Několik řádků o Nizozemí, II. část – rodina, život a ekonomika (2. upravené a doplněné zveřejnění).
Ilustrační foto: pixabay.com

Několik řádků o Nizozemí, II. část – rodina, život a ekonomika (2. upravené a doplněné zveřejnění).

20. 7. 2020

Pracovní den běžné nizozemské rodiny je jednoduchý. Nizozemci vstávají obyčejně kolem 7.00 hod. ráno. Paní domu jako první, připraví snídani pro rodinu. Ráno se snídá – bohatě – a dlouho, i 30 min., i 40 min. Nizozemci většinou neobědvají. Na oběd mívají ale jen nějaký bílý chléb nebo sendvič do ruky. A potom až večeře, tak kolem 18.00 až 19.00 hod. Většinou večeří celá rodina společně a večeře je teplá, jednoduchá rychlá, maso nebo ryby a malá příloha a trochu zeleniny. Samozřejmé je, že tento rytmus je závislý od zaměstnání otce – v Holandsku je pořád většinou ještě otec hlavou rodiny. Úřednici všeho druhu začínají pracovat kolem 8.30 až 9.00 hod. a vrací se domů většinou až kolem 18.00 až 19.00 hod. 

Večeře je středem i závěrem dne. Od stolu u večeře se nevstane dříve, až dojí otec rodiny, a ten jí často velmi pomalu. Jídla se uvaří jen tolik, kolik se právě k té večeři sní, nebývají žádné zbytky. Když jsou k večeři 4 lidé tak 4 kousky masa. Ani o chlup více. U jídla se potom nic nepřidává, paní domu rozdělí jídlo většinou hned a na poprvé. A další není. Starší generace – prarodiče, nežijí většinou s dětmi, pokud možno co nejdéle žijí sami, v případě nemoci a podobně v domovech seniorů.

Co Nizozemci jedí. Maso kuřecí, krůtí (ne příliš), hodně masa hovězího a všechny možné ryby. Kapr se tam moc nejí, je to plevel a pro ně podřadná ryba. Vepřové maso se jí velmi málo, bůček jsem tam neviděl, vepřovou hlavu nebo koleno – neexistuje běžně v obchodě. Sádlo se v kuchyni nepoužívá, málo je i máslo. Vše na oleji nebo na různých tucích. Nedělají se knedlíky, ani omáčky našeho typu. Po večeři káva – a hodně! Po večeři často jeden malý zákusek. Ve všem je racionalita, skromnost, nerozhazování, nepřejídání. Takto je to v běžné normální rodině. Samozřejmé jsou výjimky, tak jako všude a ve všem. Někdy bývá často a později i druhá večeře – často Patat – hranolky s majonézou tak kolem 22.00 hod. Mladí lidé už stravování doma hodně podřizují moderním návykům. Ženy v Nizozemí příliš nepečou domácí zákusky, koláče apod. Je zde velký výběr v místních pekárnách, takže se většinou nakupují. Porce jídla v nizozemské rodině jsou asi tak dvoutřetinové oproti našim zvyklostem. Velmi často se k jídlu ještě podává bílý chléb, jako další příloha (styl naší veky).

Typické holandské jídlo se těžko hledá. Ale jedno přece jen vzpomenu: Hovězí roštěná, nakrájená na kostky asi tak 5 x 5 cm, opepřit, osolit, případně další koření, obalit v mouce, trocha oleje a dát do nepřilnavého hrnce, prudce opražit, až maso tzv. zbělá a potom zalít trochou hovězího vývaru, může se přidat řapíkový celer, zázvor – dle chuti. Hrnec dát na nejmenší stupeň tepla a takto dusit na minimum šťávy asi tak 4 až 5 hod. Maso bude vláčné, černé, a objem masa se hodně zmenší, šťávy by mělo tak být málo a silná a tmavá. Vývar přilévat velmi málo, aby se to tak skoro pořád „skoro“ připalovalo. K tomu tzv. holandské brambory a tj. šťouchané brambory s kousky uvařené mrkve zároveň s brambory (mrkve poměrně hodně) a s uvařenou cibulí, vše hrubě promícháno. K tomu podávají kompot ze zimních velmi tvrdých hrušek vařených s velkým množstvím cukru, hřebíček a vanilkový cukr i vanilka, citron, a dost dlouho se to vaří – asi hodinu až dvě, aby se to dalo vůbec kousat. Jsou to speciální hrušky na tento kompot. Kompot je silně přeslazen. Snad toto je trochu typické jídlo v Nizozemí. Jinak se jí velké množství ryb. Holanďané nemají chutné salámy a uzeniny, a poměrně i malý výběr. Ke snídani je i šunka nebo salám. Uzeniny výjimečně, třeba k čočce apod. 

Den končívá pro děti kolem 23.00 hod. – škola totiž začíná většinou také až před 9.00 hod. a rodičům tak končí den až kolem 24.00 hod.

Ženy jsou z velké části v domácnosti a starají se o rodinu, a to asi tak do 12 až 14 roků věku dětí. Děti se rychle osamostatňují a velká část dětí na střední škole již nebydlí doma, ale ve studentských podnájmech. Velmi brzo v dětském věku ve škole i v rodině je do dětí vtloukána ekonomika a peněžnictví, osobní i rodiny. Děti od cca 6 roků již dostávají kapesné a asi od 10 roků již mají svůj účet u banky a svoji platební kartu. Rodiče dají dětem peníze na BÚ a dítě s tím musí hospodařit, žádné mimořádné příspěvky, na to jsou holandští otcové velmi tvrdí.

Dárky na Vánoce - v Holandsku je větší „dárkový svátek“ Santa Claus - 6. prosince, než Vánoce. Vánoce jsou rodinné a dávají se jen omezené dárky, a to na Boží hod Vánoční (až 25.12.)! Vánoce, to jsou návštěvy, výlety, návštěva kostela apod.

Velmi se ctí státní svátky královské rodiny. Je velkým zvykem, že na Štědrý večer se sejde celá rodina, ten donese jedno jídlo, druzí zase jiné jídlo, nebo zákusek apod., a tak pro domácí hospodyni to není zas tak náročné. Obyčejně je na Štědrovečerní večeři třeba i 15 osob. Většina starších osob pak odchází na Půlnoční mši.

Školství je jiné jako u nás, základní je obdobné našemu, a to asi od 6 třídy se již rozděluje na budoucí řemeslníky a studenty. Není to kastování, vychází se z toho, jak se žákům daří v základní škole a na co v budoucnu má vědomosti nebo zájem. Neznamená to, že žák s výučním oborem s maturitou nemůže jít na vyšší střední školu nebo na vysokou školu. U nás v Česku je teď šlágr maturita z matematiky. Zbytečně, Nizozemci to mají vyřešeno dlouhou řádku roků a perfektně. Jsou vysoké školy, které vyžadují maturitu z matematiky. Ostatní to nevyžadují a tím je to dáno. Chce student na střední škole ukončit svoje studium již maturitou a dál nic – nemusí dělat maturitu z matiky. Chceš jít na vysokou školu, a tato nevyžaduje maturitu z matiky – nemusíš ji mít. A naopak. Nemáš maturitu z matiky? Nemůžeš jít tedy dále studovat na tento seznam škol, které maturitu z matiky vyžadují. A hotovo. Takže máš-li maturitu, ale nikoliv z matematiky, tak např. na vysoké škole stavebního charakteru vám řeknou bohužel, vás přijmout nemůžeme, nebo si musíte za peníze na střední škole dodělat a doplatit maturitu z matematiky. Řada studentů si prodlužuje studia. To je možné, ale ne příliš běžné, a to jen max. o dva roky. Běžné je, že žák / student opakuje ročník a to z mnoha důvodů, nejčastěji pro liknavost ke studiu. Nad dva roky prodloužení si již musí studium plně platit.

Hodně prací na domě nebo na bytě se objednává u malých řemeslných firem, tyto firmy jsou nyní již většinou provozovány cizinci. Řada řemeslníků jsou Poláci a Rumuni. Řemeslníků Holanďanů v posledních 10 až 15 letech hodně ubylo. U těchto drobných prací velmi „kvete“ černá ekonomika. Celkově nizozemská vláda bojuje tvrdě s černou ekonomikou, ale ta je všude.

V Holandsku je požadována perfektní pracovní morálka a vysoké nasazení. Spíše vám odpustí vzdělání, když svůj obor ovládáte, než liknavý přístup k práci, a to můžete mít třeba několik titulů. V Holandsku se na tituly nehraje a nepoužívají se většinou ani u jména.

Starší osoby velmi často tráví poslední roky svého života v domovech pro seniory. Tento sociální program je v Nizozemí na vysoké úrovni, vč. domácí péče, charity, velmi kvalitních hospiců s velkou řadou dobrovolných pracovnic.

Holanďané se dožívají v průměru vysokého věku. Není zde příliš rozšířen pohřeb žehem jako u nás. Většina pohřbů je do země. Kar po pohřbu je velmi skromný, krátký, vzpomínkový.

Protestantské kostely jsou také velmi skromné, faráře platí obec z příspěvků věřících. Nového faráře vybírá obec a kostelní rada na základě výběrového řízení na dobu určitou. Je obvyklé, že v sobotu nebo v neděli rodiny zvou faráře na oběd, žije-li sám. Velmi často jsou zde také farářky. Vše je velmi přísně ekonomicky sledováno, provozování křesťanství je plně v režii obce a za peníze věřících, s dohledem několikačlenné kostelní rady. Když je málo věřících – žádný farář a kostel se uzavře. Stát nic nedotuje. Hřbitovy má ve správě obec. Církev má velmi jednoduchou organizaci, s minimem úředníků, administrátorů a její náklady jsou minimální. Vše z příspěvků věřících. I zde je v Holandsku tvrdý kapitalismus. U kostelů se sdružují např. různé pěvecké sbory, pořádají se bazary zboží ve prospěch kostela, pořádají se také různé akce ve prospěch obce. Holanďané jsou v tomto směru hodně konzervativní.

V Holandsku si musíte zvyknout, že v rodině, v zaměstnání, ve společnosti se pořád mluví o penězích, o cenách, o ekonomice. Absolutní tabu je však váš plat, vaše mzda. Na to se nesmíte nikdy zeptat. To vám Holanďan nikdy neřekne a považuje to za nevhodnou – takřka urážející otázku. V Nizozemí je průměrná mzda asi 3x vyšší než v Česku. Za rok 2018 byla v přepočtu kolem 90 000,00 Kč/měs. Běžné je, že je 6 týdnů dovolené a bere se v červenci nebo srpnu jedna mzda navíc na dovolenou a v prosinci další mzda navíc na Vánoce. Takže většina Holanďanů má obyčejně 14 mezd za rok.

V Holandsku je věk odchodu do důchodu obdobný jako u nás. Ale řada firem má ve smlouvách s pracovníky i dřívější odchod, který se platí ze sociálního pojištění firmy. Dále každý občan Holandska, ať pracoval nebo nikdy nepracoval, tak od svých 65 roků bere státní starobní důchod a to cca 300 €. Tento starobní důchod se tedy vyplácí k normálnímu důchodu. Státní důchodový účet je samostatný, není přímo napojen na státní rozpočet Nizozemského království a mnoho roků je s kladným výsledkem. Firmy se velmi zapojují do důchodové politiky svých zaměstnanců. Tato kombinace důchodů v Holandsku je na vysoké ekonomické úrovni. Holanďany příliš nezajímá, co se děje v cizí zemi, včetně EU. Je zajímá hlavně to, co se děje doma, v jejich vlasti. S tím souvisí i určité omezené jejich obecné znalosti zeměpisu, Československo si pletou s Jugoslavií a Česko s Čečenskem. S tím se setkáte velmi často. Mě několikrát zařadili do Skandinávie. To prosím není pomlouvání, to je popis skutečnosti.

V Holandsku je velký nedostatek pracovních sil v zemědělství, stavebnictví, ve službách, v dopravě, apod. Velká část studentů pracuje jak o prázdninách, tak během školního roku. Mnozí mladí Holanďané mají i dvě zaměstnání. Běžná pracovní doba je kolem 35 hod. týdně. 

Většinou jsou daně z mezd vyšší jako u nás. Ale jsou tam různé daňové výjimky – daňový systém je úplně jiný než u nás. Jsou daňové úlevy na hypotéky a většinu půjček vůbec atp. Většinou se mzda zdaňuje až v ročním vyúčtování, takže celý rok berete hrubou mzdu a tu potom zdaníte. Sociální a zdravotní pojištění je zhruba obdobné jako u nás podle typu pojištění nebo pojišťovny. Řada lékařských úkonů se ale musí platit, nebo se člověk na ně musí předem, samostatně připojistit. Platby operací, či zdravotních výkonů jsou velmi drahé.

Holanďané velmi málo, nebo skoro vůbec – nerozumí našim vtipům, a asi je i zbytečné jim je vykládat, prostě vtip nepochopí, nepochopí vůbec, o co jde. Prameny těchto odlišností jsou v jejich vážnější povaze a z obliby velkého klidu bez emocí. Našim filmům – veselohrám – většinou nerozumí a nechápou, proč se smějeme.

Holanďané dost pijí alkohol, především pivo a jejich BOLS. I mladí lidé holdují alkoholu. Je malá tolerance alkoholu za volantem.

V Nizozemí je oficiálně povolena prostituce. Amsterdam je středem tohoto dění v tzv. červených uličkách. Nizozemci to nepovažují za tak velký přestupek, když si chlap odskočí. Nelze to paušalizovat, ale je to určitě volnější - myslím ten názor - než u nás. Jedna ctěná dáma z naší rodiny, byla matkou 11 dětí, protestantka, mně na přímou otázku odpověděla. Kam měl jít můj muž, když jsem byla po porodu, a on to potřeboval. Šel do uliček s červenými lampičkami, v pořádku se mně vrátil, byl velmi uklidněný, neměl vysoký tlak, a vzorně se dál staral o rodinu i mě. Velmi vzorně. Tento pán byl vyhlášený notář. Vždyť to je vlastně zdravotnická služba, dodala tato 75 roků stará dáma z Leidenu. Hluboce věřící v Boha.

Jiný kraj, jiný mrav.

Děkuji vám za pozornost.

 

Dokončení III. části následuje.

 

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Zavřít reklamu