Motoristické vteřiny – jedeme k našim sousedům
Ilustrační foto :pixabay. com

Motoristické vteřiny – jedeme k našim sousedům

31. 5. 2020

Takže se nám otevírají hranice. My se těšíme po tom dlouhém nuceném zimním a jarním pobytu doma na nějaký ten výlet, na cestu, na změnu.

Pojedeme třeba k sestře nebo k rodině na venkov, nebo do slovenských či maďarských lázní, nebo se podíváme do Polska na trhy nebo do Veličky – krásného to solného dolu. Možná frnknete na nákupy do Drážďan, nebo se vám zasteskne po Mariahilfer Strasse ve Vídni a dáte si tam kafe a Malakov. Jeďte, jeďte, jeďte!

To už je jedno, kam. Začněme prosím tím, že před takovouto cestou si překontrolujte stav svého vozu. Od pneumatik, přes oleje a brzdovou či chladící kapalinu (Bože nezapomeňte na kontrolu rezervní pneu – co kdyby), baterku máte novou, tak to je bezva. Určitě si na těch pár dnů udělejte pojištění zdravotní a úrazové pro zahraničí, neškodí si udělat i pojištění zavazadel (člověk nikdy neví), přečte se havarijní pojištění, jak to máte uděláno pro EU. To vše stojí pár korun.

Pak si v klidu sedněte k mapě, paní pošlete za kamarádkami na babinec nebo ke kadeřnici, ať máte klid. Udělejte si kafé a už mašírujte prstem po mapě tam, kam to pojedete. Máte-li ve voze GPS, nespoléhejte se jen na tento „zázrak“. Řadu řidičů i velmi zkušených, dostal omylem i na polní či lesní cestu. Proto mapu s sebou, a plánovat podle aktuální mapy. Časově trasu plánovat s rezervami, ať nejste nervózní, že je už 11.00 hod. a vy už jste měli být tam či onde. Doporučuji vaše cesty neplánovat po památkách a podobně ve volné dny. My důchodci můžeme jet i ve dny pracovní, kdy na těchto atrakcích bývá výrazně volněji. Neplánujte cesty na pátek – všichni jedou na dovolenou nebo na víkend, a mohou být kolony. My důchodci jedeme s rozvahou a opatrně, kam ti mladí doletí velkou rychlostí, tak my se tou naši sedmdesátkou taky dohrabeme. Žádný spěch, přece!

Víte, že je také dobré si udělat takový jednoduchý rozpočet na náš několikadenní výlet. Naplánovat cenu dálničních známek, potřebu benzinu, hotel co bude stát, vstupenky na hrady či do lázní, jídlo atp. Malá finanční rezerva s sebou není na škodu. Německo, Rakousko, Slovensko – zde se platí jen EURO. V Maďarsku někde vezmou EURO, ale někde chtějí jen Forint. Totéž u Poláků, někde EURO a někde jen Zlotý. Informujete se také o cenách benzinu, i o kurzu k naší měně. Máte-li platební kartu, je výhodné venku touto kartou platit.

Několik poznámek k rozdílným dopravním předpisům u našich sousedů. V některých státech je zakázáno kouření v autě, pokud jsou tam děti, ale já si myslím, že my jsme tak uvědomělí, že vůbec nekouříme v autě – je to přestupek zdravotní i společenský. A tak teď k našim sousedům:

Slovensko.

Platí v zásadě ty samé předpisy jako u nás. Pouze dálnice, pokud prochází obcí/městem – tak u nás je max. rychlost 80 km/hod. na Slovensku je vyšší a to 90 km/hod. Slováci mají již trošku jiné tvary některých dopravních značek, ale symboly stejné nebo podobné jako u nás. Některé značky převzali tvarem a barvou z Rakouska. Slovenská policie moc nediskutuje o přestupku, tam toho moc „neukecáte“. Někteří slovenští mladí řidiči jezdí velmi razantně. Jsou tam elektronické dálniční známky. Slovenská policie u starších osob kontroluje termín lékařské prohlídky. Na Slovensku musíte mít tolik oranžových vest ve voze, kolik vás v tom voze právě jede, když je vás pět, musíte mít pět ks vest. Alkohol není tolerován. Je zde v platnosti EURO.

Rakousko.

Platí v zásadě ty samé předpisy jako u nás. V Rakousku se velmi dbá na dodržení bezpečné vzdálenosti mezi vozidly. Často se měří rychlost a pokuty velmi vysoké. Mně se mnohokrát stalo, že rakouská policie kontroluje, zda auto není kradené, my Češi tam nemáme zase tak dobré jméno. V Rakousku musíte mít tolik oranžových vest ve voze, kolik vás v tom voze právě jede, když je vás pět, musíte mít pět ks vest. Rakušáci dost často kontrolují zelené karty. Max. rychlost na silnicích mimo obec 100 km/hod. Dálnice má max. rychlost 130 km/hod. Dálniční známky jsou jak elektronické, tak „nalepovací“ – je zde volba výběru. Alkohol je tolerován do 0,5 promile. Není povinnost svítit ve dne, ale většina aut svítí. Je zde v platnosti EURO.

Maďarsko.

Platí v zásadě ty samé předpisy jako u nás. V Maďarsku se často měří rychlost v obci, u škol, nemocnic apod. Jsou tam platné elektronické dálniční známky, které se často kontrolují. V Maďarsku musíte mít tolik oranžových vest ve voze, kolik vás v tom voze právě jede, když je vás pět, musíte mít pět ks vest. Denní svícení je jen povinné mimo obec. Železniční přejezdy se smí přejíždět max. rychlostí jen 5 km/hod. Alkohol není tolerován. Je zde v platnosti Forint. Ale někde berou i EURO.

Polsko.

Platí v zásadě ty samé předpisy jako u nás. Rychlostní komunikace max. 100 km/ho, rychlostní pro motorová vozidla 120 km/hod., dálnice 140 km/hod. Oficiální emisní zóna je v Krakowě, pro všechna vozidla. Dálniční poplatky se platí na mýtných bránách. Alkohol je tolerován do 0,2 promile. Není povinnost svítit ve dne, ale dost vozidel svítí. Jsou časté kontroly na alkohol. Je zde v platnosti Zlotý.

Německo.

Platí v zásadě ty samé předpisy jako u nás. Připravte se na velmi silný provoz, časté mnohakilometrové kolony. V Německu jsou vysoké pokuty za rychlost, zakázané předjíždění a jízdu v pruzích. Max. rychlost na silnicích mimo obec 100 km/hod. Dálnice má doporučenou rychlost 130 km/hod. 70 německých měst má vjezd povolen jen na emisní kartu nebo vinětu. Alkohol je tolerován do 0,5 promile. Svícení ve dne je jen doporučeno, není přikázáno. V zimě jsou nutné zimní pneu a musí být označené speciální sněhovou vločkou. Je zde v platnosti EURO.

Z výše uvedeného přehledu vidíte, že rozdíly jsou jen v drobných místních úpravách.

A na závěr těchto motoristických vteřin: Držme se opět zásady šťastného návratu.

Děkuji vám za bezpečnou jízdu.

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

AKTUÁLNÍ ANKETA