Koronavir a kůrovec – jak to jde dohromady?
Ilustrační foto :pixabay. com

Koronavir a kůrovec – jak to jde dohromady?

15. 5. 2020

Udělali jsme si malý výlet minulou sobotu. Jaro již propuklo plným proudem, meteorolog v TV hlásil ochlazení a sníh, ale až na další týden. Měl to být pro nás výlet poznávací. Asi přijdou Zmrzlí muži, ale počuraná Žofka asi ne!

Ano, poznávací výlety jsem měl rád již ve školních letech.

Několikrát jsem slyšel, a i technicky se zajímal o přehradu Opatovice – zdroj to pitné vody pro Vyškov. Asi jste nic neslyšeli o této přehradě, pokud jste z jiných koutů naší vlasti. Přehrada byla postavena v r. 1972, jako vysoká sypaná hráz, vodní plocha je přes 70 ha a objem vody cca 10 mil m3. Přehradu napájí potok Malá Haná. Tedy nenápadná přehrada v hlubokých lesích zhruba mezi obcemi Opatovice a Račice, severozápadně od Vyškova v Drahánské vrchovině. Mezi obcí Opatovice a přehradou je lom, kde se těží kámen a drtí se na štěrk a drtě pro stavebnictví. Silnice, která vede přes Opatovice, tedy musí zvládnout těžká nákladní auta naložená štěrkem a drtěmi. Kupodivu, v obci byl perfektní pořádek. Byla sobota dopoledne, klid a pohoda, jaro vonělo, břízky rašily a ptáci, ptáci byli k neutišení.

Pod přehradou není parkoviště, tak jsem zastavil na krajnici silnice, u lesa za obcí. Pěšky podle mapy asi kilometr do prudkého kopce k hrázi. Silnice byla také ve velmi dobrém stavu, potkali jsme mnoho cyklistů, asi jejich oblíbená trasa.

Zde bylo první setkání s kůrovcem, velké plochy, kde jsou čerstvě vykáceny smrky a borovice napadené kůrovcem, dřevo na velkých skládkách čeká na odvoz. Vlevo planina, vpravo planina. Škoda. Přišli jsme nahoru k hrázi Opatovické přehrady, a zde jsme se překvapili přísným opatřením pro ochranu zdroje pitné vody I. stupně. Přehrada oplocená, brána nepropustná a uzamčená na silnici, do prostoru vodní nádrže nikdo nesmí, nápisy jako že jsou zde kamery a psi, nás odradily od neposlušnosti, i když mě potichu napadlo hledat díru v plotu. Dodrželi jsme zákaz. Přesto díky pokáceným stromům, nerad to píši, ale díky kůrovci jsme viděli celou sypanou hráz i část vodní plochy. Poprvé jsem poděkoval kůrovci, ale nerad.

Počasí nám přálo, bylo krásné polojasno a slunečno, skoro letní teplota. Prošli jsme se ještě po okolí a zpět k autu. Pěkný malý výlet. Po poledni jsme už byli doma. Uvědomil jsem si ale, že ta vykácená místa, ty velké plochy prázdné bez stromů, když prší, tak moc vody nezadrží. Učili jsme se to kdysi v základní škole, že les je jako houba, houba, která nasává vodu, když prší, a až je sucho, tak ji zase pouští. Vím, že je to zjednodušené. Ale my děti, jsme to tak, asi dobře pochopily.

Plochy dnes vykácené, se někdy budou znovu vysazovat, asi směsí listnáčů, jak to slyším ze všech stran. Prý zase na to ale nejsou lidi, na to sázení stromků. Myslím, že toto je tak vážný problém, že by vláda měla udělat rychlá a dlouhodobá opatření, aby se vytvořila podpora pro takovou výsadbu lesních stromků.

A jak to souvisí s koronavirem? Dovolte, abych použil jako „oslí můstek“ dvě vyjádření našeho pana Guvernéra ČNB. Asi před rokem řekl v TV, naše ekonomika je tak dobrá, že za rok bude jedno EURO pod 25,00 Kč. No trošku se netrefil – ono je pod, ale 28,00 Kč. To je rozdíl 10%.

Druhé vyjádření pana Guvernéra ČNB je staré asi tak 6 nebo 7 týdnů. Tehdy pani ministryně financí předkládala první návrh na nový schodek státního rozpočtu kvůli koronaviru a tehdy to bylo schodek 200 mld. Kč. V ČTV paní ministryně váhala, jestli to není moc. Na to v neděli v ČTV u p. Moravce řekl p. Guvernér ČNB, mějme schodek třeba 600 mld. ČNB na to má, musíme se z krize dostat.

A už jsme u toho, jak sucho a kůrovec souvisí s koronavirem. Přes maličkost, které se říká peníze.

Dejme prostředky na likvidaci kůrovce a na urychlenou výsadbu nových lesních stromků – jde o miliony kusů stromků, tím začneme řešit i záchyt vody v krajině, dejme prostředky na obnovu výroby, na investice, na naše zemědělství, to globální hospodaření se nyní moc neosvědčilo, pan Guvernér na to přece má – řekl to. Toto uděláme pro další generace, pro naše děti a více pro naše vnuky. Asi brzo zjistíme, že kůrovec se suchem je daleko horší patálie jak koronavirus.

Nerad bych za půl roku psal, že někdo někde něco řekl, ano, to byl blaf, ať je již v té či oné funkci. Jeden významný ekonom jedné významné rakouské banky v lednu v ČTV řekl, že benzin se nebude zlevňovat, bude stát tento rok kolem 33,00 Kč/litr. A ejhle a nyní v květnu je v Brně za 22,00 Kč/ litr. Tak si asi o tomto ekonomovi musím ledacos myslet.

A tak mě napadá jedno římské přísloví: „Financům a advokátům nevěřte, vykládají vše tak, jak se jim to právě hodí.“ Údajně to řekl Nero Julius Caesar, vnuk císaře Tiberia, Nero žil na začátku našeho letopočtu.

Že by císař Nero viděl tehdy až do 21. století? Nebo to byla hlava chytrá? Asi to druhé.

Můj příběh příroda životní prostředí
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

Nový díl: Jak využít QR čtečku v mobilu

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.