Že by naše Policie nosila Císařovy nové šaty?
Ilustrační foto :pixabay. com

Že by naše Policie nosila Císařovy nové šaty?

15. 12. 2019

Byl jsem tento týden v západních Čechách. Měl jsem tedy tu čest projet dálnici D1 z Brna až do Prahy, po D0 kolem Prahy a potom po D5 do Plzně, a k tomu ještě mnoho km po okolí Plzně. Počasí bylo velmi příjemné, prosincové, zimní, velmi brzo ráno kolem -6°C a jasno. Občas v dáli, někde nad lesy, byl opar mlhy.

Asi nám seniorům moc nepadnu do noty s tímto článkem, ale kdo je ještě trochu aktivní a pohybuje se po Česku, mě pochopí. Všiml jsem si, že v našem malém městě jezdí několik důchodců jako řidiči MHD. Je to příjemné, znají hodně pasažérů, prohodí pár slov, počkají, když někdo dobíhá, pomohou s kočárkem, jsou většinou kamarádští, štípnou nějako milou poznámkou do kamaráda, no maloměsto, ale příjemné. Tak snad i tyto řidiče, seniory, to bude zajímat. Teď už u nás jezdí v MHD i řidička, mladší paní, a jezdí dobře, jezdí plynule. (Chodíme často na procházky, a tak jdeme někam několik km pěšky, a potom zpět domů jedeme MHD.)

Dálnice D1 byla do Prahy většinou suchá, jen několik mostů bylo cestáři předsoleno, jako prevence proti náledí. Když jsem to zjistil, tak jsem se trošku divil. Divení trvalo jen pár minut. Zelená vlna Českého rozhlasu právě automaticky zesílila rádio v autě, a to mimořádně před 5.00 hod. Upozornění na hromadnou dopravní nehodu asi 10 aut na Liberecku na D35 – náledí. Můj malý, nepatrný podiv nad předsolením ztratil význam, cestáři asi měli pravdu. Ubral jsem plyn. I úsek kolem Větrného Jeníkova byl v pořádku – byl také suchý.

Takřka výhradně jezdím na pracovní cesty sám. Já si užívám každou cestu, každý pobyt na silnicích i dálnicích. Jízda autem mě uklidňuje, mám rád auta i dálky před námi. Neunavují mě dálnice, lákají mě dálky. Dálničáři splnili to, co slíbili, všechny stavby na začátku prosince byly na D1 buďto již dokončeny, nebo upraveny tak, že tam není nutné provádět žádná dopravní omezení. Je z rekonstruovaných cca 100 km dálnice D1, a na rok 2020 a 2021 zbývá cca 80 km, z toho podstatná část rekonstrukcí začne na jaře nového roku.

Provoz byl k ránu již větší, hlavně hodně kamionů. Svítalo, měl jsem slunce v zádech. První mrazivé paprsky slunce. Kdyby to někdo namaloval, řekl bych kýč. Bylo to krásné a nebyl to kýč, byla to příroda. Nikde žádný problém, žádná nehoda, žádná kolona. Už o půl deváté jsem byl v Plzni. Potom několik jednání v okolí Plzně a honem po D5 zpět do Prahy na ministerstvo. Budou tam již potvrzeny materiály pro příští rok. Kafé u dvou zákazníků bylo strašné. Jednání dobrá, kafe naopak. Myslel jsem si vždy, že nelze tak špatnou kávu uvařit. Lze. Doprava také na D5 plynulá, bez problémů. Teď si myslíte, že vám vykládám pohádky o českých dálnicích, ale to ne! To vše tak bylo v tomto adventním týdnu. Odpoledne z Prahy do Brna po D1 opět vše v pořádku. Umyl jsem v myčce prosolené auto. Po 16.00 hod. jsem už byl doma. Dostal jsem vyčiněno – „jel jsi zase jako blázen!“. Řekla paní. Byl jsem potichu, neb není dobré hada dráždit bosou nohou. Trošku se přiznám, že ne vždy jsem jel 130. Někdy dám tempomat na 135 až 140, a ona se ta rychlost potom ve skutečnosti pohybuje mírně nad 130 km/hod. Jízda je pružnější. Pořád se vám plete pomalejší nebo méně zkušenější řidič pod nohama, a tak se to vyrovnává. Ale to „plete“ není výčitka, někdo rád jede pomaleji, někdo má zase děti v autě a jiného trápí nějaká porucha na voze, atd. To je život.

