Bydlení a energie spolknou přes polovinu výdajů důchodců v Česku. Nejvíce z celé Evropské unie
Ilustrační foto: pixabay.com

Bydlení a energie spolknou přes polovinu výdajů důchodců v Česku. Nejvíce z celé Evropské unie

2. 11. 2019

Jsou senioři skupinou obyvatel s nejmenšími příjmy? A za co vlastně ve srovnání s Evropou nejvíce utrácejí? Nahlédnout pod pokličku těchto údajů umožní závěry šetření životních podmínek, které pravidelně provádí Český statistický úřad.

V roce 2017 dosáhl průměrný čistý roční peněžní příjem osoby v domácnosti 182 400 Kč. Měsíčně pak vycházel průměrný příjem na 15 204 Kč. Do čistého peněžního příjmu domácnosti přitom počítáme různé typy příjmů – ze zaměstnání, z podnikání, další samostatně výdělečné činnosti, patří sem samozřejmě důchody, sociální dávky a také třeba příjmy z pronájmu či úroky z bank. Tento celkový příjem se pak přepočte na každou osobu v domácnosti, čímž se zohlední počet jejích členů.

Jak jsou na tom čeští penzisté?

Roční příjmy členů domácností důchodců činí v průměru 156 tisíc korun. Je to tedy o 26 tisíc Kč korun méně je průměr osoby v domácnosti. Ovšem například oproti domácnostem osob samostatně činných, tj. podnikatelů, již zaostávají důchodci o téměř 50 tisíc. Pokud bychom brali do úvahy nikoli ekonomickou aktivitu, ale samotný věk, pak příjmy domácností, v nichž žije osamělý senior nad 65 let, lehce přesáhly úroveň 170 tisíc korun ročně, což je ale skoro o sto tisíc korun méně, než byly příjmy domácností jednotlivců pod 65 let.

Domácnosti, které nedosáhnou na předem matematicky propočítanou sumu příjmů, se dostávají do ohrožení takzvanou příjmovou chudobou. Pro domácnost jednotlivce ležela loni tato hranice na částce 11 963 korun na měsíc. Pod ní spadlo necelých 15 procent domácností důchodců. „Další ukazatel, který měříme, je takzvaná míra materiální deprivace,“ řekla Táňa Dvornáková z Českého statistického úřadu. Udává podíl domácností, které si z finančních důvodů nemohou dovolit čtyři a více z devíti předem stanovených položek, jako je třeba týdenní dovolená, automobil, nečekaný výdaj, splácení plateb, vytápěný byt a další. Míra materiální deprivace v České republice má od roku 2014 výrazně klesající tendenci. U důchodců jen lehce překročila 3 procenta.

Ukázalo se, že nejohroženější skupinou u obou ukazatelů jsou domácnosti tvořené samotným rodičem s jedním či více dětmi a osamělí senioři ve věku 65 let a starší, a to převážně ženy.

No a jak je to s druhou stranou mince - kam ty obdržené peníze zase od seniorů putují?

„Nikoho asi nepřekvapí, že nejvíce důchodci zaplatí za potraviny a bydlení. V Česku to představuje asi 53 procent všech spotřebních vydání,“ uvedla Dvornáková.

Bydlení, voda, energie a paliva stojí naše nepracující důchodce dokonce nejvíce z celé Evropské unie. Připadá na ně přes 28,6 % spotřebních výdajů. U položky, která pro lidi staršího věku hraje významnou roli, tedy u výdajů na zdraví, naopak Česká republika patří k zemím s nízkým podílem. Konkrétně činí 4 procenta. Nejmenší zdravotní výdaje mají senioři v Norsku, pouhých 2,7 % z výdajů.

Na dopravu vynaloží čeští důchodci necelých 7 procent, přitom například ve Slovinsku je to více než dvojnásobek. Za poštu a telekomunikace vydají důchodci 3,8 procenta ze všech spotřebních výdajů. V Evropě je to nejvíce v Maďarsku a Chorvatsku, nejméně v Rakousku. 

Švédsko, Rakousko, Finsko a Irsko jsou státy, jejichž důchodci více než 10 procent svých výdajů směřují do rekreace a kultury. Ve Švédsku dokonce téměř 15 procent. Naopak rumunští, makedonští, bulharští, srbští a řečtí důchodci pouze mezi třemi a čtyřmi procenty. Naši senioři jsou v téhle oblasti někde uprostřed pelotonu, do rekreací a kultury vkládají něco pod devět procent ze svých výdajů.

Nezbývá než si přát, aby příjmy seniorů neustále stoupaly a naopak výdaje se držely v přijatelných hranicích, které jim umožní spokojený a plnohodnotný život i v pokročilejším věku.

