Motoristické vteřiny – několik jarních aktuálních postřehů
Ilustrační foto :pixabay. com

Motoristické vteřiny – několik jarních aktuálních postřehů

17. 5. 2020

Když, tak asi před měsícem, koronavir strašil ze všech stran, musel jsem pracovně do Prahy. No, řeknu vám, byla to pohoda. Na D1 pár ukázněných kamioňáků, Policii jsem nikde neviděl, celníci hlídali dálniční známky a podřimovali, jinak ale stavební firmy pracovaly na D1 prý pilně a neomylně, doprava plynulá. U benzinek nikdo. Bože, div se, Praha prázdná, i zaparkovat se dalo, modrá či jiná zóna neplatila. Řidičův ráj to na pohled. Svatý Kryštof – patron motoristů – zlevňuje benzin.

Avšak ne na dlouho, my jsme prý už zdravější, tak se vše uvolňuje. Nebudu hodnotit postup uvolňování, nejsem na to odborník. Polemika, jestli toto nyní a druhé až zítra – to je žabomyší válka politiků. A známe to – válka je vůl. Řidič potřebuje a chce jezdit, a ne válčit.

Je tady tedy jaro, po dlouhé teplé zimě, a je tady v „odborných“ kruzích hodnoceno používání zimních pneumatik v jarním, ještě teplejším období. Já se k zimním gumám ještě vrátím. No, letošní zima byla celá teplá, sněhu i náledí minimum. Podle těchto, rádoby odborníků, je špatné, když dojíždíme zimní gumy v jarním období, teplé počasí jim nedělá dobře a mají údajně delší brzdnou dráhu na suché a prý dokonce, jsem se dočetl, na mokré vozovce. Abych přeložil do češtiny, tak podle těchto informátorů bylo špatné, že jsme na zimních gumách jezdili celou zimu, neboť ona byla teplá a suchá. Řidičky a řidiči senioři, prosím, klid. Není vše, tak jak se někde píše či říká. Myslím, že osobní zkušenosti mnoha z nás, mluví o opaku. Já dojíždím vždy zimní gumy asi tak od r. 1972, kdy Barum měl jeden z prvních radiál zimních vzorků. Na suchu se cítím bezpečně a na mokré vozovce nejezdím rychlostí 150 km/hod. takže s tím nemám také problémy. Já se více bojím pneumatik starších jak 4 až 5 roků. Bez ohledu na vzorek, tyto pneumatiky jsou již staré – pryž je unavená, mohou snadno praskat, dělají se nebezpečné bubliny na bocích pneumatik, snáze je prorazíte při najetí na obrubník, kámen na vozovce, atd. Já tyto staré pneumatiky doporučuji ihned vyřadit.

Znovu prosím zopakuji, že ti řidiči, kteří na vozidle najedou ročně jen asi do 10 000 km, nemusí měnit pneu letní vs. zimní. Doporučuji jezdit jen na zimních a to celoročně. Ano, správně, z výše uvedených důvodů. Případně používat tzv. celoroční pneu, tam bych ale měl brát v úvahu možnost horších vlastností na sněhu a na ledě, proti originálním zimním pneumatikám.

Prosím, pokud jste moc nejezdili v zimě, udělejte si teď kontrolu vašeho auta, tedy před jarním vyjetím.

Třepe se vám v určité rychlosti volant – asi to bude špatné vyvážení kol, chce to zajet do pneuservisu a nechat udělat vyvážení všech kol. Zkontrolujte také rezervu a zkontrolujte u všech pneu tlak. Pokud už budete v pneuservisu, nechte si zkontrolovat tlumiče, i ty stárnou, bez ohledu na ujeté km.

Doplňte olej, kapalinu v chladiči, brzdovou kapalinu. Pokles brzdové kapaliny v nádržce může být avízo na ojeté – zbroušené destičky nebo pakny vašich brzd. Seřiďte si i ruční brzdu, pokud to systém starších vozů umožňuje.

Je dobré také zkontrolovat baterii a případně ji dobít. Do ostřikovače okna a světel lze již dolít letní kapalinu.

Kontrola osvětlení vozidla, případně seřízení ruční brzdy je samozřejmostí a případné seřízení spojky je důležité.

Umýt okna zevnitř vozu, vysátí kabiny a utření prachu v kabině je také důležité. Nezapomeňte na desinfekci a vyčistění klimatizace, včetně výměny filtrů (pylový apod.)

A máte-li již splněné kilometry na celkovou prohlídku vozu v servisu, tak neváhejte a udělejte to.

Prosím překontrolujte také termín technické prohlídky na STK u vašeho vozu. To se týká také termínu prohlídky lékařské u vaší osoby jako seniora – seniorky, tedy jako řidiče nebo řidičky. Nezapomeňte se také podívat na zelenou kartu, do kdy vám platí.

Už vůbec není na závadu si vzít do ruky doma a v klidu zákon i vyhlášku o provozu na pozemních komunikacích, prolistovat si to, přečíst a obnovit ve vaší paměti, co víte, a co jste již trošku pozapomněli. Zopakovat si dopravní značky. Přátelé – opakování je matka moudrosti.

Držme se opět zásady šťastného návratu.

Děkuji vám za bezpečnou jízdu.

Hodnocení:
(5.3 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.