Ale abych zase nebyl příliš opojen počasím a dalšími klady této mé pracovní cesty, brnknu na strunu reality řidičského života. Přece jenom mně pár věcí vadí. A myslím si, že nejenom mně. Vážím si toho, že nová firma v ČR zvládla mýtné na dálnicích a silnicích bez kolon a problémů. Mnohé evropské země s tím mají a měly problémy. Kamionů jezdí u nás hodně, tvrdí se že asi 400 tis. nákladních aut a autobusů. I tentokrát jsem opět několikrát zaznamenal závody kamionů na D1 i D5, jeden jede 85, druhý ho závratnou rychlostí předjíždí devadesátkou, a toto předjetí však trvá několik km. Vytvoří se krátká kolona brzdících osobních aut. Někdo z nás bliká, někdo zase houká na náklaďáky. Obojí je na nic. Oni to svoje předjetí dotáhnou pomalu, ale jistě do konce! Pokud se to opakuje 3x až 4x za těch 200 km do Prahy máte divná myšlení o těchto řidičích. Policie nikde. Myslel jsem, že ŘSD již označuje nejdůležitější úseky svislými značkami se zákazem předjíždění nákladní aut. Nikoliv, žádné jsem neviděl. Večer v TV náhodou dávali, že to nějaký výbor našeho Parlamentu projednává (pro Boha, po kolikáté?), ale zákaz předjíždění náklaďáků asi nedoporučí. Nemohu napsat, že by tento přestupek dělali jen cizinci, nebo řidiči s cizími poznávacími značkami. Dnes jsem viděl jen české registrační značky na náklaďácích, které takto neomaleně zdržovaly provoz, ale mohli je také řídit přece i cizinci, to nevím, to nepoznáte. Už teď vidím, jak mě nenávidí stoupenci náklaďáků, ale je to, věřte, z pohledu BESIP velmi nebezpečné chování těchto řidičů. A Policie nic a nikde.

A jsme už u rozlousknutí tohoto oříšku. Popelka, když chtěla jít na ples, dostala darem v oříšku šaty. Naše Policie, zase dostává darem krásná nová auta i to pro Dálniční policii, dokonce auta maskovaná, jakoby civilní, aby nebyla na první pohled k poznání, ale kluk ze 3 tř. školy obecné takováto auta pozná hned na druhý pohled, podle mnoha jasně patrných znaků. Natož opraskaní a vyježdění řidiči nákladních či osobních aut. Já jsem za tento den ujel zhruba 750 km. Mohu vám všem přísahat, že jsem neviděl ani jedno policejní auto na D1 a na D5, ani to oficiální, ani to „maskované“. Nevím, jestli měli Policajti školení nebo jinou činnost, ale nikoho za celý den nevidět a nepotkat? To snad není normální. Já mám najeto mnoho a mnoho km a myslím, že skutečných kontrol na silnicích je u nás málo. Nejen radar a rychlost, ale i to vše ostatní.

Je tady ještě jedna možnost, a to, že by policajti měli na svých autech něco podobného jako v té pohádce Císařovy nové šaty, něco neviditelného, neviditelné šaty (pokud si na tu pohádku vzpomínáte). Ale to by snad pan ministr vnitra nepřipustil. Zase Policajt v Císařových nových šatech by byl nepřehlédnutelný. Ale oni, ti Policajti, prostě nebyli vůbec a nikde.

Ministr dopravy opět předělává bodový systém a sazebník pokut (po kolikáté už?), pokud se nešvary na dálnicích a silnicích nebudou řádně trestat, je zbytečné chtít nějaké zlepšení. Každý z nás potřebuje mantinely, mezi kterými se můžeme pohybovat. A pokud stát zjistí, že tyto mantinely jsou již nízké a snadno je ten či onen občan přeskočí, je nutné mantinely zvýšit, aby nešly přeskakovat. Můj obchodní přítel ve Švýcarsku jel v srpnu na jednom úseku silnice u města Bern, kde probíhala oprava silnice, rychlostí vyšší pouze o 6 km/hod., než byla povolená. Radar to zaznamenal. Pokuta 60,00 €, tj. cca 1500,00 Kč, a vůbec by si nedovolil to nezaplatit. Shodou náhod, jeho otec tamtéž, mimo obec jel vyšší rychlostí nad limit o 18 km/hod. Na místě mu švýcarská policie odebrala na jeden měsíc řidičský průkaz. Ne, nechci kolem sebe sekat ostrou mačetou, ale bez tvrdých postihů se nezlepší bezpečnost silničního provozu. Ten „silniční“ plevel, což jsou přestupky, musíme zlikvidovat, a na to je mačeta velmi dobrý nástroj. Prosím, vezměme si tento příklad od sousedů, třeba od Švýcarů.

Promiňte, že jsem příjemný zimní, i slunečný, prosincový den s cestou do západních Čech ukončil v problémech s bezpečností silničního provozu. Prosím, jen nad těmito problémy nezavírejme oči.

Prosím, dodržujme pravidlo šťastného návratu. Máme přece rodinu, přátele, tak se jim snažme šťastně se vrátit domů.

Jaroslav Charvát

Hodnocení:
(4.6 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.