Po Velikonocích s koronavirem – kudy vede naše cestička…
Ilustrační foto :pixabay. com

Po Velikonocích s koronavirem – kudy vede naše cestička…

15. 4. 2020

Nešel jsem na mrskut, kvůli koronaviru, proto jsem sedl a napsal pár řádků, taky kvůli koronaviru.

Přežili jsme Velikonoce. Sice křesťansky i historicky poněkud neobvyklým způsobem, ale asi většina z nás dodržela to, co po nás všichni moudří přes koronavir požadují. S dětmi nebo s vnuky jste si zatelefonovali, slzička možná ukápla, ale nebojte se, jak se to vše upraví, tak oni za vámi rádi přijdou nebo přijedou.

Dokonce se sami od sebe domluvily velké supermarkety na Pondělí Velikonoční - bylo zavřeno. Většinou jsme to všichni pochopili, nikdo to takřka nekritizoval, prodavačky a prodavači, či pokladní či uklízeči a doplňovači zboží, všichni měli možnost si oddechnout. Asi si všimnete toho, jak jsme si zvykli, že do 10 hod. nakupují jen staří lidé, jde to. Když z mladších někdo nutně něco potřebuje, většinou si nakoupí. Ale velká většina v prázdnějším ranním obchodě jsme my, staříci i stařenky, a vše to v klidu a tichu probíhá.

Prokázalo se, že obchody mají skutečně velké zásoby, a tak počáteční vykupování toho či onoho druhu zboží, bylo jen krátkodobé – jedno, dvou denní – a vše potom bylo běžně k dostání i se slevami.

Benzin padl na držku! Ano, tak se to u nás říká na Moravě. Cena je nejnižší za mnoho a mnoho roků. Chce se mně říct přání směrem k nejvyššímu – Pane Bože, prosím, dělej vše, co umíš, ale tu cenu benzinu nám neber.

Nemocnice se s tím zlým koronavirem perou, co jim síly stačí, a musí mít těch sil hodně a hodně, protože se perou zdatně. Držíme vám i nám palce. A moc vám děkujeme, vám v 1. linii.

Vláda a parlament a senát postupně vypouštějí džina z láhve a ukazují, na které odpustky za koronavir se budeme soustředit, na které ne, kdo na co má nárok a kdo ne. Mluví se o sumách stovek miliard, až se mně z toho motá hlava. Naše milá pani ministryně financí (jinak z gruntu hodná ženská, vždyť je od nás z Brna a umí hantec), ona už opatrně vystrkuje růžky, a říká již - tady ještě „jo“, ale tady už „ne, ne“. Musíme (jako vláda) být spravedliví, říká ona. No uvidíme.

Promluvili k nám o Velikonocích, pan předseda vlády a pan prezident. Oběma díky, státnické projevy na zvýšení či udržení morálky ochranných opatření. Oběma pánům taky vzkazujeme, že to chápeme.

Zatím se zdá, že nejhůř jsou na tom asi cestovní kanceláře, letecké společnosti, hotely a restaurace, rekreační zařízení, autobusáci, doprava osobní i nákladní vlaková, atp. Tam se zatím neví, co a jak, zatím drazí v cestovním ruchu budete muset počkat. Měsíc, nebo dva.

Ne moc dobře na tom začínají být výrobní závody, začíná chybět materiál, náhradní díly, není spolehlivá doprava ze zahraničí, ani do zahraničí, chybí řada zahraničních i domácích dělníků a pracovníků, někteří doma hlídají děti, chybí a budou ještě pár týdnů chybět. Z toho, jak jsem vycítil, má náš pan premiér i pan ministr průmyslu již o nějakou šedinu více. Toto pokud zavčas naše hospodářství nechytne za správný konec, může to být letos průšvih veliký až obrovský.

Zemědělství, lesnictví a sucho - kolem toho je také další neznámá. I toto musíme řešit. Dlouhodobě. My chodíme na procházky do té přírody a ona pláče suchem. Pane Tomane, vzhůru do boje, šavle tasit a kůrovce pobít. Musíme zaset, musíme krmit dobytek, koronavir - nekoronavir. Toto nepočká.

Jestli děti půjdou nebo nepůjdou do školy či školky, tak z toho se zas tak moc nestřílí. Já vím, že rodiče dětí by mě za tuto větu nejraději umučili, ale ekonomicky je to jen malá kaňka. Jestli se bude známkovat či nikoliv II. pol. – to je jedno. Maturity – to je skoro jedno. Přijímačky do učilišť a středních škol? Přijímačky na vysoké školy? No, v září se to všechno jistě stihne. Z toho pan ministr školství nemusí mít zatím žaludeční vředy. Matiku asi letos všichni maturanti udělají.

Kulturo, prosím, vydrž. Zase budeme za nějaký čas chodit do divadel, kin, na výstavy atp. Hrady a zámky zatím nespadnou, Národní muzeum je opravené. TV seriály se dotočí později. A protože si umělci jistě platí běžné sociální pojištění, tak Úřad práce je podpoří. Kulturo, neomezuj investice, a dále opravuj naše další rodinné stříbro nebo i snad zlato, hrady a zámky. (Pan ministr je hlava otevřená – je to profík.)

Sportovci profesionálové, neplačte. Turnaje s milionovými platy se opět rozjedou, přestupy fotbalistů budou jistě za další miliony na podzim, a opět to budou částky, o kterých se běžnému českému občanovi ani nezdá. Dočkáte se. Co kdybyste se teď pokusili žít za hodnotu jednoho průměrného českého důchodu celý jeden měsíc? My vám to nezávidíme, ale za zkoušku by to stálo? Nebo ne?

A my, důchodci, prosím držme se, ať to vše co nejdéle přežijeme v té naší krásné vlasti, jezte, pijte, radujte se, noste ještě zatím roušky, užívejte si jara i sexu a co příští rok? Asi zapomeňme na přidání důchodu, pokud vůbec, tak bude asi velmi malé.

Závěr:

Děkuji všem v 1. linii, jak se o nás starají – zdravotníkům, hasičům, hygienikům, laboratořím a dalším

Děkuji všem ve 2. linii, jak se o nás starají – panu prezidentovi, celé vládě a všem našim v senátu i v parlamentu a dalším

Děkuji všem ve 3. linii, jak se o nás starají – ve všech komisích státních, krajských, obecních rad a zastupitelstev a dalším

Děkuji všem ve 4. linii, jak se o nás starají – všem šičkám roušek, popelářům, a lidem u tiskáren 3D, všem v obchodech a dalším

Děkuji všem v 5. linii, jak se o nás starají – teče nám voda, jde nám elektřina, jde nám plyn, máme doma teplo, čistí se ulice a dalším

Děkuji všem v 6. linii, jak se o nás starají – TV, rádio, tisk, internet a potom taky naší paní sousedce, že se na mě asi usmívá, ale jen pod rouškou

Děkuji všem v 7. linii, jak se o nás starají – ne, tak toto už nemohu napsat, tam patří i náš domovník, a on se moc nestará, lajdák jeden. Zvonky nám nefungují přes dva týdny.

 

Ve 2. třídě obecné školy jsme se učili tuto básničku (autora už neznám) – tedy asi před 70 roky, tehdy jsem nevěděl, kolik ekonomiky je v ní vloženo:

Z komínů se kouří,

Slunce oči hmouří,

Hmuř si oči hmuř,

Kdyby se nám nekouřilo, bylo by nám hůř.

 

P. S.

Už aby se nám z těch našich továrních komínů začalo opět kouřit!!! Gréta – Negréta.

Hodnocení:
(4.7 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.