Lev s bílou hřívou
FOTO: Český rozhlas

Lev s bílou hřívou

26. 1. 2019

Lev s bílou hřívou.

To jsou první slova, která mě napadnou při vyslovení jména Luděk Munzar.  Tak skvěle se zhostil role Leoše Janáčka ve stejnojmenném filmu, že pro mě zůstal tím lvem s bílou hřívou napořád. Ostatně, i v jeho vizáži a povaze je cosi lvího. Naši kinematografii obohatil o typy odvážných, trochu fanfarónsky chlapských hrdinů.

Snad málokterý člověk se může pochlubit tak širokým spektrem zájmů o adrenalinové sporty, jako Luděk Munzar.  Rallye Dakar, automobilové závody, letectví, a to jsem určitě nevyjmenovala všechno. (Pamětníci určitě vzpomínají na jeho zasvěcený komentář k přenosu Rallye Monte Carlo v r. 1987.)

 Pro jeho citlivost a vnímavost si jej oblíbil i básník František Hrubín a vzniklo mezi nimi mnohaleté přátelství, na které Luděk Munzar při různých příležitostech rád vzpomínal.

Vytvořil nespočet rolí v Národním divadle, kam nastoupil v roce 1957 a odešel v r. 1990 pro nespokojenost s jeho dalším směřováním. Bylo to chlapské rozhodnutí, a díky tomu se mohl věnovat jiným zajímavým projektům, režii, spolu s manželkou Janou jezdili po republice s vlastními pořady, a pro Čt vytvořil dle mého názoru nezapomenutelné dokumentární pořady o krásách naší země. Ať u ž je to série „ Zpět k pramenům,“, nebo „ Paměť stromů“, ze které je tato ukázka.

Většinu života prožil s manželkou Janou Hlaváčovou. Oba si rádi zazpívali, a já si velmi ráda pouštím jejich společné nahrávky. Jsou čisté, prosté, vřelé, a je v nich úžasný soulad, který zřejmě prožívali i v osobním životě. Tato nahrávka je ze hry „Naši furianti“

Mojí srdeční záležitostí je jeho role Jakuba Cirkla ze seriálu Jaroslava Dietla „Synové a dcery Jakuba Skláře". Vytvořil zde postavu poctivého rovného chlapa, který umí vzít za práci, postarat se o svoji rodinu a žít v souladu se svými zásadami. Právě dnes se mi vybavila závěrečná scéna z tohoto seriálu, kdy stařičký Jakub Cirkl, vyrovnaný s životem, vyrovnaný se světem, přichází naposledy na „svoji huť a jako ten, který dokončil svoji práci, odchází na věčnost.

Stejně tak i Luděk Munzar dnes v ranních hodinách po vykonané práci přešel na druhou stranu, aby se setkal s kamarádem Františkem Hrubínem a se všemi těmi starými bardy českého divadla.

