Moje energie - Rovnováha v životě
Ilustrační foto: pixabay.com

Moje energie - Rovnováha v životě

27. 3. 2019

„Energie nevzniká ani nezaniká, energie se jenom přeměňuje“

Nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, zda mám energie hodně nebo málo, jak ji přivolat, nebo jenom uchovat a neztratit. Prostě jsem jen tak mimochodem vnímala  svoji energii,  se kterou jsem procházela životem.

Život mi přinesl různá překvapení, milá i nemilá, musela jsem se vypořádat s různými překážkami, ale také jsem zažila uspokojení z toho, že se mi občas i něco povedlo.

Do všeho, co mě v životě potkávallo, jsem se vrhala s veškerou energií, kterou jsem v té chvíli disponovala. Někdy se zdálo, když jsem se musela potýkat s lidskou zlobou, nenávistí, když jsem u někoho, komu jsem velmi věřila, objevila faleš, že už to neustojím, že energie došla, ale právě v těch nejhorších okamžicích, se objevil nenadálý silný příliv energie, který mně pomohl situaci zvládnout. Čili vždy, když jsem se z veškeré energie vydala, vrátila se mi v obrovském množství zpět. Místo falešných přátel se najednou objevili ti upřímní, kteří tam vlastně byli vždy, jen jsem je tolik nevnímala.

Tehdy mě poprvé napadlo, že základem všeho je rovnováha.  

Rovnováhy v životě lze docílit různě.  Sportovat úsporně, nebo vůbec nesportovat, rozčilovat se jen do výše svého platu, nevybočovat, neupozorňovat na sebe, a hlavně se nepouštět do ničeho, co by předpokládalo velké úsilí. Tak lze prožít celkem dlouhý, pokojný, leč poněkud nudný život s minimem použité energie, takže dočerpávat ji je celkem snadné.

Opakem je nepřetržitá aktivita v různých oblastech života - sport, kultura, domácnost, děti, vnoučata, společenský život, koníčky, tady všude může aktivní člověk plýtvat svojí energií a ve formě uspokojení nad těmito aktivitami čerpat tutéž energii zpět.

Pohybuji se někde mezi těmito krajnostmi, blíže asi k té druhé.

A když přeci jenom někdy mám pocit, že vydávám více, než dostávám, naliji si sklenku dobrého vínka, objevím na YT nějaký hudební počin, který zrovna koresponduje s mojí náladou, sednu si do křesla, dám si nohy na stůl (estéti prominou), a za zvuku libých tónů a u kvalitního vínka si srovnávám své myšlenky. Někdy těch tónů je potřeba více, ale kýženého účinku je vždy dosaženo, příliv energie obnoven, rovnováha opět nalezena.

Pro toho, kdo to chce také zkusit, doporučuji do začátku třeba toto:

 

 

 

Partneři soutěže:

