Magická slova, která potřebují slyšet i muži nad šedesát
Ilustrační foto: pixabay.com

Magická slova, která potřebují slyšet i muži nad šedesát

23. 11. 2019

Řada žen generace šedesátnic byla vychovávána od mládí tak, aby byly silné a nezávislé. Některé dokonce měly občas pocit, že pro praktický život vlastně ani muže moc nepotřebují, protože spoustu různých tzv. mužských prací dokáží mnohdy udělat lépe než muži.

Tato emancipace v podobě mužské energie se odrážela i v zaměstnání. Snad jen, když došlo na milostný vztah, nebylo to přece jen tak jednoznačné.

Možná, že některé od mužů uslyšely, že je kontrolují, komandují a stále s něčím otravují. Tento pocit může leckdy v člověku zanechat trvalé následky, takže to některá žena vzdá a raději, než aby požádala o pomoc, udělá si vše sama, i kdyby se měla udřít. Možná ale také občas nabudeme dojmu, že všichni muži vidí či akceptují jen mladší ženy, pro které jsou ochotni udělat vše, "co jim na očích vidí". To, co by pro vás rozhodně neudělali, a když, tak jedině velmi neochotně. Tím nemáme na mysli pouze vlastní partnery, nýbrž i kolegy z práce, známé, různé řemeslníky, úředníky, ale i třeba náhodné chodce nebo spolucestující a další v různých každodenních situacích. Je to ale opravdu tak?

Většina starších mužů si ve skutečnosti lépe rozumí s ženou blízkou svému věku. Už proto, že žili ve stejné společnosti a mají za sebou zhruba stejně dlouhý život a mnoho obdobných zkušeností. Určitě je nijak neznevažují. A jestli chtějí "vyzkoušet" nějakou mladší, tak je to především proto, že se s nimi cítí víc oceněni, což je něco, co u svých vrstevnic mnohdy nenajdou.

Muž i ve starším věku by chtěl být pro ženu tak trochu hrdinou. Má to v sobě zakódováno, být ženě ochráncem, činit ji šťastnou. A je ochoten udělat pro to mnohdy vše, co je v jeho silách. Zdánlivá neochota má svůj důvod často v tom, že my ženy někdy bohužel volíme taková slova, která muž neslyší správně. Řekneme svůj požadavek jako pokyn, někdy přímo rozkaz. Jako něco, co mu kdysi nařizovala matka, když ho vychovávala. Jaký pak div, že se muž v takové chvíli nepřetrhne ochotou.

Což to tedy zkusit trochu jinak? Udělat z muže hrdinu, to je malé tajemství, které nic nestojí a otevírá dveře k ochotě a spokojenosti. Například můžeme říci:
"Prosím tě, potřebovala bych pomoct" ..... a pak následuje žádost o to, co potřebujeme.
"Mohl bys být tak hodný a ..."
"Udělal bys mi radost"
"Pro tebe to bude hračka"
"Asi si s tím sama neporadím..."
"Moc by mi to pomohlo.."

Muži mají radost, když mohou pomoci ženě, která jejich pomoc potřebuje, ba přímo se bez ní nejspíš neobejde. Muži se často cítí podceňováni, takže je dobré jim poděkovat, pochválit je a zdůraznit, jak moc si vážíme toho, co pro nás udělali. A nemusí v tom být vůbec žádná přetvářka, snad jen trochu "diplomacie".

Někomu se to může zdát jako samozřejmost, pro jiného je to dlouhá cesta, jak se naučit spolupráci, a to se všemi muži, s nimiž přicházíme do styku.

Dokážete si říct muži o pomoc a jakým způsobem? Jsou nějaké další tipy, které by mohly být užitečné pro některou ženu, která má třeba problémy s komunikací s muži?

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(4.8 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Ová
Ocenění a uznání - to potřebuje každý, muži i ženy, ať už se jedná o jakoukoliv práci, či službu. Umět ocenit druhého, to je základ.
Marie Faldynová
Že muž potřebuje obdiv a žena lásku je už v Bibli. Možná by to měl někdo školním dětem říci dřív, než se naučí vybraná slova, násobilku a krasopis. Doma to spousta dětí nevidí a neuvidí :-((((
Jana Gondášová
Slušnost a humor , dobrý způsob na fungování i po mnoha letech manželství.
Karel Janovský
Nemyslím si, že toto se týká jen mužů. Umět slušně o cokoliv požádat a zároveň i odpovídajícím způsobem poděkovat, by mělo být v repertoáru každého člověka! A takto by to mělo fungovat i mezi muži či ženami navzájem. Pokud k tomu někdo umí přidat i trošku humoru, je to jako třešnička na dortu. "Vždyť jsem ti říkal, že to opravím! Nemusíš mi to každého 1.ledna připomínat!"
Soňa Prachfeldová
Prto mě je to samozřejmost, pokud potřebuji pomoci, nebo se mi až tak do určité věci nechce, tak hezky poprosím a pak poděkuji. Milých slov není nikdy dost.
Libuše Křapová
Oldřichu :-) Šel jste pro ně a se smíchem. Také by mohla říct - "celý den se válíte na gauči, aspoň pro ty brambory jděte!" Věřím, že byste pro ně také zašel, ale určitě ne se smíchem.
Dana Puchalská
Ano Oldřichu, účel světí prostředky. :-) :-) :-)
Oldřich Čepelka
Mně nevadí, že je tu diskuse, v níž se zmiňují rozdílné stránky téhož jevu - komunikace ženy s mužem. Ženy jsou různé, muži jsou různí. Místo dalších komentářů jen vzpomínku na moji tchyni, prostou to ženu. Mohutná postava, praktická, vládla domácnosti. Ta občas vykouzlila jakýsi úsměv a sladce pravila: "Vy jste Oldo takovej šikovnej, nedošel byste do sklepa pro brambory?" Já se vždycky chechtal celou cestu nad jejím ženským fíglem - pro tenhle účel!
Libuše Křapová
Pochvala muže, uznání za to, co udělal, opravil nebo s něčím pomohl, to jsou fígle?
ivana kosťunová
Já tyhle hry hraju ráda- vždyť oni na nás také mají své fígle. :))
olga skopanova
Pane Čepelka vím, co ženy dokáží, aby se zalíbily muži, jen mě stále překvapuje, že muži skočí na takové obehrané písničky (mám na mysli líčení, silikonová ńadra,vyžehlený obličej).
Zdenka Jírová
Je pracda, že by k sobě měli být partneři nebo kolegové z práce slušní, ale je také pravda, že na jemné přání vůbec nereagují. V nejrůznějších článcích, kde radí ženám, jak říkat muži o nějakou pomoc, je, že se mu slušně musí říci, co a kdy je potřeba udělat. Je to pravda, vím z vlastní zkušenosti z dlouholetého manželství.
Věra Halátová
Ano. Dokážu. Ale muži, který není mým manželem.
Oldřich Čepelka
Konečně pravda o mužích - že potřebují, aby žena ocenila, že se snaží, že jsou užiteční, že mají výsledky. A Olgo, nejde o divadýlko, přece víš sama, co švechnodokáže žena, aby se zalíbila muži. I cizímu. Viz každodenní líčení atd. atd. Muži jsou na něco opravdu citlivější, než si některá žena představí, bohužel také snadněji hynou na nedostatek kontaktů, uznání atd. - Polovina žen, které mají muže v důchodu, asi potvrdí, co s nimi je za problémy a proč se najednou, po odchodu ze zaměstnání tak zhoršili (špatná nálada, lenivost, zdraví).
dagmar Burianová
Manželovi , který je nesmírně vzdělaný a zárovenˇna co sáhne, to opraví a udělá,dělá veikou radost, když ho chválím a říkám mu, že je moc šikovný chlapeček a že bych si bez něho nevěděla rady. Vždycky se úplně rozzáří a málem přede jako kotě.
Marie Novotná
Kopíruji odpověď Lidmil. Moje soběstačnost neděsí okolí,jen nikoho neotravuji zbytečnostmi.
Dana Puchalská
Ano Zdeni. Jsem zvědavá kdo z nich se ozve jako první. Asi jsou "plaší".
Zdenka Soukupová
Děvčata, víte, co je zajímavé? Že tu zatím nenapsal svůj názor žádný kluk. Jsem zvědavá, jak se k tomu nějaký vyjádří.
Věra Ježková
Taktiku a diplomacii neovládám. U mne je to spíš níže uvedená slušnost, úcta (nejen) k partnerovi a absence potřeby někoho komandovat.
Lidmila Nejedlá
Umím spoustu mužských prací, protože jsem se je musela naučit. Moje samostatnost muže děsí a děsí i moje děti. Mně pomáhá, to zn., že nikoho nekomanduji, nepřikazuji...smutné, že?
Marie Doušová
Umím ocenit svého muže , který je velmi vzdělaný a také zručný. Nemusím vytvářet lichotky ,ale dokážu ocenit jeho zručnost a ochotu vždy pomoci, když je třeba.Svého muže si moc vážím a věřím , že nám to dlouho vydrží.
Hana Nováková
Většinou vítězí diplomacie a taktika. Muži nesnáší příkazy. Když to neumím nebo nezvládnu, použiji taktiku a diplomacii. Zatím to funguje....
Hana Rypáčková
Asi by se to jednoduše nazvalo slušností..
olga skopanova
Myslím, že to divadýlko okolo je mnohem víc vyčerpávající, než když si žena tu či onu věc udělá sama.
Dana Puchalská
Shrnula bych to do zkratky VŠŽD- Vysoká škola ženské diplomacie. Příkazy a jekot a povely nic nesvedou.
Jitka Hašková
Asi jak kdo. Mě manžel po rozvodu řekl, že si na mě nemohl postěžovat chlapům v hospodě, protože neměl na co.
Věra Ježková
Nemyslím, že se vylučuje moje značná soběstačnost s tím, že umím ocenit muže. Uvedený návod považuji za samozřejmost, mám i další vlastní způsoby.