Co nás čeká…., teď po Vánocích
Ilustrační foto: pixabay.com

Co nás čeká…., teď po Vánocích

5. 1. 2020

Přežili jsme Vánoce, přežili jsme Nový rok. Ano, byl to nápor na všechno. Naše peněženka ani náš běžný účet v bance asi nebyly s námi moc spokojené. Překročili jsme o nějakou korunu limit na Ježíška, co jsme si tajně v říjnu dali. Ale pohoda u stromečku a krásné rozzářené oči dětí či vnoučat za to přece stojí.

Nebudu dál věštit z koule, nebudu věštit ani z lógru kávy. Dostáváme nyní my důchodci k Novému roku dárek od naší vlády či parlamentu, přidává se na důchodech. Nezbývá než poděkovat. Nebo si myslíte, že je to málo? Nebo je to snad moc? Nevím, nejsem národohospodář a obě dámy na ministerstvu financí i na sociálním ministerstvu to asi vše zvážily a navrhly takové zvýšení, co stát unese. No a „babo raď“, do které rubriky teď tento článek zařadit? Já navrhnu a i60 rozhodne!

Možná se nám zdá, že je teď před námi prázdno. Vánoční doba, doba oslav, koled a dárků je za námi. Někoho z nás čeká třeba kontrola u lékaře, jiného zase po operaci kolene čeká nástup do lázní, a vy, aha, vy jste se rozhodli na jaře vymalovat byt. A těch drobných i větších úkolů na nás čeká hodně. Máte zahrádku? Tak musíte myslet na ostříhání stromků, a jak se trošku rozjaří, tak už se těšíte, jak budete tu svoji hroudu obdělávat, budete bojovat s plevelem, opravíte branku a také ji musíte natřít, jezírko už jste chtěli opravit vloni, nátěr atiky luxolem volá už delší dobu, a nezbyl čas, … Jen si prosím těch úkolů zase tolik nedávejte, život kolem nás běží velmi rychle, abychom ten čas jen tak nepromrhali, to by byla škoda. Někdo se připravuje na stěhování do nového, třeba menšího bytu, někdo se zase rozhodl, že se do Velikonoc přestěhuje k dceři, jiného čeká již dlouho očekávaný přechod do Domova seniorů, případně nějaká operace, apod. Ano, to je život, náš život. Poslouchejte okolí, co vám říkají, ale řiďte se svým názorem, svým myšlením, rozhodujte se sami za sebe. Rozhodnutí ale příliš neodkládejte, začnete se totiž časem někde uvnitř, v duši, trápit. V duši budete cítit takovou černou nevyřešenou díru, a to by byla škoda, život máme jen jeden, a nevrátíme se sem třeba za 50 roků, jako že to zkoušíme znovu. To fakt nejde, tomu věřte.

Moje tchýně byla v Domově seniorů deset roků, šla tam dle svého rozhodnutí a velmi se jí tam celou dobu líbilo, našla si tam nové kamarádky, nové aktivity, byla to změna v jejím životě, kterou již také potřebovala. Tchán zemřel a najednou bylo před ní prázdno. Lékař a čas dělají potom zázraky a u tchýně platilo Domov seniorů a čas udělaly zázraky.

Očekávaný a plánovaný pobyt v nemocnici asi není pro nikoho jednoduchý. Dvakrát to platí, když se do nemocnice dostanete ze dne na den, to chce silného člověka, aby to vše zvládl, a to nemluvím o zvládnutí vlastní nemoci. Ale čeká nás to asi takto všechny, nebo většinou všechny, a také tak bychom to měli přijímat. On totiž ten zákon, že na světě jednou vše začíná a jednou končí, kupodivu platí již tisíciletí.

Vidíte a já jsem si myslel, že nejvíce psychických problémů u nás seniorů a seniorek lékaři diagnostikují na podzim, když jsou mlhy a deště a přijdou svátky zesnulých apod. Prý tomu tak není. Největší problémy v oblasti psychiatrie jsou prý u nás starších osob na jaře. Nedivil bych se severským skandinávským státům, tam v zimě je jen pár hodin světla, ale u nás je to přece lepší. Švédsko, Norsko apod. dávají svým občanům staršího věku řadu podpůrných programů zaměřených na návštěvu zemí s dlouhým slunečním svitem, a to především v zimě a na jaře. Ať je to velká sleva na dopravu letadly, a jsou to pobytové programy +55 do oblastí Kanárských ostrovů, Řecka a Kypru, na Kubu apod. A tato podpora bývá na další dobu – tak dvou až tří týdnů obecně, a u diagnostikovaných případů s psycho problémy starších osob i jeden měsíc samozřejmě včetně doprovodu…. No jiný kraj, jiný mrav.

Pokud váš zdravotní stav to dovoluje a zdraví je ještě jakžtakž, měli byste si nějakou dovolenou nyní naplánovat. Zvažte svoje finanční a časové (termínové) možnosti, zvažte slevové programy pro nás seniory, zvažte slevy pro první moment a využijte toho. Zvažte také to, že nám už nedělá dobře vedro, takže se asi nebudu dívat na Řecko v červenci, ale podívám se na termíny v květnu nebo v září. Levné termíny jsou i v tureckých rekreačních oblastech. Nemusíme být přece v pěti hvězdičkovém hotelu, ale o jednu nebo dvě hvězdiček méně, s dobrou referencí, může být pro nás velmi vhodné.

V posledních letech roste rychle zájem o domácí turistiku. Česká republika je krásná země, a přidáme-li k tomu ještě Slovensko, našeho souseda a bratra, tak tam se také cítíme dobře – jako doma. Tak je před námi spousta krásných dnů poznávání a dovolené. Mnohým nám starším vadí, že neumíme ten či onen cizí jazyk jako naše mladé děti nebo vnuci, ale chci vás utvrdit v tom, že v Česku a na Slovensku vám bude stačit čeština, a ona vám bude stačit i v Polsku – věřte. Tak se zahleďte do turistických kalendářů, brouzdejte po internetu, jezděte třeba prstem po mapě a hledejte, kde je ta či ona zajímavost, kam se chcete jet podívat. A rychlík do Vysokých Tater je i lůžkový, nebojte se, je u toho i „jídelňák“, takže hlad a žízeň nebude. Někdo se cítí na výlet tak na dva tři dny, někdo zase na dovolenou v Tatranské Lomnici na celý týden. Někdo rád cestuje individuálně, někdo zase s cestovkou.

Také bych zvážil váš plán cestovat osobním autem. Jste-li zvyklí jezdit a řídit pravidelně, a váš zdravotní stav je dobrý, tak neváhejte a jeďte. Nejste-li si příliš jistí, prosím zvažte delší cestu autem, je-li pro vás to nejvhodnější a nejbezpečnější. Příjemné dovolené a ne příliš drahé jsou i ve slovenských a maďarských termálních lázních. Navíc tyto lázně nejsou zase tak daleko a zdatný důchodce řidič to pohodlně zvládne i individuálně osobním autem. Budete překvapeni, že v maďarských lázních se většinou domluvíte i česky. Jsou tam české nápisy, české jídelníčky v restauracích, apod. Prohřát si naše staré kosti (promiňte mladé kosti) v termálních lázních dělá přímo zázraky. Slovenská a maďarská kuchyně je perfektní.

Myslím si, že i krátká, několikadenní dovolená nebo výlet vám velmi zpestří vaše jarní i letní dny, setkáte s novými lidmi, uvidíte mnoho nových zajímavostí. Nebojte se také využít autobusových lázeňských zájezdů pro důchodce. Někdo z nás seniorů je zase naopak zvyklý cestovat vlakem, vlak je pro někoho z nás úplným zážitkem a má to mnoho výhod, jako pohodlí, dobrý servis ve vlaku, WC kdykoliv k dispozici apod. Každá cestovní kancelář vám dá kalendáře zájezdů zdarma, a prosím v klidu domova, bez spěchu vybírejte.