 

Jiří Pekárek

 

 

 

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(4.6 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jan Zelenka
To jsou zajímavé statistiky. Podle nich jsem těsně nad hranicí příjmové chudoby. Ale málo platné, pokud sečtu všechny náklady, tak jsem bohužel nad hranici svého důchodu. Nevím, kde ten pán ty cifry sehnal.
Jitka Caklová
Jak si kdo ustele, tak si lehne a pokud se kdokoliv spoléhal, že i věci soukromé mu zařídí stát, město, obec, zaměstnavatel,...., jako v dobách reálného socialismu, dělal chybu, za kterou dnes platí. Největší problém je, že za posledních 30 let si lidé zvykli, aniž by museli "hnout prstem", požadovat a dostávat různé podpory. Lidé brblají, že je drahé vepřové, hovězí, ...... Každý má možnost jít a zkusit, co obnáší vykrmit prase či býka, aby poznal, co to obnáší a ještě k tomu se takovouto prací uživit. ČSSZ na požádání poskytuje informace o placení, či neplacení sociálního pojištění zaměstnavatelem. Faktem je, že neznalost okolností spojených s důchodem neomlouvá. Vím o paní, která byla 10 let v ČID. Manžel byl dobře situovaný tak jí vyhovovalo nepracovat. "Nevěděla" ale, že tato doba se jí nezapočítává jako NDP (náhradní doba pojištění). Až když přišla do věku, kdy měla nárok na předčasný starobní důchod, tak zjistila, že její důchod bude činit 3 500.-Kč. Nevím co bychom stále po státu ještě chtěli. Mě bude stačit, když bude dobře spravovat důchodový účet, aby mi zůstal důchod zachován. O vše ostatní jsem se postarala sama, dokud k tomu byl čas i síly.
Soňa Prachfeldová
Katastrofa pro staré lidi nadmerne byty, ještě navíc v Praze, do toho nemoce, léky, je sam, nebo rodina nemá zájem. Na druhou stranu 30 let byla dost dlouhá doba začít tak kolem 40 uvažovat, jak se zabezpečit na stáří duch.pripojisteni, stavební spoření, nákup bytu a p. Teď už se to nedozene a nasledky pro další život seniorů jsou velmi deprimující a smutné.
Soňa Prachfeldová
Katastrofa pro staré lidi badmerne6 byty
Marie Doušová
Je potřeba , aby se města snažila stavět byty pro důchodce ,ale i pro mladé lidi státní byty s přijatelným nájmem . To bude asi nejlepší řešení .
Jiřina Votavová
Všechny doby pojištění od 15 let věku - učení, škola, zaměstnání, péče o děti do 4 let věku nebo osobu závislou na péči, úřad práce, se dají překontrolovat v Rozhodnutí o přiznání důchodu, které obdrží každý důchodce z ČSSZ. Chybějící dobu pojištění mohou kdykoliv doložit a důchod bude přepočítán.
Drahomíra Stínilová
Trochu se v tom článku ztrácím, ale pravdou je, že problémy s bydlením pro staré lidi jsou téměř všude. Co vím v Praze a dalekém okolí se nedá sehnat ani ke koupi, ani k pronájmu malý byt. Pokoušela jsem se o to pro mou přítelkyni, které před dvěma lety zemřel manžel a nechtěla zůstat v domku na Vysočině sama. Dokud byli dva, on se o všechno postaral a jí to tam netěšilo.Chtěla se vrátit do Prahy ale nájmy byly nemyslitelné. A to je dva roky. Tak si nakonec zvykla tam. Paní Eliška má asi tak malý důchod, protože dělala u soukromníka, který jí dával jen nejnižší mzdu. To se stalo mé další známé a teď má jen kolem 9000,- Přesto bych se pokusila paní Eliško zažádat znovu o přepočtení důchodu a kontrolu, zda Vám započítali skutečně všechna odpracovaná léta.
Hana Polednová
Mám byt v osobním vlastnictví a mám stěstí, že jsme hypotéku na odkup bytu stačili splatit než manžel zemřel. Dokud byly 2 důchody, bylo vše snadnější. Nestěžuji si. Na energiích šetřím jak se dá, ale jinak se snažím dopřát si v rámci možností vše, co mi dělá radost. Třeba zajít si na chalupě na točené pivko.
Dana Puchalská
Ano Dano N. Jde ještě o to, zda-li je byt státní, v soukromém vlastnictví a nebo v pronájmu. Pak jsou to nájmy diametrálně odlišné. Přítelkyně pracovala léta v soukromém sektoru a její zaměstnavatel ji platil co nejnižší odvody na vše. Bohužel to nevěděla a on již firmu zavřel a sám zemřel. Pak nastupovala do důchodu s 6500.-. A dovolání veškeré žádné.
Dana Novotná
Eliško Tondlová to tedy nevím, co jste dělala, protože takový důchod nemají ani uklízečky, které byly placeny snad nejméně. Taky jsem měla vždycky malý plat, i když jsem dělala technika. ALE v soukromé firmě, kde byli majitelé lakomci a mysleli si, že mě platí zbytečně. "Zavřela" jsem 4 firmy (odcházela jsem poslední) a mezi tím jsem byla bez práce až do té poslední, po které jsem se už nikde nechytla. Bylo mi 55 let. A to je hotovo. Ale stejně mám o 3tis. větší důchod. A byt? Musela jsem jít z 3pokojového nájmu do 1+1 a vlastního, (hypotéka u syna) kde platím 2000.- + 3000.- služby i s internetem. Je to byt pro 3/4 člověka, ale mám tady vše, co potřebuji. Byt jsem hledala asi rok, ale nakonec našla a levný. Je to panelák s výtahem, kousek od centra, abych se nebála chodit večer domů. Takže nechápu vašich 6000.- za inkaso. To asi máte velký dům, kde protopíte majland.
Jiřina Votavová
Jsem moc ráda, že jsem už v předdůchodovém věku přemýšlela a myslím, že i dobře hospodařila a hospodařím. Mám vlastní byt a nepotřebuji ani žádný kontokorent apod. Můj současný život je jedna velká dovolená. Plno věcí již nemusím a skoro všechno zatím ještě mohu. Ráda cestuji, chodím a fotím, abych měla jednou na co vzpomínat. ☺
Dana Puchalská
Ano. Vzdělání opravdu nemá vliv na výši důchodu. Já pracovala od roku 1975 a můj důchod je vyšší. Je to divná výše důchodu o které píše paní Eliška T.
ivana kosťunová
Souhlasím paní Halátovou. Informace v tomto článku jsou dosti vágní, nepostihují cele problematiku důchodců.
Věra Halátová
"Je to tedy o 26 tisíc Kč korun méně je průměr osoby v domácnosti." Co je to za divnou větu? I příjmy starobních důchodců jsou různé. Jestliže průměrný starobní důchod je něco přes 15 tisíc, jde o příjem čistý. Jestliže osoba, která je zaměstnána chce mít příjem 15 tisíc čistého, musí mít hrubého asi 20 tisíc. Zaměstnanci, kteří pobírají minimální mzdu, těm zůstane asi 10 tisíc čistého. Paní Elišce Tondlové bych chtěla říct, že výše starobního důchodu se jí vypočítávala do roku 1991 z hrubého výdělku, od roku 1992 ze základu pro sociální pojištění. Celkem se jí počítal výdělek od roku 1986. Vzdělání na výši důchodu nemá vliv.
Eliška Tondlová
Mám středoškolské vzdělání, odpracovala jsem 40 let+7 dní+ 2 děti vše úředně spočítáno. Je mi 70 let a můj důchod činí 8,792,-Kč, měsíční inkaso ve vlastním bytě je cca 6,000,.Kč. To je panečku život ! Ještě pracuji, dělám doma krejčovské opravy, ale mám artrózu prstů na obou rukách a počínající oční zákal a dieta diabetika také není levná. Co bude dál....?
Jitka Hašková
Vím i o nájmu za garsonku s garáží v Praze za 18 tisíc měsíčně plus energie a poplatky. V Praze důchodce může bydlet jenom ve vlastním, pokud platí činži, musí dostávat příspěvky na bydlení, aby měl na jídlo.
Danka Rotyková
Bohužel článek popisuje smutnou realitu. Dnešní senioři se už asi lepších časů nedočkají, ale mělo by být postaráno (a to vždy) o pomoc těm nejslabším. Není jednoduché být starý a žít sám v téhle rychlé době. Jsou tu obvykle zdravotní i jiná omezení, takže stěhování do levnějších lokalit není možné. Pokud se o tyto lidi budeme umět postarat, tak budu věřit, že to s námi není tak špatné, jak to někdy vypadá.
Jana Gondášová
S tím asi nic nenaděláme. Nejsme jediní v této zemi, kdo se musí uskrovnit, bohužel..
Josef Volfík
Co to je ...přes polovinu...? Pokud garsonka, nebo 1+1 v paneláku v Praze vyjde minimálně na 9000 + inkaso +-2500 a důchod (docela dobrý) je 12000, tak co důchodci zbyde?