710x100-4.png

DIG_680x140_stat.jpg

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 23 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
ivana kosťunová
Ilonko, určitě to zvládneš způsobem, který tě posílí :))
Ilona Kolářová
Ivanko, krásně si se vypořádala s tématem a tleskám za článek. Základem je rovnováha, a to ve všem. V každém z nás je zlo a dobro, ať se to někomu líbí nebo ne a pokud člověk má být v pohodě, musí přijmou v sobě dobrou i temnou stránku. Já ted monentálně několik měsíců nejsem schopna napsat kloudný článek ani příspěvek, vypořádám se ze změnami ve svém nitru, kterými procházím.
Zdenka Jírová
Ivano, máme stejnou notu, napsala bych to podobně.
Soňa Prachfeldová
Super Ivanko, mě negativní kecy dodaly též nový příval energie a zvládla jsem . A ty nohy na stolek, stůl dávám ráda, ale opatrně, abych nepřevrhla sklenku a hudba a klídek, to je balsám na znavenou dušičku. A pak se jede zase dál. Tak ať se umíš vždy tak výborně naladit energií.
ivana kosťunová
Děkuji všem za moudré myšlenky, kterými doplňujete můj článek.
ivana kosťunová
Naprosto chápu- důležitý je ten okamžik soustředěného zamyšlení- ta příjemná kulisa tomu jen napomáhá...
Beáta Hvizdošová
Ivano, děláme to tak nějak podobně. Akorát, že já si vystačím s čajíčkem. Děkuji za pěkný článek. :-)
Marie Doušová
Život přináší vždy nějaké překvapení ,buď příjemné, nebo nepříjemné a vždy se k tomu musíme nějak postavit.Je pravda , že energii musíme najít jen u sebe ,protože pokud si nepomůžeš sám ,tak ti nikdo pomoci docílit rovnováhu moc nepomůže. Chce to si vždy najít chvilku pro sebe a příroda,dobrá kniha a nebo jen dobrá hudba může hodně pomoci cítit se dobře a jít dál s úsměvem. Ivo moc hezky jste to vyjádřila a písní potvrdila. *********
Jitka Caklová
Evo K. Nechci zde rušit idylku, ale já si také sklenku dobrého červeného dám na oslavu když se mi daří. Čím více energie pro dobro vydám, tím více se mi ji vrací. Ale je normální, že každý to máme jinak, nic nerozporuji :-)
Eva Krausová
Jitko C. Krásně to sdělil Jan Tříska: "Nejvíce zbytečných starostí mi v životě odebralo uvědomí, že nemusím bránit ani vysvětlovat jakékoli své rozhodnutí před druhými. Protože je to můj život." Smutné je, že toto moudro stále mnozí nerespektují...
Eva Mužíková
Hezký příspěvek Ivano, já jsem díky svým aktivitám chvilku v rovnováze, chvilku se pohybuji nahoru a dolů. Snad se do té trvalé rovnováhy dostanu až " stářím ".
Eva Krausová
Ivanko, asi to máme podobné. Také mám chvíle, kdy si dám skleničku suchého červeného, ale já spíše ve chvíli rovnováhy, snažím se zcela "vypnout" a užívat laskavost života. Píseň je pěkná a je pravda, že si kolikrát říkám, že bych měla častěji relaxovat s hudbou. I Tobě přeji relax s vínkem, či bez něj, aby Tě energie neopouštěla.❤
Jitka Caklová
Dokud jsem viděla chyby pouze na druhých, nevědouc, že jsou to chyby moje, dotud............
Jitka Caklová
Rovnováhu jsem v sobě nenašla, dokud jsem neznala sama sebe, tedy dokud jsem dávala na soudy druhých jaká jsem. Jeden chválil, druhý hanil a "teď babo raď". Dokud jsem viděla chyby pouze na druhých, dotud jsem rovnováhu v sobě nenašla.
Elena Valeriánová
Myslím, že každý kdo je se sebou spokojený má v sobě rovnováhu a my ostatní ji pořád hledáme. Bude to jedna z těch důležitých věcí. Já mám raději ticho, klid. Hezkou muziku mám ráda v čase pohody.
Lidmila Nejedlá
Ivanko, rovnováhu bych také brala. Ale domnívám se, že mínusy převládají nad plusy. A aby se to vyrovnalo, musíme vyvinout velké úsilí, tedy vydat spoustu energie. Ty nejsi typ, který by se něčemu vyhýbal, ty jdeš přímo a přesto vyvažuješ. Prostě jsi dobrá a do nepohody.
Alena Tollarová
Pustila jsem si nejdříve ze všeho písničku a za sametového zpěvu si čtu tento zajímavě pojatý článek. Rovnováha - mám pocit, že jsem skoro celý život dělala to, co se ode mě jaksi čekalo bez ohledu na vlastní ego. A pak jsem najednou s uspokojením sama zírala nevěřícně na ten výron energie, erupci, která vytryskla odněkud z hloubi. Pravda, pomalu vyhasíná, ale nějaké ty nabíječky ještě pořád jsou. Padat na dno nebo létat v oblacích asi není to nejlepší, ale to druhé je tak opojné, byť jen na chvíli.
Zorka Horká
Zdroje jsou (jak říkal Špidla), ale pozor - neplýtvala bych (říkám já) :-))
ivana kosťunová
Naďo, děkuji, obzvlášť v nadcházejícím období ji budu moc potřebovat.
ivana kosťunová
Zpíval ji taky Laďa Kerndl, a skvěle, ale bohužel jsem tu nahrávku na YT nenašla
Naděžda Špásová
Hezky napsané. Myslím, že rovnováha je určitě potřebná a doufám, že mi ještě chvíli vydrží. Ivano, vám přeji totéž a k tomu i tu energii. :-)
Dana Puchalská
Tuhle píseň také zpíval Michal Tučný.
Hana Rypáčková
Právě hledám rovnováhu. Jsem spíš ale ten hrc- prc , nabít,- vybít ( taky mi to říkali).
ivana kosťunová
Tímhle obdobím jsem také procházela v mládí. Mamka to nazývala "odezdikezdismus" :)) Děkuji za milá slova.
Zuzana Pivcová
Kdysi mi řekla jedná známá - senzibilka, že já jsem buď v euforii nebo v depresi a chybí mi celý ten střed mezi tím. To nebylo dobré vysvědčení. Ale podle toho, jak teď vnímám svět a jaké potkávám lidi, usuzuji, že jsem se dost změnila a konečně i trochu vyzrála. Že to ale trvalo! To, cos o sobě napsala, plně koresponduje s tím, jak Tě jako člověka beru. Bylo to tak od začátku, ale asi jsem byla z těch méně vnímaných. :-D Díky za článek.
Eliška Murasová
Ivano, myslím, že není vždy lehké udržet ten balanc, ale snažím se. Moc děkuju za píseň To slunce se má, vůbec jsem nevěděla, že ji Zelenková zpívá, znala jsem jen v podání Hany Hegerové a mám ji moc ráda.
Věra Ježková
Ivanko, téma jsi uchopila velmi zajímavě. O své energii jsem taky nikdy nepřemýšlela, ke všemu v životě jsem přistupovala tak, jak nejlépe jsem uměla. Rovnováha mě nenapadla nikdy. Jde mi o to, abych byla vyrovnána sama se sebou. Víc než hudbu k tomu potřebuji ticho. Potěší mě ve chvíli pohody, v případě opaku na ni ani nevzpomenu. JZ nemusím.
Dana Puchalská
Ano a o tom to je Ivano. Já si říkám, nejsem běžec a ani štvaná zvěř, abych se honila za něčím co není pro mně podstatné. Ikdyž jsem se narodila na ostrově Štvanice. A lítat od mantinelu k mantinelu, to už vůbec. Hezký článek.
ivana kosťunová
Jano, díky- to bylo předevčírem. Dnes jsem si omylem přidělila hvědičky, omlouvám se, nebyl to úmysl.Asi nějaká nerovnováha :))
Jana Kollinová
Ivano, myslím, že jsi psala článek ve chvíli rovnováhy. Při jeho člení a po poslechu písničky Jitky Zelenkové jsem v maximální pohodě. Děkuji za skvělou úvahu.