Já mám rád také takové krátké, třeba jen jednodenní, výlety. Udělá se hezké počasí a uprostřed týdne se rozhodneme třeba zajet do rakouských termálních lázní Laa a.d. T. Lázně jsou celoročně otevřené a doslova leží na naší, rakousko – české hranici a domluvíte se i zde česky, a je to jen asi kilometr z našeho moravského Hevlína, z Brna asi hodinu autem. A tak bych mohl jmenovat slovenské Rajecké Teplice, nebo nádhernou celodenní procházku na Kladskou u Lázní Kynžvart v západních Čechách, a tak mohu pokračovat po celém našem krásném „Království“ Českém nebo Slovenském.

Mnohdy jezdíme na samý kraj světa, abychom tam obdivovali to či ono. Neříkám, že tam nemusí být krásně. Ale byli jste se třeba projít v lesích u Boskovické přehrady na říčce Bělá, a napít se zde pramenité vody ze studánky Otylka – no nádhera jedním slovem. Výlet za pár korun, řízek a chleba do batůžku, (plácačku se slivovicí s sebou, jako první pomoc) a večeřet, no večeřet už budete přece doma. Takové malé výlety s přáteli dělají zázraky v náladě, cítíte se dobře i fyzicky. Já už se dnes trošku vyhýbám těm výletům s  mladšími lidmi. Ujdu třeba 10 km, ale trvá mně 3 i 4 hodiny. No a těm mládežníkům to trvá jen 2 hodiny a já je zdržuji. To nechci. To ne! Já chci jít svým tempem, i se pozastavit, oddychnout, podívat se kolem, odskočit si za strom vyčurat a ne honit km nebo dělat rekordy v čase. To jsem dělával mladý, ještě za cara Klacka.

A ještě, prosím, jedna malá rada. Pokud vám to jde, zkuste tyto výlety dělat ve všední den. „Normální“ lidé totiž v týdnu pracují, lesní stezky, hrady i parkoviště pamětihodností jsou poloprázdná, restaurace pro výletníky také. Soboty a neděle nechme těm našim mladým, my si to užijeme v týdnu, v týdnu a bez front. Potkal jsem v nákupním centru kamaráda brzo ráno. Také vstáváš brzy? Ptal jsem se. Odpověď: Ne, jak tak vstávám normálně, ale rád chodím nakupovat brzo ráno, je zde větší klid, žádné tlačenice, žádné fronty ani u obsluhovaného úseku, ani u pokladen. A navíc tady potkám mnoho známých a kamarádů. A to je svatá pravda. Pokecáme si.

Takže nás vlastně na jaře a počátkem léta čekají jen krásné věci. Lékaři nám udělají pravidelnou kontrolu našeho těla, my si uděláme párkrát krátkou dovolenou nebo pár výletů a budeme se těšit na prázdniny, protože přece budeme hlídat vnuky a to je krásná, přímo boží činnost, je to naše krev.

Do přírody chodíme rádi, na houby, na borůvky, nebo jen tak na procházky a borelióza je nebezpečná nákaza od těch protivných klíšťat a může našemu zdraví dost zamotat hlavou, proto, prosím, nezapomeňte před sezónou na očkování.

P. S.

Drahé seniorky a senioři, řidičky a řidiči, prosím, podívejte se, kdy vám vyprší platnost vašeho řidičského průkazu, aby vám nepropadl. Podívejte se také, zda již nepotřebujete ke svému řidičáku ještě nové potvrzení od lékaře. Policie by staré potvrzení, propadlé potvrzení, nemusela tolerovat. Protože my všichni se držíme zásady „pravidla šťastného návratu“.

Přátelé, mohu-li vás takto nazvat, děkuji vám za pozornost.

Hodnocení:
(5.1 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.