Motoristické vteřiny – automobilisté versus motocyklisté
Ilustrační foto :pixabay. com

Motoristické vteřiny – automobilisté versus motocyklisté

6. 6. 2020

Asi bych to měl ještě rozšířit o cyklisty a chodce, ale to by byl dlouhý článek, tak zatím ne. Protože vy, na i60, máte raději krátké články. Přece jen pár vět k cyklistům připojím. Tento příspěvek bude tedy o dlouholetém boji dvou nesmiřitelných skupin. Tento boj je od začátku 20. století, z doby, kdy začaly jezdit společně první auta i motocykly.

Je zajímavé, že řada z nás, starších řidičů – řidiček, začínala na motocyklu. A teď se nemáme moc rádi. I já jsem měl Pionýra (ještě toho prvního, „pařez“ se mu říkalo), potom slovenský skútr Manet, potom jsem jezdil na ČZ 175 s hrazdičkou na řídítkách, potom ještě asi rok ČEZETU skútr. Ano, byly to začátky, které mně daly pevný základ pro další rozvoj lásky k motorismu a automobilismu. O prázdninách jsem chodil pracovat a za vydělané peníze jsem od kamarádů kupoval motocykly.

My automobilisté (jak osobní, tak nákladní) máme jednu výhodu proti motocyklistům. Výhodu, kterou bychom neměli nikdy zneužívat, a to, že jedeme v oplechovaném těžkém autě a motocyklista jede akorát jen tak, volně s minimální ochranou s blonďatou kráskou na zadním blatníku s vlajícími vlasy. Jakákoliv nehoda většinou končí velmi špatně, jak pro řidiče motocyklu, tak i pro spolujezdce. Ať je zaviněna kýmkoliv. Řidič automobilu nedopadá většinou tak katastrofálně, u náklaďáku už vůbec ne.

Nedávno jsem viděl těžkou dopravní nehodu v Brně u Židenických kasáren, na čtyřpruhu, motocyklista zezadu narazil do KUKA vozu – do popelářů. Motocyklista to neubrzdil, náklaďák zastavil náhle před přebíhajícím chodcem mimo přechod, chodce zachránil, motocyklista náraz do zadní části KUKA vozu nepřežil.

Měli bychom hledat vzájemnou ohleduplnost, abych mohli, naše dvě skupiny, v míru vedle sebe žít, řídit ty své miláčky, pracovat s velkými náklaďáky, bez újmy na těch ostatních…

Vážení motocyklisté, prosím, co nás tedy řidiče auťáků nadzvedává, jaké vaše přestupky nám vadí:

 • Nejste někdy na silnici vidět, nemáte předepsané osvětlení, máte často tmavé oblečení. Myslím, že žlutá vesta je ideální.
 • Často předjíždíte na plné čáře, nedej Bože i na dvojité čáře plné. Nectíte jízdu v pruzích.
 • Nedodržujete bezpečnou vzdálenost za vozidlem, zapomínáte, že naše brzdy jsou daleko účinnější než brzdy vaše na motocyklu – a je zaděláno na nehodu.
 • Stojíme všichni na červené před křižovatkou, před železničním přejezdem, a vy motocyklisté kličkujete mezi vozidly a prodíráte se dopředu, to je nebezpečné chování.
 • Totéž v koloně na dálnici. Stačí, aby někdo v koloně otevřel u auta dveře a vy, kličkující, narazíte do otevřených dveří – zaděláno na nebezpečnou nehodu.
 • Motocyklisté často v kolonách zneužívají tzv. „uličku“ u vícepruhých vozovek, která se vytváří pro nutný průjezd policie, sanitek, hasičů a záchranářů celkem.
 • Frajerství jízdy na zadním kole motocyklu, neohromí kolem jedoucí řidiče, jen si o vás ledacos myslíme a pochybujeme o vašem zdravém rozumu z pohledu BESIP.
 • Někdy vaše rychlá  jízda za deště vytváří vodotrysk za vašimi koly, který však nerespektuje fyzikální zákon o aquaplaningu. Taková rychlá jízda motocyklu na mokré vozovce je velmi nebezpečná.

 

Vážení řidiči osobních a nákladních automobilů, co vadí nám motorkářům nejvíce, některé vaše hříchy na silnicích:

 • Nerespektujete nás při předjíždění a necháváte malý odstup
 • Neberete na nás ohled v koloně a dojíždíte naše zadní kolo až na milimetry
 • Často, zvláště vy řidiči náklaďáků, za deště najíždíte do kaluží, aby nás chtě nechtě pokropily špinavou vodou z vozovky.
 • Řidiči náklaďáků, nemíváte často očištěnou plachtu nad ložnou plochou, která je po dešti nahoře plná vody a ta při jízdě vystříkne a splavuje se přímo na nás, kteří jedeme s motocyklem za náklaďákem.
 • Vyhazujete nedopalky z cigaret oknem při jízdě, a neuvědomujete si totiž, že nás nedopalek z cigarety může ohrozit.
 • Ne vždy nás respektujete na křižovatce, najíždíte hodně do křižovatky, pokud dáváte přednost „jen“ motocyklu.
 • Neberete vždy ohled na motocykly při zhoršené sjízdnosti silnic, za deště, za velkého větru, apod.
 • Neuvědomujete si, že auta vytváří větrný vír, zvláště pak náklaďák, který s motocyklistou nebezpečně zamává, o to hůř při nedodržení patřičného bočního odstupu. 

Mohl bych se rozepsat i o vzájemném respektování motoristů a chodců. Ale to by bylo na velký článek. Jen si uvědomme, že na parkoviště k supermarketu přijedeme autem, tedy jako řidič. Když vystoupíme, mávnutím kouzelného proutku se z nás, z řidiče, stává chodec, navíc obtěžkán nákupním vozíkem, nákupními taškami. Podívejte se prosím, jak na těchto velkých parkovištích se chováme blbě jak jako chodci k řidičům, tak jako řidiči k chodcům. Jako by nás veškerá ohleduplnost opustila. Někdy jsou to i kuriózní situace.

K cyklistům budu kritičtější. Jejich chování na silnicích je často hazardem se svým životem. Nerespektováním červené počínaje, a vjezdem v protisměru do jednosměrky konče. Opět to nepaušalizuji, ale ráno, když jedu do práce a kolona se táhne třeba 15 km, a cyklisté se mezi auty proplétají bravurně a dýchají ten „čerstvý a čistý“ výfukový ranní vzduch, který je plný kysličníku uhelnatého, olova, síry a kadmia, plný všech dalších neřádů, ale co by cyklista pro své zdraví a sportovní duch neudělal. Zvažte proto jízdu po cyklostezce v polích či lesem, než takový ranní výlet na kole do práce. Napadá mě přísloví: „Komu není zhůry dáno, v apatyce nekoupí“! No ještě, že v parlamentu neprošla výjimka požití alkoholu pro cyklisty. Parlamente, děkuji Vám, vážení ctihodní poslanci.

Mějme, prosím, my všichni na mysli vzájemnou ohleduplnost, přemýšlejme o tom, jak moje chování na silnici může omezit či ohrozit ty druhé - motoristy, cyklisty či chodce.

Přechod pro chodce respektujme se vším všudy a nevynucujme si přednost, dodržujme vyhlášku. A vážení cyklisté, přechod pro chodce je skutečně pro chodce a ne pro cyklisty.

Nehrajme si obojí na mistry světa, musíme si uvědomit, že malé děti na chodníku jsou velkým nebezpečím pro nás na silnici. Dítě se vytrhne a bezhlavě se rozběhne, a je hned pod našimi koly.

Vážení automobilisté a motocyklisté, hledejme k sobě cestu, silnice není jen moje nebo tvoje, silnice je naše, a je tam dost prostoru pro nás, jen nesmíme riskovat, nesmíme porušovat BESIP.

Chodcům se asi budu věnovat samostatnými motoristickými vteřinami.

Držme se opět zásady šťastného návratu.

Děkuji vám za bezpečnou jízdu.

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

 • Váš nejnovější článek
 • Nejnovější komentáře k vašim článkům
 • Nové vzkazy od přátel
 • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - čtvrtý týden <p>Aby byly vaše peníze v&nbsp;bezpečí se postará Garanční systém finančního trhu. Vyzkoušejte si Vaše znalosti v&nbsp;oblasti pojištění vkladů. Vítěz tohoto speciálního týdenního kvízu zaměřeného na finanční gramotnost, získá i speciální cenu!&nbsp;</p>