Lesy černé, lesy mé….
ilustrační foto: pixabay.com

Lesy černé, lesy mé….

15. 10. 2019

Lesy černé, lesy mé…. Dlouho jsem váhal, do které rubriky tento názor zařadit. Hledal jsem, hledal, ale marně. Nejblíže k zeleni mně přišla tato rubrika „zahrada“. Ale nejsem si jist.

Takže znovu - Lesy černé, lesy mé…. Nejsem odborník na lesy ani na přírodu. Nejsem ani vlastníkem lesa, i když říkám, že se jdu projít do „toho mého lesa a na tu moji mýtinu na maliny“. Jsem jen normální uživatel té naší krajiny české, v lese se cítím dobře, tam utrhnu jahůdku, onde zas ostružinu, často mám modré rty od borůvek, houby nesbírám, nerozumím jim, vánoční stromek mám dlouhá léta umělý, takže ani nekradu v lese tento symbol vánoc, i když mám les za domem a to hned velký, mnoha a mnoha hektarový v krásném údolí Svitavy. Z lesa mně nejvíc chutná dobrý kančí guláš či srnčí biftečky se šípkovou omáčkou. Mufloni, (banda jedna), jednou přeskočili náš plot a zlikvidovali nám na zahrádce salát a červenou řepu, a naše fenka, boxerka Bára, jim tehdy ukázala, že tak to tedy nejde. Utekli jí do našeho lesa za domem.

Kůrovec. Asi před osmi, deseti roky, možná i dříve, byla velká politicko – lesácko – zelená bitva v okolí Šumavy, zda kůrovce likvidovat chemicky nebo ne. Názory byly tak 50:50. Praktici – lesáci – většinou říkali“ kácet rychle a chemii k tomu, jinak to dopadne špatně. Zelení bratři, prý také odborníci na les, zase říkali: Nikoliv, příroda je silná a mocná čarodějka a vyrovná se s tím sama. Vyměnilo se v té době několik ředitelů Šumavského národního parku, jednou tam byl praktik a za chvíli tam byl pan“zelený“. Totéž proběhlo i u pánů ministrů zemědělství i životního prostředí, a měli jsme také několik nových předsedů vlád. Tehdejší pan prezident se držel praktiků a volal do světa: POZOR, POZOR, kůrovec je velmi, velmi nebezpečný a příroda, příroda, není divá čarodějka.

Dnes jsme na konci roku 2019, na Českomoravské vysočině a na Drahánské vrchovině asi nikdy kůrovec před tím moc nebyl, nebo jsem ho neviděl a neslyšel tolik o něm, a teď je ho tady „neúrekom“, jak říkají bratři Slováci. Skutečnost je katastrofální. Umírají ha a km čtvereční lesa. Tisk, rozhlas a televize mají o čem mluvit, a z toho všeho jsem se doslechl, a na mnoha besedách odborníků to zaznělo, že za to může Marie Terezie, měla špatnou lesní politiku a sázela smrky. Dej jí Pán Bůh nebe. Císařovna postavila Rakousko -Uhersko na nohy, byla velmi moderní ženou a přísnou vládkyní a teď to má. Že u Černé Hory umírá les, tak máme viníka - Terezku. Vzhledem k tomu, že žila v létech 1717 až 1780 a vládla „jen“ od r. 1740 až do r. 1780, tak si myslím, že je ta její vina s dnešním kůrovcem minimální nebo žádná. Řekněme, že Marie Terezie zasadila v r. 1740, když se ujala vlády, vlastníma rukama jeden smrk. Tento smrk rostl a rostl a byl krásný a vhodný pro pokácení tak asi za 90 až 100 roků. To je někdy v 30. až 40. letech 19. století. Přišel císař Ferdinand I. zvaný Dobrotivý, a asi v r. 1840 tedy musel pokácet smrk po Terezii a zasadit nový další strom (asi zase smrk), ale s tím už neměla císařovna nic k dočinění, neboť byla v nebi. A tam se asi smrky nesází. A dále, když opět připočteme těch 90 až 100 roků, tak jsme u nás v První republice nebo v Protektorátu a tak pokácel ten smrk Masaryk nebo Hitler a oba zase vysadili nový, a nedej Bože, zase smrk. Neodborníci jedni! Četl jsem hodně o Masarykovi i o Hitlerovi, ale věřte mně, nic jsem se takového nedočetl. Takže to udělali jejich pohůnci. Proč tedy za První republiky nesázeli listnáče? To nevím. Hitler, nevím, co a jak sázel, jen vím, že byl dlouhou dobu přesný v sázení bomb a min a v kácení lesů v Polsku a na Ukrajině.

Teď napadené stromy kůrovcem byly cca vysázeny za První republiky nebo těsně po II. světové válce a napadané stromy jsou i mladší. Takže žádná Marie Terezie. Takže tady asi jádro pudla neobjevíme.

Babo raď! No, já bych nechodil tak daleko do historie, císařovnu bych v klidu nechal odpočívat. Já bych se podíval raději do té naší II. poloviny 20. století a na začátek 21. století. To jsme mnozí prožili a ještě žijeme, a za to si také zodpovídáme. Kůrovci nerozumím, jen mně logicky vyplývá názor, že jsme ochranu před ním v této době nějak prošvihli. Příroda asi nebude tak silná čarodějka, aby se s tím rychle vyrovnala, a chemii nechceme – nebo ji chceme?, nebo měli bychom ji chtít? To nevím. Profesor Šik (politik a ekonom Pražského jara), který přednášel ekonomiku na VŠ, řekl svým studentům ve Švýcarsku tuto větu k r. 1989/1990 v Československu: „Za sadbu brambor v Československu na podzim 1989 ještě zodpovídali komunisté s prezidentem Husákem, ale za zasetí jařin na jaře 1990 již zodpovídá Občanské fórum s prezidentem Havlem“.

Tak si myslím, že s tím kůrovcem je to stejné. Jen by si asi měli lesáci a tzv. ochránci přírody dohromady sednout a říct, „kde soudruzi z NDR udělali chybu“! Škody díky kůrovci jdou prý do desítek a stovek miliard. A to jsou peníze nás všech, nejen nás seniorů, ale i našich dětí a i případných vnoučat.

Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.