Motoristické vteřiny – jedeme na nějaký ten výlet
Ilustrační foto :pixabay. com

Motoristické vteřiny – jedeme na nějaký ten výlet

28. 5. 2020

Věřme tomu, v co všichni doufáme, že ten darebák koronavir je už někde daleko. Že se nám ho podařilo zahnat za devatero hor, za devatero řek. Epidemiologové a politici se domluvili a uvolní postupně snad i cestování.

Pan kancléř Kurz – mladý to Rakušák, se domluvil s našim, již prošedivělým, panem Babišem a pojedeme třeba do Zell am See a oni zase k nám do Karlových Varů. Krásná to paní, paní slovenská prezidentka, třeba mrkla na našeho prezidenta pana Miloše Zemana, a on ji slíbil taky, že nás, spoluobčany, pustí do Tater a my, že pustíme Slováky do Luhačovic nebo do Lednice. Maďarský předseda vlády pan Orbán, nás tam, do jejich lázní taky určitě pustí. Němci říkají - přijďte, herzlich willkommen! Ano, to je ta vysoká diplomacie. Jen se mně zdá, že jsou zatím trošku tvrdohlaví Poláci.

Takže, tak se věci mají. Jo, že vy jste chtěli letos na Mallorcu? Jo, a vy že máte tu zlatou svatbu? No, to nevadí. Ostrov Mallorca vám nikam neuplave, počká na vás i příští rok, ale výlety u nás doma nebo u nejbližších sousedů stojí také za to.

Váháte, jak a čím jet na individuální dovolenou? Vlakem, autobusem nebo vlastním autem? Nebo se domluvíte s kamarády a pojedete jedním autem? No, asi u nás, po vlastech českých se nebudeme dopravovat letecky, takže tuto variantu vylučuji a nebudeme se jí dál zabývat. Navíc aerolinky prý krachují.

Vlak, zvláště pak rychlík, má mnoho výhod. Dnes jsou již moderní vagony, vlaky jezdí i dost přesně podle jízdních řádů, jsou čisté a můžete si ve vlaku třeba protáhnout záda, je zde WC, nemusíte řídit. Sednete si třeba v Praze do rychlíku a asi za 3 nebo 4 hod. jste v Břeclavi, pokud jedete na jižní Moravu na dovolenou. Tedy pohoda. Problém je - ale co dál? Manželka a plus dva kufry se ještě potřebuji přemístit třeba 10 km do hotelu, tam vlak nejede, autobus ne moc často, tak asi taxi. Ale už to není tak hladké. Na místě jste odkázání na místní dopravu nebo taxi, což je asi méně pohodlné než auto vlastní. Ale je zde výhoda, můžete si dát skleničku vína nebo pivo. Neřídíte totiž.

I u nás v ČR je řada půjčoven aut. Takže když jedete vlakem nebo busem na dovolenou, a chcete se podívat v místě tam či onde, není problém ve větších městech vypůjčit si auto na jeden, třeba na dva dny, dle vašeho přání a potřeby. Není to tak u nás rozšířené jako v zahraničí, ale zato je to u nás výrazně jednodušší a levnější. Půjčení auta na jeden den je obvykle kolem 1000,00 Kč/den, ale jsou i levnější a menší auta k půjčení. Většinou platí, čím delší doba, tím menší taxa na den, čím větší a luxusnější auto, tím dražší.

Dálkový autobus má podobné výhody jako rychlík – vlak. A na závěr cesty i podobné nevýhody.

Zůstalo nám tedy auto vlastní nebo jet dohromady, spolu s kamarády. Už cesta autem na vysněnou dovolenou by měla být začátkem takové dovolené. Na dovolené nespěcháme. Proto dopředu se s přáteli sejdeme, dáme si lahev suchého Müllera, a domluvíme se. Každý sám nebo spolu jedním autem? Obojí má opět výhody i nevýhody. Výhody jsou asi tyto hlavní – úspora na benzinu, tedy na ceně, můžete si vykládat při cestě s přáteli, zvláště dámy mají jistě co probrat, můžete se střídat za volantem, může jeden dělat navigátora, atd. Jsou zde i nevýhody – měli byste s těmito přáteli již být na sebe zvyklí, aby vás nepřekvapila jejich reakce na některé věci při cestování, nebo jejich chování, které byste třeba nepředpokládali.

Čtyři dospělé osoby na týden dovolené mají minimálně čtyři zavazadla a ta se musí poskládat do vozu. Může se stát také, že i s přáteli si z různých důvodů na dovolené nebudete rozumět, a konflikt, ten se vyhrotí v předčasný odjezd. Máte-li každý své auto, tak mávnete rukou, a každý si jedete a užíváte dovolenou sám. Je zde také dobrá rada, svého kamaráda či kamarádku vyzkoušet nenápadně předem za volantem, jak řídí, jaký má styl jízdy. Třeba vám její nebo jeho jízda nebude vyhovovat a co s tím na dovolené třeba 200 km od domova? Také může někdo z vás onemocnět na té dovolené, a i vy musíte svůj pobyt ukončit a odjet uprostřed týdne zpět. A takových kombinací jsou desítky. Že maluji čerta na zeď? Ne, nikoliv, to jsou zkušenosti. Proto vás chci upozornit na velmi důležité zvážení, jestli sami nebo spolu ve voze s přáteli. Pozor, ještě na společné dovolené vás může s přáteli potkat i tzv. ponorková nemoc, jeden lék je ihned k dispozici – sami ve svém autě.

Pokud jedete s přáteli na dovolenou, prosím zvažte i cenovou relaci dovolené. Někdo si rád nějakou korunu připlatí, má rád lepší hotel, krásně čistý, nebo čistou solidní restauraci. Někdo zase bere dovolenou jako turistiku, ubytovna, snídaně tj. rohlík, stravování systém „však si něco koupíme“. Horší WC na ubytovně – nevadí. To vše prosím spolu velmi podrobně proberte. Překvapení v tomto směru nejsou nutná.

Důležité je stravování. Já se přiznám, že si obyčejně bereme polopenzi (snídaně + večeře). Není-li to možné, tak musí být aspoň snídaně. Přes den se vždy nějak obstaráme sami. No, je jisté, že si můžete i vařit, je-li to zařízení na to uspořádané. Ale myslím si, že dovolená je dovolená, vaříme si celý rok, tak dejme si pauzu, a ochutnejme i jinou kuchyni.

Pokud děláte plán na dovolenou u nás v naší vlasti, je dobré připravit dvě varianty – a to suchou a mokrou.

A je zde Hamletovská otázka – být či nebýt? Já to řeknu jinak, kdy, v kterém čase je dobré jet na dovolenou a kdy moc ne. Chci být na dovolené, ale chci klid, bez front, jako starší, už nemusím moc sluníčka, atd. Tak prosím nejlepší je červen, září a možná začátek října. Děti by měly být normálně ve škole, turistická centra nebudou přeplněna, ani hrady či zámky. Ceny cestovek jsou příznivější, silnice nejsou přeplněny, atd. Já ještě dělám to, že jezdím na dovolenou obyčejně od čtvrtka do středy. Všední dny bývají volnější, a uprostřed tj. v sobotu a v neděli si připravím program dle počasí a ne na extra vyhledávaná turistická místa. Toto se mně vyplácí i ve slovenských a maďarských lázních – v jejich „termálech“. Lázně v říjnu v Maďarsku jsme zažili několikrát, a vždy perfektní.

Vše si rozmyslete, promyslete, vezměte si tužku a papír – neb to je ta nejlepší paměť. V klidu bez vášní si najděte místo, kam se budete těšit. Začněte plánovat. A udělejte si jednoduchý rozpočet na váš výlet.

Prosím, při plánování dovolené nezapomeňte na náš věk a zdravotní stav. Už nám není dvacet let, ani třicet let…Proto raději méně, jen to, co si myslíme, že zvládneme, nemusíme dělat rekordy. Naše koleno nebo srdíčko by to bolelo, pokud se budeme přepínat. A krátké procházky, posezení na lavičce, pozorování rekreantů, posezení na zahrádce kavárny, povídání o všem, je přece krásné. Vezměte si s sebou svoje léky, ať máte klid a nemáte s tím potom starost. Víte, já mám takovou cestovní lékárničku, se vším, co mě, dědka, může potkat nebo překvapit. To si dám do cestovní tašky. A je po starosti. Zatím jsem z toho nikdy nic nepotřeboval, ale mám to s sebou

Dnes to ukončíme alkoholem za volantem, a požitím drog za volantem nebo před jízdou. Nepatří se to! Nepatří se to! Nedělejte nešťastnou svoji rodinu, i rodinu toho druhého, když za volantem pod vlivem drog či alkoholu zabijete nebo zraníte člověka. Alkohol a drogy jsou velkým nepřítelem řidičů.

Držme se věty pana Svěráka: Aby bylo vítání, musí být před tím loučení. Rozlučte se na pár dnů se svým okolím, se svými nejbližšími, až se vrátíte z dovolené, oni se na vás budou těšit, vy zase na ně a budete se vítat – nezapomeňte jim koupit nějakou maličkost, zvláště děti to mají rády.

Držme se opět zásady šťastného návratu.

Děkuji vám za bezpečnou jízdu.

 

Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - čtvrtý týden <p>Aby byly vaše peníze v&nbsp;bezpečí se postará Garanční systém finančního trhu. Vyzkoušejte si Vaše znalosti v&nbsp;oblasti pojištění vkladů. Vítěz tohoto speciálního týdenního kvízu zaměřeného na finanční gramotnost, získá i speciální cenu!&nbsp;</p>
AKTUÁLNÍ ANKETA