Motoristické desatero
Ilustrační foto :pixabay. com

Motoristické desatero

16. 3. 2020

Ať je nám dvacet roků nebo devadesát roků, tak bychom si měli zopakovat motoristické desatero. Platí v každém politickém režimu, platí stejně jak pro řidičky, tak i řidiče, platí pro řidiče osobáků, nebo náklaďáků a mnohé platí i pro motocyklisty. Platí i pro nás seniory, kteří ujedou třeba jen pár tisíc km za rok.

Přikázání první:

Nikdy nesedej k řízení dopravního prostředku pod vlivem alkoholu nebo drog, nesedej ani tehdy, když je nebezpečí zbytkového alkoholu, třeba po prohýřené noci, a ty chceš ráno odjet. Alkohol a drogy jsou přátelé vrahů na silnici. Nesmíš řídit ani pod vlivem zakázaných léků, nebo pokud se cítíš unaven.

Přikázání druhé:

Jestliže jsi svědkem nebo dokonce účastníkem dopravní nehody, nesmíš nikdy od nehody odjet. Zabezpeč místo nehody, poskytni první pomoc účastníkům dopravní nehody a zavolej urychleně 112, setrvej na místě do příjezdu Policie. 

Přikázání třetí:

Při řízení motorového vozidla se plně věnuj řízení, neposílej nikomu SMS, nehraj si s elektronickými přístroji ve voze. Telefonuj výjimečně a stručně, jen pokud máš handsfree. Malé děti patří zásadně na předepsanou sedačku. Ve většině států EU i u nás se jezdí vpravo. Nekuř ve vozidle, je to dobré nejen pro tvoje zdraví, ale i pro zdraví ostatních spolucestujících i dětí! 

Přikázání čtvrté:

Před jízdou zkontroluj vozidlo, zda odpovídá technickým požadavkům na provoz po pozemních komunikacích. Dělej pravidelné servisní prohlídky vozidla v odborném servisu. Zkontroluj, zda máš všechny doklady nutné a opravňující tě řídit a provozovat vozidlo. Zkontroluj, zda máš brýle, pokud je potřebuješ, také vč. brýlí náhradních. Zkontroluj zda máš sebou svoje léky, které musíš denně pravidelně brát i během cesty.

Přikázání páté:

Kontroluj pravidelně lékárničku a povinnou výbavu vozidla. Opakuj si pravidelně základy první pomoci, pro případnou účast a pomoc při dopravní nehodě. Zopakuj si pravidelně vyhlášku o provozu na pozemních komunikacích, zopakuj si dopravní značky dle vyhlášky. Dámy k řízení vozidla nejsou vhodné boty s vysokým podpatkem, ale pohodlné s nízkým podpatkem. Řízení bez bot – bosou nohou – je také nevhodné. Výstražné vesty voz sebou nejen pro sebe, ale pro všechny členy posádky vozu. (V Rakousku je to dokonce zákonná povinnost).

Přikázání šesté:

Zimní pneumatiky osazuj již v polovině října a přezouvej zpět zase až v druhé polovině dubna (povinnost je od 1. 11. jednoho roku do 31. 3. dalšího roku – tedy přes zimní období), sleduj teplotu a vývoj počasí před jízdou a během jízdy, jak v letním, tak v zimním období. V zimě nejezdi se zamrzlými skly a sněhovou vrstvou na autě. Kontroluj pravidelně tlak v pneumatikách.

Přikázání sedmé:

Věnuj maximální pozornost správnému osvětlení vozidla během jízdy. Bez výhrady musí všichni ve vozidle používat bezpečností pásy, motocyklisté zase helmy. Udržuj klimatizaci vozu v perfektním i čistém stavu. Zkontroluj stav pohonných hmot.

Přikázání osmé:

Dodržuj bezpečnou vzdálenost mezi vozidly. Tuto vzdálenost prodlužuj, pokud je zhoršený stav povrchu vozovky jako, sníh, déšť, náledí, vyjeté koleje, závěje, technický stav komunikace, apod. Tuto vzdálenost prodlužuj i ty, jako senior, již máme pomalejší reakce, a tak je u nás vhodný větší odstup od vozidla před námi.

Přikázání deváté:

Dodržuj předepsanou rychlost, zvyš pozornost v nebezpečných místech, jeď pomaleji v okolí škol, se zvýšeným pohybem chodců, u zastávek hromadné dopravy, dávej přednost na přechodech pro chodce a k chodcům se chovej galantně.

Přikázání desáté:

Při dlouhých jízdách nezapomeň na pravidelné přestávky, protažení těla, drobnou zábavu pro děti, malé občerstvení a hlavně během jízdy pravidelně pij nealkoholické nápoje. Před jízdou moc nejez, plný žaludek odkrevňuje mozek. Nejsi-li zvyklý na dlouhé jízdy, tím opatrněji jeď a tím více se věnuj řízení při dlouhé cestě vozem, tím více dělej přestávky, třeba cestou na dovolenou.

 

Bezpečnost silničního provozu a pravidlo šťastného návratu nám musí pořád připomínat skutečnost, že sedíme za volantem nebo řídítky motocyklu. Nejsme závodníci! Mohl bych vyjmenovat další a další body, ale myslím si, že těchto deset bodů – deset přikázání pro nás motoristy - je těch nejzákladnějších.

 

Zpracováno na základě dlouholetých zkušeností nás řidičů!

Hodnocení:
(5.3 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA