Motoristické vteřiny - Nejčastější malé chyby méně zkušených řidičů a řidiček
Ilustrační foto :pixabay. com

Motoristické vteřiny - Nejčastější malé chyby méně zkušených řidičů a řidiček

12. 5. 2020

Nevím, jestli bych neměl začít nějakou virtuální kytičkou, abych si vás, drahé dámy – řidičky, udobřil. Ale já tento krátký fejetonek nepíši jen k vám ženám, ale ke všem méně zkušeným řidičům a řidičkám, seniorkám a seniorům.

Ano, já tím skutečně myslím nejčastější malé chyby za volantem. Už vidím, jak někteří, podobní mému věku, jak tedy moji kolegové zčervenali a říkají si – sprosťák jeden, ten pisálek, jak to, že já jsem nezkušený řidič? Dejme si teď v klidu ruku na srdce a řekněme si, s přibývajícím věkem nám tak nějak automaticky někdo ubírá ujeté kilometry za rok, a to s naším, skoro novým autem. Ten někdo je náš věk, ten někdo je to naše zdraví, ta naše občasná únava, nebo někdy bolavá hlava, nebo i ta bolavá kolena, že se nám do toho auta, které tak milujeme, jaksi nechce a nechce vlézt, atd. Potom tomu pomáhá i naše drahá polovička (muž či žena), která v dobré víře vám začíná více a více napovídat, jak máme jet, jak máte řídit, říkají vám - pozor auto, pozor pes, pozor husa apod.,…. Tak vás to trošku štve a od toho řízení i odrazuje. A tak bych mohl pokračovat a taky budu.

Řidiči a řidičky, prosím, dbejte na to, aby všichni pasažéři ve vašem vozidle měli již před vyjetím zapnuté ve voze bezpečnostní pásy. Slova, já to nemohu zapnout, ty to máš asi polámaný, já to nemohu, tu dirku,  najít, atd., sem, do už jedoucího vozu nepatří.

Žena ať řidička nebo spolujezdkyně, dělá často zásadní chybu, a to, že při vystoupení z auta zapomíná zavírat dveře. Nešvar velký. U benzinky, na parkovišti, u nákupního střediska, doma na zahradě apod. Dámy vystoupí, oběhnou auto, vytáhnou nákupní tašku apod. a teprve potom jdou za kratší či delší chvíli pozavírat všechny dveře. Je to podání ruky zlodějům a s pozváním – ukradni peněženku na předním sedadle a rychle uteč. A také v létě je to pozvání mouchám, vosám, včelám, komárům, večer i můrám, dovnitř vozu. I někteří pánové to dělají, ale ne tak často. Viděl jsem několik nárazů jiných aut do otevřených dveří – zbytečná dopravní nehoda, nepojízdné vozidlo, škoda velká.

Dámy, většinou jezdíte ve dvou – tedy se svým partnerem. Mnohá z vás, vážené dámy, když sedá na místo spolujezdce, tak položí svoji tašku na zem pod svoje nohy, i když zadní sedadla jsou zcela prázdná. Je to kousek od úrazu, taška vám často překáží, je snadné, aby se vám při vystupování ucho tašky či taška zapletla do nohou a úraz nebo vypadnutí z auta je tady.

Vážené dámy, pokud jste jako spolujezdkyně a snažíte se navigovat vašeho partnera, tak prosím pomalu a opatrně. Hlavně ve fázi: „tam Franto odboč u toho stromu doleva" a přitom pravou rukou ukazujete, že doprava. Řidič má z toho trošku zamotanou hlavu. Prosím, dámy, levá ruka a levá strana je blíž u vašeho srdce.

Dalším častým problémem je, když jedete jako spolujezdec a váš řidič zastaví na křižovatce, aby se rozhlédl a dal přednost, že vy dámy, případně jiní spolujezdci, se rozhlížíte na všechny strany také, a tím znemožňujete výhled vašemu řidiči. Prosím, vy seďte, přišpendlený nebo přišpendlená na opěradlo sedadla a nechejte na vašem řidiči, aby se pohodlně rozhlédl a viděl, co mu kde jede, nebo kde má volno. Vaše hlava by se neměla, jako hlava spolujezdce, nikam naklánět, ale měla by dávat prostor pro výhled vašemu řidičovi či řidičce.

Stejně tak je nebezpečné náhle zakřičet ve voze: Franto, stůj, tam jde Anča! Vážená paní, kdyby tam šel třeba svatý Petr, tak váš Franta může zastavit teprve tehdy, až zváží, že za sebou nikoho neohrozí, že je tam v tom úseku povoleno zastavit a či stát a že nebude jeho auto, když zastaví, překážkou silničního provozu. Prosím, nechte Anču klidně jít, však jí večer zavoláte, a to v klidu.

Pokud přistoupíte k tomu, že vezete malé děti, nejedete asi na dalekou cestu, měli byste dětem vysvětlit, že v autě se nejí a nepije, nedávat jim jogurty a podobné laskominy. Stačí trošku nepozornosti dítěte a jogurt je vylitý na sedadle, džus také, a burger nebo párek v rohlíku dětem, do auta, no to už vůbec nepatří, neboť je nebezpečí, že hořčice či kečup bude otisknutý až na stropě vašeho nového auta. Děti to tu chvilku přece vydrží, nepadnou žízní ani hladem. Velmi se osvědčilo, když si babička nebo matka sedne dozadu za dětmi, a tak je může zabavit i ochránit řidiče od náhlých zadních výpadů dětí na osobu řidiče. Může to mít katastrofální následky.

Vůbec nemluvím dnes o dětech a dětských sedačkách jako o základní povinnosti. To je samozřejmé.

Jestliže děti snáší špatně jízdu autem, řidič pojede jistě pomalu, plynule a v klidu, vy jako matka či babička, drahá paní, dítěti dáte dopředu lék proti nevolnosti a nachystáte si ubrousky i pytlíky na případné zvracení. Pozvracené sedadlo dosti dlouho páchne.

Stejně tak dospělí lidé, pokud jedou s vámi ve vozidle, nemusí pít a jíst na krátké vzdálenosti. Pokud jedete na dovolenou nebo na delší vzdálenost, je vždy nutné se připravit na pravidelné přestávky, na jídlo a pití, a my starší i na WC. Káva z domu na parkovišti či lesní cestě v klidu chutná nejlépe.

Je velmi špatným zvykem, že spolucestující se snaží na přístrojové desce vozu obsluhovat přístroje a zařízení v jejich dosahu. Jedná se především o rozhlasové přijímače, GPS, klimatizaci, různé bezpečnostní prvky, zahřívaní skel okna předního neb zadního, apod. Prosím, nechejte to jen a jen na řidičovi či řidičce. On či ona ví, co potřebuje a jak to potřebuje. Ví, že v létě se klimatizaci smí nastavit max. o 5°C méně než je venkovní teplota, i když se vám zdá ve voze teplo. To se týká i elektrického ovládání oken – proto je ve voze chytrá dětská pojistka, a zadní ovládání oken dětmi lze vypnout.

Jedete-li na nějakou neznámou nebo delší trasu, prosím, udělejte si skromný itinerář již doma předem a podle automapy na čtvrtku papíru. Je to v klidu a v pohodlí. Je to také pro vás jako doplněk trasy na GPS, pokud GPS používáte. Určete si i přestávky, nákup benzinu, apod. Automapu prosím vozit vždy s sebou!

Při dnešním velkém provozu musíme vytvořit řidičce či řidičovi ideální podmínky, aby se mohl maximálně věnovat řízení vozu, ne, aby se staral o pasažéry ve voze.

Nemáte-li ve voze automatické rozvícení světel po nastartování, kontrolujte i to, zda při jízdě svítíte. A až zastavíte opět, tak zase, jest-li jste světla vypnuli při opuštění vašeho vozu.

Řeknete si teď možná, on nám tady píše o takových malichernostech, ale z maličkosti může být někdy velký problém.

Držme se opět zásady šťastného návratu.

Děkuji vám za bezpečnou jízdu.

Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA