Motoristické vteřiny – smysl některých dopravních značek a dopravně-bezpečnostních opatření
Ilustrační foto :pixabay. com

Motoristické vteřiny – smysl některých dopravních značek a dopravně-bezpečnostních opatření

13. 6. 2020

Svět jde mílovými kroky dopředu. Když se poohlédneme třicet roků zpět, tak budeme velmi, velmi překvapení. Výbava auta se změnila od základu.

Např.: posilovač volantu (řízení), posilovač brzd – tehdy novinka, dnes se už o tom nemluví, plný rozvoj bezdušových pneu, senzory deště předního okna, vyhřívaná okna, různé systémy zabezpečení automobilů před krádeží, atd., atd. Totéž se ale týká dopravních značek i dopravně-bezpečnostních opatření na našich silnicích a dálnicích.

Na silnicích v obcích se začínají objevovat radary na přechodu pro chodce kombinované se semaforem. Radnice to osazuji v blízkosti vjezdu do obce, kde vozidla často překračují povolenou rychlost 50 km/hod. v obci. Pokud vám radar naměří rychlost do této padesátky, svítí vám zelená, pokud ale jedete rychlostí vyšší, blik a máte tam červenou, musíte tedy zastavit, počkat na zelenou a pokračovat teprve potom. Samozřejmé je, že svítí červená, pokud přecházejí chodci. Pokud projedete na červenou, je tam kamera, a opět blik, blik, a do krátké doby dostanete pozdrav s „mastnou“ pokutou. Toto je např. ve Velké Bíteši, apod.

Vodorovné dopravní značení dnes již většinou z toho jednoduchého hladkého, trochu reflexního materiálu, přechází se na strukturové reflexní vodorovné dopravní značení s dlouhodobou životností. Tato hmota je nanášena na vozovku ve větší tloušťce, a ve formě určité nepravidelné struktury, s vysokými reflexními vlastnostmi, s dlouhodobou životností. Zvláště pak u vodorovného dopravního značení vodících pruhů (pásů), pokud najedete pneumatikou, tak se pneumatika rozezní pískavým zvukem, a jste upozorněni, že jedete nebezpečně mimo pruh.

Vodorovné dopravní značení provedené žlutě – znamená pozor, vjíždíte na opravovaný úsek silnice nebo dálnice. Jde o provizorní značení na vozovce.

Některé obce u nebezpečných a zatížených přechodů pro chodce používají na přechody vodorovné dopravní značení červeno – bílé.

Směrové sloupky jsou dnes používány v několika barvách. Na běžném úseku silnice jsou v barvě bílé, v úseku, kde je zvýšené nebezpečí náledí (nebo aquaplaningu apod.), jsou v barvě modré, v místě nebezpečí, tj. napojení vedlejších komunikací (nebo častých dopravních nehod) jsou v barvě červené, je-li prováděna oprava silnice nebo stavba a projíždíte-li takovým úsekem, bývají v barvě žluté. Tuto barvu mají i nástavce směrových sloupků na svodidlech.

Směrové sloupky ve směru jízdy jsou osazovány odrazovými sklíčky v barvě bílé, v protisměru v barvě oranžové.

Některé důležité dopravní značky jsou osazeny ve velkém reflexním žlutém čtverci. To znamená zdůraznění této značky, aby ani v noci či za špatné viditelnosti ji nešlo přehlédnout. Např. „Dej přednost!, „STOP dej přednost“, apod.

Svodidla. Jistě jste si všimli, že na nových dálničních a silničních úsecích jsou často osazována svodidla dvojitá, tedy dvě pásnice nad sebou. Je to z důvodu vyšší bezpečnosti při dopravní nehodě, aby se vozidlo nedostalo na druhou stranu dálnice nebo silnice.

Před nechráněným železničním přejezdem se častěji začíná objevovat svislá dopravní značka „STOP dej přednost“. Ta přikazuje řidiči vždy zastavit na místě, z kterého je výhled na trať, a přesvědčit se, zda skutečně nejede vlak. Teprve potom, pokud vlak nejede, smí řidič pokračovat v jízdě. Prosím ve dne i v noci! Vždy!

Na dálniční křižovatky, na výjezdové větve, jsou postupně osazovány v protisměru velké dopravní značky s roztaženou rukou a s nápisem STOP a značkou zákaz vjezdu do jednosměrky, s nápisem PROTISMĚR – jedná se o nebezpečí vjetí do protisměru na dálnici. Poslední dobou velmi častý přestupek, především nás starších řidičů. Tato značka se hodně používá v Rakousku.

Na silnicích a dálnicích, kde se často vyskytují mlhy, jsou osazovány svislé dopravní značky IP 32 – Bezpečný odstup. Doplněny jsou bílými šipkami vodorovného dopravního značení na vozovce ve tvaru otevřeného písmene V ve směru jízdy. Informují řidiče o bezpečné vzdálenosti mezi vozidly a povinnosti ji dodržovat. Tato značka se hodně používá v Rakousku a také se zde hodně pokutuje nedodržení bezpečné vzdálenosti mezi vozidly.

Rychlost. Řada řidičů si neuvědomuje, že pokud je vyhláškou určena nějaká maximální rychlost, např. mimo obec 90 km/hod., že se musí jet touto rychlostí. Řidič musí jet jen takovou rychlostí, aby zvládl vozidlo a přizpůsobil jízdu stavu a povaze vozovky. Předepsaná rychlost je maximální a ne doporučená!

V lesních úsecích silnic a dálnic, nebo tam kde jsou jen pole, bývá častý pohyb zvěře. Také příchod zvěře k rybníkům, k potokům, apod., je nutné předpokládat s tím, že lesní zvěř chodí pít, zvláště pak v ranních hodinách. Prosím, dejte v těchto úsecích zvláště zvýšený pozor. Ve zvlášť nebezpečných úsecích silnic a dálnic se osazují značky – pozor, zvěř.

POZOR na vyjeté koleje ve vozovce. Na křižovatkách, v užších dopravních pruzích vozovek, ve stoupání, u starších vozovek, apod. se mohou vyskytnout v asfaltovém koberci vyjeté „koleje“, které mohou být třeba do hloubky i několika centimetrů. Za deště se v těchto „kolejích“ drží voda, v zimě navíc snadno kolej zamrzá, a dochází tak k aquaplaningu, nebo k náledí. Pak se špatně vozidlo ovládá, brzdění musí být velmi, ale velmi opatrné. Dejte si na to pozor a snižte rychlost co nejvíce!

Aquaplaning za bouřky nebo za vydatného deště je velkým nepřítelem řidiče. Pneumatika je v nedostatečném kontaktu s vozovkou – pneumatika "plave" po milimetrové vrstvě vody mezi vozovkou a pneumatikou. Vozidlo je neovladatelné, smyk, nehoda, atd. Pomoc je jednoduchá, jak se tomu bránit – musíte mít dobré pneu s dobrým vzorkem, neojeté, a dále, musíte snížit rychlost jízdy za deště, nesmíte spěchat - nikam. Ve zvlášť nebezpečných úsecích silnic a dálnic na aquaplaning, se osazují i omezující dopravní značky, i omezení rychlosti za deště a nebezpečí smyku.

Držme se opět zásady šťastného návratu.
Děkuji vám za bezpečnou jízdu.

 

Můj příběh
Hodnocení:
(5.2 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

AKTUÁLNÍ ANKETA