Několik řádků o Nizozemí, I. část – úvod
Ilustrační foto: pixabay.com

Několik řádků o Nizozemí, I. část – úvod

19. 7. 2020

O Nizozemí toho bylo napsáno hodně nejen novináři, ale významnými spisovateli a je možné, že se v něčem budu opakovat. Holandsko, správně Nizozemské království, je asi o třetinu menší jak naše republika, ale zase má asi o 6 mil. více obyvatel (cca 16,5 mil. obyvatel).

Obyvatelé jsou velká směsice mnoha a mnoha národů, barvy pleti, náboženství, atd. Pravých Holanďanů je údajně jen asi 10,000 mil. A protože jste projevili velký zájem o tuto zemi, tak jsem to oprášil, doplnil a inovoval.

Tato čísla o počtu Holanďanů jsou bez zahraničních území, která ještě spadají stále pod Nizozemské království. Nizozemci většinou milují královskou rodinu, prožívají velmi osobně osudy kolem královské rodiny a jsou pro ně prakticky nedotknutelní a milovaní.

Díky své rodině v Nizozemí i díky své pracovní činnosti, měl jsem možnost dosti dobře poznávat život v této zemi. Holanďané jsou velmi vzdělaní lidé, ovládají většinou min. dva až tři jazyky, dosahují ve velkém procentu středoškolského a vysokoškolského vzdělání, pro ně je důležitý život ve své vlasti a jsou tedy velkými vlastenci. To neznamená, že je nepotkáme po celém světě. Mnoho milionů Holanďanů žije i mimo svoji vlast, ale na svoji vlast nezapomíná. Nizozemci jsou zamilováni do svého moře. Jsou na něho i hrdí.

Nizozemci jsou dosti konzervativní, a asi z 90% jsou evangelíci - protestanti. Katolíků je jen několik procent. Samozřejmě počet věřících stejně jako v celé EU poklesává, pomalu, ale jistě, a to hlavně u mladých lidí. Holanďané jsou pracovití a v životní úrovni se řadí na první místa ve světě, ale žijí velmi skromně, nerozhazují peníze, velmi šetří a neustále tvrdě počítají, co je nebo není výhodné, co je nebo není drahé. Jejich šetření, jejich skromnost přecházející až v lakotu, to se s námi Čechy nedá srovnávat.

Nikdy a nikde se tam prakticky v Nizozemí nesetkáte s obdobou české pohostinnosti. Malá návštěva u přátel znamená kávu nebo čaj, když je čas kávy, tak se diví, že chcete čaj a naopak, dámy dostanou jeden bonbón nebo velmi malý jeden domácí zákusek, pánové si dají jednu malou skleničku alkoholu, málokdy se vám stane, že otevřou láhev vína (to už musí být nějaký důvod), více vám nenabídnou. Pije se alkohol, i když se řídí. Říkají – ta troška nic neznamená. Každá návštěva musí být předem ohlášená. Holanďané dovedou neobjednanou návštěvu vyprovodit ode dveří.

Nizozemci jsou velmi kritičtí k EU. Zvláště pak, pokud jde o peníze. Žijí s myšlenkou, že cpou do EU moc a moc peněz a zpětně se jim nedostává adekvátních odměn, třeba jen politických.

Po Evropě běží vtip: Co znamená jejich značka Nizozemí na autě - NL. „No přece přijde Holanďan do restaurace v Německu a řekne: Nur Limonade!“  To je ta jejich skromnost. Oni se za to nestydí, oni spíše nechápou naše české rozhazování v jídle a v čemkoliv. Holanďan oběhne několik hospod na náměstí a prohlédne si jídelníček (tam jsou venku vystaveny vždy přede dveřmi restaurace) a jde většinou do té, kde se mu to zdá být nejlevnější. Holanďan si nikdy nekoupí perfektně vybavené osobní auto, jemu stačí, že to má volant a kola. Ale řekne – ušetřil jsem 5 000,00 €! Když jedou na výlet, tak si vše berou s sebou – kávu, svačinu, pití, ovoce a zelenina, jsou na to speciální košíky, kterými je vybavena každá rodina.

A v Holandsku se cestuje stále, každý víkend, každý svátek a těch mají požehnaně. Holanďané jsou cestovatelé autem, vlakem i na lodi. Skoro každý Nizozemec bydlící u kanálu má také loď. Někdo skromnou, někdo luxusnější. Plavidlo průměrně vybavené, do 2 m šířky a asi kolem 6 m délky, s kajutou a s motorem, se cenově pohybuje kolem cca 1,5 mil. Kč. Nizozemci plavbu na lodi milují.

 

 

cestování
Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Podle lékařů je chůze nejzdravější pohyb. Kolik zhruba kilometrů týdně ujdete vy?

Maximálně tři

17%

Mezi třemi až pěti

15%

Mezi pěti až deseti

16%

Přes deset

27%

Nechodím vůbec, jen na nákup a k doktorovi

13%

Nevím, neumím to odhadnout

12%