V4 - trošku historie i pohled do budoucnosti
Visegrad. FOTO: pixabay.com

V4 - trošku historie i pohled do budoucnosti

10. 4. 2020

Málo kdo z nás si uvědomuje, že vše už zde jednou bylo. Takže dnešní V4, už zde také jednou prakticky byla a mohla by se tehdy moderně nazvat V3. Ano, V3. V roce 1335 na hradě Visegrád (Uhry) se sešli tři králové: uherský král Karel I. Robert, polský král Kazimír III. Veliký a český král Jan Lucemburský a udělali dohodu o spolupráci. To je věc. Skoro o 700 let později podobná schůzka, stejné místo.

V roce 1991 ( 15.2.) se více méně toto zopakovalo – sešel se maďarský premiér Jozsef Antalla, polský prezident Lech Walesa a náš prezident Václav Havel – tedy stará V3. V roce 1993 po rozdělení Československa k tomu přibyl ještě slovenský prezident za Slovensko, neboli byla takto vytvořena V4.

Prvním z úkolů V4 bylo zrušení Varšavské smlouvy a RVHP – Rady vzájemné hospodářské pomoci. Po politických změnách to byl již potom jen administrativní krok na vládních úrovních.

Postupně tyto země byly přijaty do NATO a do EU. Ne vždy se  V4 v jednotlivých problémech shodovala v názorech. Musíme si uvědomit, že silně nacionalističtí Maďaři vždy hráli jen o svoje zájmy, že Slováci, jako velmi mladý stát bez samostatné historie, chtěl taky ukázat svoji sílu, svoje místo na slunci, že Polsko jako silně křesťanský a velký národ chtělo v Evropě hrát vždy vrcholovou funkci a to prosazuje často i ve V4. Jen my Češi si jdeme svým tempem bez nijak silného vlastenectví, ale s velmi silnými občanskými názory a s posilováním (někdy tvrdým) ekonomiky.

České vládě se podařilo diplomaticky přitáhnout k řadě jednání V4 i Rakousko a Slovinsko a ta jednání pak probíhala a probíhají pod označením V4+. Myslím, že zvláště v posledních letech, kdy je v Rakousku kancléřem Lidovec Kurz, má velkou váhu v EU i ve V4.

Některé orgány EU nejsou příliš nadšené z chování Polska směrem k polskému soudnictví, dále z maďarského předsedy vlády k jeho upevňování pravomocí, k českému přístupu k loveckým a osobním zbraním nebo našeho přístupu k migrantům. A zde je prostor pro V4, aby v tomto sdružení ukázala jednotu a sílu oponovat zkornatělým názorům velkých konzervativních evropských zemí.

V4 má před sebou určitě budoucnost, zvláště, bude-li do ní dáváno tolik energie, jako dává naše nynější politická koalice. Zvláště bude-li dále navazována užší a užší spolupráce V4 a Slovinska a Rakouska.

V4 je také obchod, vzájemný obchod, a také zde jsou obrovské možnosti nejužší spolupráce v ochraně životního prostředí, hraniční politiky, atd. U V4 je velmi důležitý rozvoj turistiky. V tom si myslím, že jsme toho zatím moc neudělali.

V4 by měla také velmi úzce spolupracovat nyní, v této krizové době, prováděním stejných nebo alespoň podobných opatření. Krize koronavirová je pro V4 hozená rukavice – když ukážeme my čtyři se domluvit, ukážeme cestu pro EU. Využijeme to?

Na závěr bych vám chtěl doporučit malý, několika denní výlet do Visegrádu. Toto městečko leží na hranici Slovenska a Maďarska na maďarském území asi tak 25 km po toku Dunaje od důležitého maďarského města Esztergom (český název Ostřihom), nebo slovenského Štúrova. Velmi pěkná oblast Maďarska, hrad ve Visegrádu s výhledem na ohbí Dunaje. Město Esztergom bylo v dobách Uherského království jeho hlavním městem, to se u nás moc neví. Je zde v Esztergom největší bazilika ve střední Evropě. Ve Visegrádu jsou termální lázně. Vzdálenost z Brna do Visegrádu je asi 330 km, prakticky pořád po dálnici.

V4 by se měla stát součástí naší vnitřní i zahraniční politiky. V4 - to není boj proti EU, to je hledání spřízněných duší tam, kde nám EU nerozumí nebo nám nechce rozumět.

Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA