Ze slovenské sýrové pokladnice: oštiepok, parenica, korbáčik
FOTO: archiv autorky

Ze slovenské sýrové pokladnice: oštiepok, parenica, korbáčik

13. 3. 2019

Po brynze přicházejí na řadu další slovenské sýrové lahůdky. Při jejich nákupu je však potřeba si ověřit, zda se jedná o skutečně originální produkty. Jenom tak si opravdu pochutnáme.

Klenovecký sýr
Do slovenské sýrové pokladnice právem patří tradiční polotvrdý Klenovecký sýr. Vyrábí se jak v přírodní verzi, tak i zauzený ze syrového ovčího, kravského, nebo obojího mléka s přidáním mléčných kultur. Pravost sýru potvrzuje vtlačená mozaika s vyobrazením kříže nebo čtyřlístku. Jméno Klenovecký získal sýr podle obce Klenovec v okrese Rimavská Sobota, na samém východě Slovenské republiky. Právě zdejší zdravá příroda, louky s pestrou rostlinnou škálou, na nichž se krávy a ovce pasou, dodávají mléku jedinečnou chuť a blahodárné účinky.

Slovenský oštiepok
Tato dodnes velmi oblíbená sýrová pochoutka se od nepaměti vyráběla v horských a podhorských oblastech středního Slovenska. Oštiepky pastýři ovcí vyráběli ve tvaru připomínajícím velké vejce, nebo je modelovali do tvaru šišky, které se poté udí na dubovém dřevě. Oba tvary zdobily originální ornamenty. Písemné prameny, které tvoří rodinné kroniky a záznamy starých výrobců brynzy dokládají, že oštiepky byly vyráběné na export už 18. století. Výtečně chutná grilovaný a s brusinkovým džemem.

Slovenská parenica
S 18. stoletím je spojena i výroba dalšího typického slovenského ovčího sýra. Je jím „parenica“, která má podobu kotoučovitého svitku tvořeného ze sýrových nití. Shodný tvar nacházíme na ozdobách starých Slovanů. Tvar se udržuje pomocí řetízku upleteného ze sýrových nití, nebo jen těmito nitěmi, kterými je sýr omotán. Vyrábí se v přírodní i zauzené podobě. Dané jsou i přesné rozměry. Průměr parenice se musí vejít do rozpětí čtyř až devíti centimetrů, na výšku pak pět až osm centimetrů a váha činí dvě stě až pět set gramů.

Korbáčik
Název tohoto sýra napovídá, že jde o zdrobnělinu slova korbáč, česky karabáč. Tím podobnost s nástrojem určeným k bití či pohánění naštěstí končí. Korbáčik je spleten se sýrových vláken, nejčastěji jej tvoří tři až čtyři nitě o síle tří až čtyř milimetrů. Na konci je převázaný sýrovou mašličkou. V poslední době se hojně prodávají i samostatné sýrové nitě. Přírodní i zauzené.

Žinčice
Osvěžující nápoj žinčice se získává ze syrovátky, která vzniká jako vedlejší produkt při výrobě sýra na salaši. Základem sladké žinčice je mléčná bílkovina albumín. Sladká syrovátka se zahřeje, tím dojde ke sražení bílkovin a spolu s mléčným tukem vytvoří na povrchu souvislou vrstvu, která se těsně před bodem varu odstraní. Vzniklý nápoj – žinčice – má osvěžující, mírně sladkou chuť s mandlovým nádechem. Pije se horká, nebo vychladlá. Nápoj je velmi bohatý na tělu prospěšný draslík a má řadu dalších skvělých vlastností. Žinčici je možné nechat zkvasit.

Zmíněné sýrové lahůdky patří mezi chráněná zeměpisná označení, která byla ve prospěch Slovenské republiky zaregistrovaná. Jde o Zázrivské vojky, Slovenský oštiepok, Slovenskou bryndzu, Slovenskou parenicu, Zázrivský korbáčik a Oravský korbáčik. Snad si na nich díky tomuto opatření budou moci pochutnávat i příští generace!

 

Alena Kučerová pro portál i60

 

 

 

 

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(4.8 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
V obchodním centru na Chodově je dole v přízemí celý stánek se slovenskými sýry i uzeninami, ale nemám představu, jak dalece jsou kvalitní, když čtu tento článek.
Hana Rypáčková
Vzpomínám na nabídky na salaších. Stánkový prodej mě odrazuje. Tolik se neprodá,a vyloží to zase jinde. Třeba na poutích..Často bývá velké teplo a to sýru nesvěčí.
Soňa Prachfeldová
Mňam, to mám ráda.
Jana Slavíková
Nejlepší recept na použití těchto sýrů: nakrájet na plátky a položit na chleba s máslem nebo přikusovat k dobrému vínu.
Věra Ježková
Paráda. Jsem sýrová. Žinčicu neznám, po varování Ivanky bych pro začátek jen ochutnala.
Dana Kolářová
Pestrá nabídka.
Dagmar Bartušková
Jsou to dobrůtky, kterým se dá těžko odolat.
Josef Simeczek
Za ty cifry děkuji.obejdu se bez.
ivana kosťunová
Všechno jsou to dobroty, které jinde nenajdete. Jen s žinčicou opatrně- zrychluje krok.
Jana Šenbergerová
Chutnají mi všechny, nejlépe bez dalších úprav. Když jsem studovala v Ostravě, do sytosti jsem si užila korbáčiků, které tam pravidelně prodávala růžolící Slovenka v kroji. Už nikdy později jsem nikde nejedla lepší. Brynza je nejlepší jen z ovčího mléka. Už se těším na tu jarní.
Ladislav Vesecký
Na tom stánku doslova, samá mňamka.
Marie Seitlová
Slovenské sýry mám ráda a vždy si tam nějaké koupím. Na chatě se chodí přímo na salaš ke známému a to je lahůdka. I v Zázrivé jsme již několikrát nakupovali. Jen žinčici a brynzu nemám ráda.
Dana Puchalská
Kromě té poslední speciality bych si dala všechno.
Jitka Hašková
Jo to jsou lahůdky.
Danka Rotyková
Také bych uvítala nějaký recept. Mám tyhle výrobky moc ráda.
Hana Nováková
Souhlasím s Elenkou, děkuji za představení sýrů, nemáte v zásobě nějaký recept ,co za dobroty z nich připravit? Určitě by i jiné uvítaly. Na sýrech jak se říká ujíždím.
Elena Valeriánová
Mám ráda sýry, ale při stánkovém prodeji mi moc vadí, že nejsou produkty řádně přikryté a kromě prachu z ovzduší na ně útočí třeba i viry od nakupujících. Viz. úvodní foto.