Zapadlí vlastenci
Foto: autorka

Zapadlí vlastenci

11. 2. 2019

Kdo budete chtít, nakoukněte se mnou do několika vesniček, do jejich přítomnosti i minulosti. Čtvrteční den jsem svoje cestování kombinovala - auto k přesunu a chůzi po vesničkách.

Jako první jsem zajela do obce Kozly, okres Louny. Tolikrát jsem jela po hlavní silnici okolo, ale vnitřek vesnice jsem neviděla. Kozly mají v současnosti 137 obyvatel. Zaparkovala jsem u kostela sv. Martina, který se vypíná uprostřed vsi. Kostel je udržovaný, slouží se tu i mše. Původně gotický sloh doznal barokní úpravy z roku 1717. Naproti němu je socha sv. Jana Nepomuckého z konce 18. století. Je tu i zahradnictví a nově opravený motel, obojí u hlavního tahu na Louny, což jim zřejmě zaručuje prosperitu.

Poté jsem zamířila do vesničky zvané Žichov, která již leží v okrese Teplice a spadá pod obec Měrunice. Starobylý Žichov má kořeny hluboko v minulosti, první písemné zmínky jsou z roku 1239. Žichov spadal od roku 1642 pod lobkowické panství. Byla to typicky zemědělská osada a svůj zemědělský svéráz si uchovává do dneška. Po roce 1938 potkal Žichov stejný osud, jako ostatní obce v této oblasti. Celá oblast byla připojena k německé říši, jejíž součástí zůstala do konce 2. světové války. Pak odsun, pokles obyvatel, dnes tu převážně sídlí starší, či opravené domy slouží jako rekreační.

Z Žichova jsem zamířila do Měrunic. První zmínky o Měrunicích pocházejí z 12. století, kdy obec patřila k teplickému klášteru zasvěcenému Janu Křtiteli, jehož zakladatelkou byla královna Judita, manželka krále Vladislava I. Po vystřídání několika  majitelů panství patřily Měrunice od 16. století pod bílinskou větev rodu Lobkowiců. Byl to kraj ovocnářů a těžily se zde i granáty. Dokonce se zde začalo i dolovat uhlí. Stav obyvatel kolem 1000, ale po odsunu Němců je zde trvale žijících obyvatel přibližně 250. Po roce 1989 dochází k likvidaci státního statku. Půda se vracela restituentům. Obec se vyznačuje zemědělským charakterem. Je dobře udržovaná a působí upraveným dojmem.

Jako poslední zastávku jsem ještě zvolila vesničku Mirošovice. Zámek, který byl vystavěn v renezančním duchu kolem roku 1550, v 17. století doznal barokní přestavby - v majetku Lobkowiců.  Opět říkám bohužel, po 2.světové válce byl zámek znárodněn a využíván jako státní statek. Přestože byl zámek vyhlášen v roce 1964 kulturní památkou, nebyl vůbec udržován a je tak zchátralý, že je jen otázkou času, kdy spadne celý.  Ve vesnici je ještě kaple sv.Vavřince a ta je moc pěkná.

Takže, jaké byly priority padesátých let ? Dnes nejsou prostředky, aby takto zchátralé objekty ožily, jsou to smutní svědkové nedávné doby znárodnění a zpustošení. Nedozírné škody, a když k nám zavítají Němci, pamětníků je málo, spíše už jejich potomci, jsou z toho smutní, ale mají radost z každého malého zlepšení, neboť to byl kdysi i jejich domov.

Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Farský
Bezva článeček !
Soňa Prachfeldová
Diky díky děvčata za komentáře.
Danka Rotyková
Krásné fotky, děkuji paní Soňo, připomněla jste mi dětství na vesnici.
Věra Ježková
Soňo, moc hezké. Díky.
Dagmar Bartušková
Soňo, zajímavé vyprávění a krásné fotky.
Soňa Prachfeldová
Děkuji vám všem za váš zájem o tuto těžce zkoušenou krajinu. Není umění fotit krásu dobrou technikou, umění je vzbudit zájem o devastací poznamenanou krajinu, v které žijí lidé a která chce také žít a vzkvétat, ne živořit. Je to pro mne U3V v praxi a věřte velmi poučné a zajímavé. Děkuji moc !
Marie Seitlová
Soni moc hezká procházka tvým okolím. Také je mi líto některých staveb. Snad se také dočkají opravy.
Naděžda Špásová
Soni, moc hezká procházka a fotky jsou super. Škoda těch zchátralých objektu, zrenovované by byly určitě parádní.
Eva Mužíková
Soni, obdivuji každého, koho napadne taková myšlenka - pohled do minulosti a přítomnosti. Moc se Ti to povedlo..
František Matoušek
Hezký článek, který nám ukázal skutečný stav našeho venkova, který s sebou nese stále vzpomínky na " hospodáře " z minulosti. Bohužel nějak i naše přítomnost na tyto původně krásné vesničky zapomíná.
Elena Valeriánová
Dobře si to pro nás zdokumentovala a krásně nás seznámila se svou vycházkou. To, že minulý režim nechal zdevastovat všechny tyto nádherné objekty a stavby, je obraz kulturního barbarství. A zuřím, protože církev odjakživa jenom bere a na opravu každého kostelíku, kapličky, fary se skládají věřící.
Zuzana Pivcová
Soňo, díky za článek. Je to zvláštní, jak nerovnoměrně se zachází s památkami i původní zástavbou. Myslela jsem, že to po listopadu všude rozkvete, ale bohužel. Příkladem toho byla naše Invalidovna. Já vím, kde vzít naráz na všechno peníze? Protože za minulého režimu ty stavby, hlavně církevní už z principu, hrozně zpustly.
Hana Nováková
Soňo, krásné povídání s doprovodnými fotkami. Souhlasím s vámi, že je škoda každé památky na doby dávno minulé, ale obce na jejich rekonstrukci nemají jistě peníze, je to jako u nás, potřebovali bychom kanalizaci, ale to je hudba budoucnosti, jsme malá obec jen kostel církev udržuje i zvoničku, ale na faru, která by byla nádherná opravená třeba pro kulturní účely, nebo jako nějaký stacionář nejsou peníze. Třeba položit ještě otázku Kam ty peníze od stát církvi jdou? Zatím to nikde není vidět... Třeba někdy, nebo nikdy, ale to už nechci dál rozebírat.
Alena Tollarová
V Kozlech jsem přestupovala z autobusu na autobus cestou na Oblík a dost jsem se tam divila. Letos se určitě chci vypravit na Číčov i leckam jinam.
Mirek Hahn
Bezva ! Taková místa mne zajímají. V Měrunicích je kostel sv.Stanislava. Sv.Stanislav je patronem Polska a v Čechách mu není zasvěceno moc kostelů... Já bych určitě nevynechal Chrámce, vinařství. Tam se budování vinic stalo i součástí rekultivace krajiny, výsypek.
Hana Rypáčková
Díky, o Mirošovice jsem se zajímala....Hezké i smutné..
Dana Kolářová
Zajímavé cestování.
Dana Puchalská
Děkuju za zajímavý článek. A koukám jako blázen, jak dokázali v některých obcích krásné stavby nechat na pospas osudu. Mirošovice jsou toho důkazem č. 1. A je to doopravdy velká škoda a je mi to líto.