Motoristické vteřiny – naše nejčastější drobné dopravní přestupky
Ilustrační foto: pixabay.com

Motoristické vteřiny – naše nejčastější drobné dopravní přestupky

10. 6. 2020

Když právě teď sedíte u PC, tak si, prosím, nenápadně položte ruku na srdce a přiznejte si – já za volantem dělám taky nějaké ty malé hříchy. Já si myslím, že skoro každý řidič se dopustí nebo dopouští ve svém motoristickém životě několika opakovaných dopravních přestupků.

Jedná se však někdy i o přestupky fatální. Vážené seniorky a senioři – řidičky a řidiči, proto toto malé upozornění. Ale je to jen mezi námi, nikomu to neříkejte!

Průjezd křižovatky na červenou – ano, snad nejčastější přestupek, jedeme a svítí zelená a už budeme na křižovatce a blik, blik červená – to ještě stihnu, projedu. Ale projel jsem již na červenou. V zahraničí tomu pomáhá, že v zelené barvě často problikává číslice, kolik vteřin vám zbývá na projetí. Nikdy neriskovat, zastavit prosím na červenou!

Průjezd přechodu pro chodce na červenou – obdobné jako u křižovatky je na semaforu pro přechodu zelená a také dojíždíte a blik je tam červená. Opět neprojíždět, zastavit. Chodci na přechodu, kterým blikne zelená, vyrazí do křižovatky a často se nepodívají, zda ještě neprojíždí vozidlo. Zvlášť nebezpečné jsou přechody na čtyřpruzích, ve vnitřním levém pruhu se jezdí rychleji, tak o to hůře se zastavuje na přechodu na červenou.

Jízda v pruzích mimo obec – zásada pro jízdu v pruzích mimo obec je, že je-li vícepruhá vozovka, tak mimo obec jedeme zásadně v pravém jízdním pruhu. Levý používáme jen na předjíždění, objíždění překážky, odbočování vlevo apod.

Jízda v pruzích v obci - pro jízdu v pruzích v obci je důležité, že je-li vícepruhá vozovka v obci, tak je možno jet v levém i v pravém jízdním pruhu, pokud to dopravními značkami není určeno jinak (např. vyhrazený pruh pro BUS, TRAMVAJ apod.).

Dopravní značka zákaz stání a zákaz zastavení – u značky zákaz stání můžete zastavit a nechat vystoupit spolujezdce vozu, či urychleně vyložit zavazadla apod. a odjet. U značky zákaz zastavení nesmíte ani zastavit.

Překročení rychlosti – v obci je vyhláškou stanovena max. rychlost 50 km/hod., mimo obec rychlost 90 km/hod., na silnici pro motorová vozidla je max. rychlost 110/km/ hod. a na dálnici rychlost 130 km./hod. pokud v daném úseku to není dopravními značkami upraveno jinak. Policie většinou toleruje překročení cca o 5 km/hod. Ale nemusí to být pravidlo. POZOR - Maximální rychlost není rychlostí doporučenou, ale rychlostí maximální.

Osvětlení vozidla během jízdy – v ČR je povinná jízda s rozsvícenými předními světly, světla taková, jaká jsou schválena pro daný typ vozu. U některých typů vozidel je automatické rozsvícení předních světel provedeno tak, že však nesvítí obrysová světla zadní. Je nutné si to na vašem vozidle uvědomit a za snížené viditelnosti je nutné také zapnout potkávací světla i s osvětlením zadních světel.

Mlhová světla – prosím používat jen a jen za snížené viditelnosti, jako za mlhy, deště, sněžení.

Dodržení bezpečné vzdálenosti – toť přestupek velmi vážný, nehod z tohoto přestupku jsou měsíčně desítky nebo stovky. Pozor, čím horší sjízdnost, déšť, led, sníh, mlha, tma apod., tak tím nechejte delší vzdálenost od vozidla před vámi. Musím vždy bezpečně zabrzdit.

Varovná světla tj. zapnuté čtyři blinkry – používáme jen v nouzi, tedy upozorňuje ostatní účastníky silničního provozu na nějakou mimořádnou situaci. Např. dojíždíte do kolony a zapnutím všech blinkrů upozorníte další řidiče na tuto kolonu. Máte poruchu na vozidle a opravujete ji, tak dáte za vozidlo trojúhelník na silnici 50 metrů za vozidlo, na dálnici ve vzdálenosti 100 metrů, a zapnete čtyři blinkry, pokud vám to funguje. Čtyři blinkry zapnuté se nesmí zneužívat – jako např. postavím se na zákazu zastavení a zapnu čtyři blinkry a jdu si pro cigarety do trafiky!

Zamykání auta – prosím při každém, i krátkém opuštění vozidla, je nutné vypnout motor a auto zabezpečit a uzamknout. Často se stává u benzinových čerpadel, že řidič odejde platit do prodejny, nezamkne a někdo mu auto vykrade, odskočíte si jen naproti do obchůdku, nezamknete na minutu, auto je za minutu vykradeno nebo dokonce ukradeno, apod.

Předjíždění na plné čáře – se stalo bohužel při dnešním vysokém provozu aut běžným přestupkem. I tam, kde není plná čára, nebo dvojitá plná čára a je tam svislá dopravní značka „zákaz předjíždění“, nesmí se předjíždět. Překážlu je možno objet.

Pozdě zapnutý blinkr při odbočení – trvalý problém, řada řidičů zapíná blinkr při odbočování z vozovky vlevo nebo vpravo pozdě, až při vlastním odbočení, tedy na poslední chvíli anebo vůbec. Musíme řidiče kolem jedoucí informovat, co na dané křižovatce hodláme udělat, a to s dostatečným předstihem.

Nadřazenost významu svislých dopravních značek nad vodorovným dopravním značením – máte-li na vozovce např. přerušovanou střední bílou nebo žlutou čáru, tak byste mohli předjíždět, je-li tam však osazena svislá dopravní značka „zákaz předjíždění“, nesmí se předjíždět.

Ze zákona se nesmí vjíždět do lesů a lesních porostů ani jezdit v lese či po lesních cestách, nesmí se na krajích lesů parkovat, pokud není řádně označené parkoviště nebo pokud to není zvláštní dopravní značkou povoleno.

Musím upozornit, že všechny tyto přestupky jsou i v zahraničí velmi přísně pokutovány. A neukecáte je.

Snad se mně ty nejdůležitější problémy podařilo jednoduše a srozumitelně popsat.

Držme se opět zásady šťastného návratu.

Děkuji vám za bezpečnou jízdu.

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

AKTUÁLNÍ ANKETA