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Naděžda Špásová
Libore, no comment.
Libor Ptáček
Pokud nás nesežere vlk nebo nespadneme ze schodů, tak každý z nás odejde z tohoto světa starý a nemocný. Málo kdo umírá zdravý. Týká se to nás všech i známých osobností včetně herců. Tento článek a diskuse je ale o osobnosti a díle Luďka Munzara. Zapsal se do povědomí nás všech svým životem, dílem a i tím že nemocem dlouho statečně vzdoroval. A pro Naděždu, to není modla ale vzpomínka na neobyčejného člověka jakých už je málo.
Naděžda Špásová
Ivano, já vůbec nezpochybňuji herecké umění pana Munzara, nebo kohokoliv jiného. Já jen nemám ráda, když se z lidí po smrti dělají modly, ať je to kdokoliv. Byl to starý, nemocný pán a teď už je mu dobře. To je celé, víc k tomu dodávat nebudu.
Soňa Prachfeldová
Díky za tento článek
ivana kosťunová
Naďo, při své práci v Kulturním středisku jsem se setkávala také s tím, že umělci jsou jenom lidi, se svými obyčejnými lidskými vlastnostmi a mnohdy i velmi křehkou psychikou. A právě tam jsem se také naučila oddělovat jejich civilní a uměleckou podobu. Ono být neustále v centru zvýšené a mnohdy obtěžující pozornosti, člověka nutně omezuje, až stresuje. Každý se s tím vyrovnával jinak, ale právě ta proměna mrzutého nerudného člověka v zářící hvězdu sotva vstoupili na jeviště, to mě vždycky fascinovalo.
Libor Farský
Ano, i já děkuji za tento milý příspěvek.
Zdenka Jírová
Luděk Munzar patřil k nejen nejlepším hercům Národního divadla, ale patřil k herecké elitě vůbec. Vynikající byl i ve filmu, nejen na prknech. Odešel další vynikající herec. Spolu s Janou Hlaváčovou tvořili krásný pár .
Alena Tollarová
Bude mi chybět.
Hana Nováková
Ivano, krásný průřez životní prací. I mě se nejvíce libí v seriálu Synové a dcery Jakuba skláře, snad jeho životní role, byl v ní opravdu vynikající, další pořady o starých stromech a takové ty poučné zeměpisné. Měl k tomu zvláštně zabarvený hlas, i dnes ho v uších slyším. Zkrátka - pan herec a vám děkuji za aktuální vzpomínku...
Alena Vávrová
Díky za tento vzpomínkový článek, Ivano.
Libor Ptáček
Naděždo, souhlasím, ale…. Běžní lidé tyto osobnosti znají díky rolím co ztvárnili a pohled na ně jako „civily“ je umožněn jen někomu. Spousta herců jsou v běžném životě jiní, ale to nijak nesnižuje jejich přínos v divadle a filmu.
Naděžda Špásová
Kdysi jsem pracovala s pí Hlaváčovou i s p. Munzarem. Jana Hlaváčová je moc milá a příjemná paní, p. Munzar byl zvláštní a trochu komisní. Nemám ráda, když se ze známých lidí stanou po jejich smrti modly. Jsou, nebo byli to lidé, kteří mají a měli své chyby, jako mi obyčejní smrtelníci.
Jana Kollinová
Ivano, děkuji za článek věnovaný Luďku Munzarovi. Byl výjimečná osobnost.
Libor Ptáček
Díky za milou vzpomínku na herce který mi utkvěl v paměti hlavně skvělou rolí v Jakubu skláři. Nejen skvělý námět, ale dokonalé zobrazení té doby a, jak to říci? Mechaniky a podmínek přežívání jedince, rodiny nebo rodu v těžkých dobách. Nebo z pohledu řemesla…“já něco umím a dokáži to, dejte mi příležitost“. Ať to byl tento seriál nebo Cirkus Humberto, Sanitka nebo ještě starší Kamenný řád, vracíme se do dob a osudů lidí kteří se snažili přežít a udržet rod. Tyto role dokázali hodnověrně zobrazit jen takoví herci jako byl Luděk Munzar a další z jeho generace. Rád bych upozornil na jeho poslední spíše psychologický film „Piknik“ z roku 2014. Staří kamarádi z doby PTP na letním výletu mezi sebou hledají zrádce a udavače. * https://www.csfd.cz/film/332675-piknik/prehled/ *
Jitka Hašková
Krásně napsaná vzpomínka. Poslouchám teď Okouzlení slovem v rádiu že záznamu.
Marie Doušová
Hezky napsaná vzpomínka na vynikajícího herce.Dík.
Věra Ježková
Ivanko, díky moc.
Helenka Červenka
Krásné připomínání
Marie Ženatová
Ivanko díky moc za tuto nádhernou, milou, pohotovou vzpomínku na tohoto vynikajícího a nezapomenutelného herce...
Eliška Murasová
Ivano, děkuji za vzpomínku na člověka, který byl rovnýchlap a skvělý herec.
Dana Puchalská
Ivano, děkuji za krásný článek. Ta videa, kterými jsi ho proložila, mi udělala radost. Je to krásná vzpomínka na PANA HERCE.
Zuzana Pivcová
Díky, Ivano, za Tvou obvyklou pohotovost. Jsem ráda, že jsme sem mohli Tvůj příspěvek hned jako milou vzpomínku zařadit.