Koronavir a co potom, co teď neřešíme?
Ilustrační foto :pixabay. com

Koronavir a co potom, co teď neřešíme?

7. 4. 2020

Nejsem lékař, ani epidemiolog a tak v oboru nemohu moc radit. Mohu dávat rady jen druhu: dodržujte vše, co nám odborníci říkají, neshlukujte se, noste roušky, kýchejte do kapesníků nebo teď nově do rukávů, umývejte si ruce, atd. To ale my všichni známe a bylo by to stejné, jako nošení dříví do lesa.

Já bych se chtěl pozastavit v několika jiných bodech – trochu i ekonomických i politických. S příchodem koronaviru a s problémy kolem něho se některé záležitosti i problémy někam ztratily.

Na přelomu roku se vedla velká polemika o maturitách z matematiky. Jsem technik a bez matematiky si svůj život nedovedu představit. Jedni říkali, to je dnes už na nic, ta matematika, máme přece PC, druzí zase namítají - matematika je super důležitá pro všechny a všude, třetí tomu oponovali, na co je baletce matematika? A tak bych ten výčet mohl psát ještě mnoho řádků. No, já si opět myslím, že pravda je tak nějak uprostřed. Já si myslím, že matematika je velmi důležitá, nejen v násobilce, ale v logice myšlení, v prostoru, v posloupnostech atd. Myslím si ale, že matematika není pro baletku skutečně tak důležitá. A tak bychom to měli ministerstvem školství nechat odborně posoudit, prosím říkám odborně. Také by bylo dobré podle oborů zavést několika rychlostní matematiku. Naučit pekaře, dlaždiče, řezníky apod. tu základní matematiku, kterou potřebují ke svému oboru v učňovském školství. To by ale znamenalo, že tento hoch či dívenka s nižší matematikou, by se už tedy nemohla po třetím ročníku rozmyslet, že ten obor bude študýrovat dál a udělá si maturitu. Tam by pan ministr školství musel říci stop. Gymnázia naopak musí mít matematiku na nejvyšším stupni. Průmyslovky a některé odborné střední školy také potřebují hodně matematiky. A když se někdo hlásí na VŠ, musí si uvědomit, že v tom či onom oboru je matematika velmi důležitá. Teď klid zbraní, ale ministr školství má před sebou velký úkol. Nevtloukejme, prosím, do lidí, že matematika je na nic.

Kůrovec dováděl předloni a vloni, a i letos si také brousí zuby. Cena dřeva napadená kůrovcem je velmi nízká, ekonomika lesního hospodářství je na nule nebo ve ztrátě. Nabírají se pracovníci na novou výsadbu, ale kvůli koronaviru se o kůrovci opět nemluví. Ale je to černá můra našeho životního prostředí. Naši „zelení“, ať si říkají jakkoliv, se svými teoriemi a čistými radami, zalezli také pod kůru, jak ten kůrovec, a není je vidět s nějakým řešením.

Sucho, ach to sucho! Ano, sucho opět na jaře ovládlo naši Českou zemi. Sněhu málo, spodních vod ještě méně. Vodohospodáři se teď do TV nedostanou, meteorologové o tom mluví v TV jen okrajově, ale katastrofa sucha visí nad námi, jako ten Damoklův meč. A není zde na stole řešení ani rychlé, ani okamžité. Musíme se dát cestou složitých a dlouhodobých a nákladných  investičních opatření.

Migranti jsou stále časovanou bombou pro EU, a to jak v Turecku, tak v Řecku, v Itálii a ve Španělsku a potažmo v celé EU. I teď je klid po pěšině. A je to nálož před výbuchem velkého kalibru.

Myslím, že velký problém je také naše zemědělství, že bychom se měli soustředit na vyšší samostatnost v hlavních komoditách a ve zpracovatelském průmyslu potravin. V této krizové době se nám to ukazuje jako velmi, velmi důležité.

Zcela zmlkly informace o stavebnictví, o výstavbě dopravních staveb, o dálniční síti, o železničních stavbách, koridorech. Jestli bude vláda dělat škrty, tak dopravní stavby by měla vynechat a dostavět tak, jak jsou původně dlouhodobě plánovány. Dokončeme konečně už prosím D1, a pokračujme s dalšími dálničními stavbami. Přijměme zákonná opatření proti vlivu různých „zelených spolků“, které se nesmyslně odvolávají k jednotlivým stavbám, a tak se stavby prodlužují i o roky.

Možná za měsíc, možná za dva měsíce už bude prostor pro nové rozjetí ekonomiky. Drahá vládo, drahé magistráty, drahé obecní úřady, nedávejte nikomu nic zadarmo. Zadarmo MHD je sebevražda. Co je zadarmo, toho si český člověk neumí vážit. Dejte slevu – normální jízdenka je např. za 10,00 Kč, tak děti, vojáci a důchodci polovic, tj. 5,00Kč. To nikoho nezabije. Když už chcete, tak těm přestárlým důchodcům dejte třeba za 2,00 Kč jízdenku, ale ne zcela zdarma. A to platí i pro studenty za jízdenky na vlaky, atd. Dávejte příspěvky třeba na obědy, třeba stravenky, ale zase ne prosím hotové peníze do ruky, to skončí opět v alkoholu a v cigaretách těch méně uvědomělých občanů.

Je také ticho kolem kauzy p. Babiše, nikdo nic. Možná by stálo za to, aby někdo – třeba paní ministryně spravedlnosti nebo pan státní zástupce Zeman, něco k tomu řekli. Neznají ještě závěry? Nevadí, stačilo by o tom jen pohovořit.

Poslední kopnutí míče musím udělat do branky zvané „Brexit“. Klid před bouří? Nebo opět ospalí kapři ve vedení EU si nechají namluvit vše od Borise Johnsona. Vše mu odkývnou – a bude to. A EU utře ústa (chtěl jsem původně napsat hubu, ale to se nehodí u tak vysoké politiky, ale pravda to je!) A co na Brexit říká krize?

Na to vše teď, při řešení ochrany zdraví při boji s koronavirem, nemáme čas. Ale toto vše nás znovu za dva, tři měsíce čeká, a budeme to muset řešit a vrátit se opět k tomu. Nezapomeňme.

 

Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.