Můj svět – z každého soudku trošku
Ilustrační foto: pixabay.com

Můj svět – z každého soudku trošku

30. 6. 2020

Začínají prázdniny, i když už přes padesát roků do školy nechodím, působí toto období na mě zvláštně. Ono je totiž takové jiné volno, v běžném týdnu jsou silnice volnější, autobusů jezdí méně, sousedy třeba dva týdny neuvidím, pedikérka i holička mají volnější termíny, atd…. Pokud jsem byl mladý, tak „Můj svět“ byl široký a daleký. Teď v seniorském věku se mně to již smrskává na republiku, na kraj, na obec, na ulici,….

Nebudu už rýpat do ministra školství. Jen nechápu, že co škola, to jiný konec roku, co škola, to jiné předání vysvědčení, co škola, to rozdílné hodnocení žáků po skoro čtyřměsíčním volnu. Nevím, nechápu, jen si myslím, že jakási volnost pro ZŠ i SŠ asi nebyla moc na místě. Jedno dítě má už vysvědčení týden, a druhé ho dostalo včera. Prosím, zamyslete se nad tím.

Naše ekonomika se propadá na dno. To není žádná novinka. Opozice se hádá s koalicí, že vláda pro to nic nedělá, opozice má stovky rad, ale za žádnou takovou radu nezodpovídá. Koalice se brání, někdy lépe, někdy hůře. Znovu si myslím, že máme zahodit tyto žabomyší války za hlavu a chytit se jediného cíle, a to rychle ekonomiku nastartovat a udržet ve vyšším tempu.

Zemědělství je velmi důležitý obor. Už nám napršelo, napršelo dost, někde i hodně, i povodně se vyskytly. Zemědělství má tedy zalito. Na sucho nemůže nadávat. Ukažte, hoši, prosím, že i my máme dobrou mrkev, rajčata, zelí, obilniny a kukuřici, apod. Ukažte, že to nemusíme vozit z Polska z Holandska, z Maroka,…. Drazí rolníci, nepěstujte citrony, ani pomeranče či banány, to snad dovezeme, ale petržel a celer si umíme u nás vypěstovat. Zamysleme se prosím. Vajíčka jsou dnes už opět zdravá potravina, vypěstujme jich dostatek na našich farmách, i kačen i krůt. Většině lidí je jedno, jestli jsou vajíčka klecová nebo volná. Nechme dvě ceny. Chceš z volného chovu vajíčka? Tak si připlať! Když chci auto Mercedes, tak je dražší jako auto Dacia, obě nás ale dovezou k supermarketu. Německé nebo maďarské krůty a kačeny přece nemusíme vozit. Ty můžeme pěstovat u nás taky. Co vy na to, pane ministře? 

Benzin i nafta mají několik měsíců nízké ceny. Prý dlouho už ne. Nezaznamenal jsem ani jedno snížení ceny výrobku proto, že šla cena nafty tak hodně dolů. Vloni jsem zaznamenal ale trvalé zdůvodňování vyšších cen výrobků, protože je drahá nafta. Tak jak to je? 

Neustále se prodává více a více automobilů. Ale naše silnice a dálnice na to nejsou připraveny. Buď zrychleme opravy silnic a dálnic a jejich výstavbu, nebo omezme prodej aut. Velký problém posledních třicet let je přetěžování nákladních automobilů. Policie a příslušné orgány to občas (dle mě, ale velmi málo) kontrolují na váhách a váží náklaďáky. Asi jsou pokuty a postihy malé, když tolik firem a řidičů náklaďáků jezdí s přetíženými nápravami. 

Zvažme některé slevy a úlevy. Jestliže stanoví státní orgány nějaké slevy nebo dokonce něco, nějaké služby apod. zcela zdarma, dělá to na mě divný dojem. Tak např.: Chápu, že malé děti nemusí mět lístek na MHD. To je nějak zažito desítky roků. Nechápu, ale proč mají mít větší děti MHD zdarma a studenti také a bohužel to nechápu ani u důchodců. Já mám názor, nic zdarma, zaplať minimální částku, ale zaplať za tu či onu službu, jinak si toho já občan nebudu vážit. To máme my Češi v povaze. Pokud je jízdenka MHD třeba za 10,00 Kč, tak děti vojáci a důchodci za polovic. A je to. Pětikoruna nikoho nezabije. Mám slevu a budu si jí vážit. To platí i o osobních vlacích, rychlících a podobně.

Nepořádek. Od března do října navštíví Krkonoše, Moravský Kras, Beskydy či Jeseníky nebo Šumavu apod. statisíce nebo miliony návštěvníků. Nechají tam značný nepořádek, hory odhozených odpadků. Ano, především my Češi tam jdeme na výlet a odhazujeme odpadky na všechny strany. Potom na jaře děláme my Češi, my Češi aktivisté různí, my Češi zelení, Skauti… brigády i s dětmi a tyto odpadky uklízíme s velkou slávou a s TV kamerami. Rybáři na jaře čistí potoky a řeky a rybníky. Přijde vám to normální? My Češi si prvně uděláme nepořádek, a potom my Češi – ale jiní – ten nepořádek uklízíme. Je to jako v Kocourkově.

V každé ulici, v každé obci, v každém městě. Ano – všude je nějaký malý či větší problém. Když jako občan ukážu v malé dědině starostovi, Franto – tam je propadlá kanalizační vpusť, mělo by se to opravit, tak ve velké většině to starosta označí, zavolá na VaK, nebo Správu silnic a pohlídá si opravu. Ve městě je to už horší, ta cesta od občana k zástupcům občanů je dlouhá, někdy předlouhá. Ale, drazí spoluobčané, je to jen naše věc. Je to třeba veřejné osvětlení, pořádek na hřbitově, pořádek a psi v parku, atd…Nesmíme se nechat umlčet tím, že někdo něco z obecního úřadu neplní.

A tak bych mohl pokračovat. Věřte, že mnoho a mnoho věcí je jen v nás. Jenom v nás ve všech.

Hodnocení:
(5.2 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

britrodukt.png

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA