Můj svět – můj názor na Líbí/Nelíbí
Ilustrační foto: pixabay.com

Můj svět – můj názor na Líbí/Nelíbí

18. 7. 2020

Z portálu i60 se stává zajímavý informační kanál, kde si můžeme my důchodci jednak mnoho věcí přečíst, ale také se aktivně podílet na tvorbě jeho stránek. Jsou zde soutěže, chat, informace i reklamy, ti, co fotografují, se mohou pochlubit svým uměním, někdo píše básně, tak ji vloží do té příslušné rubriky. A tak bych mohl pokračovat…

Chci se dnes pozastavit nad naší rubrikou Líbí / Nelíbí. Obrovská možnost pro kohokoliv, kdo je na i60 přihlášen, vložit svůj názor na cokoliv. Na TV, na rozhlas, na přírodu či film, na knihu nebo na Čínu, nebo na USA, nebo na Rusko, na BESIP atd. Musí tedy ta vaše zpráva splnit několik jednoduchých pravidel – nesmí ta jedna zpráva mít více jak 200 znaků, souhlasím – tedy žádné vykecávání, jen jasně a stručně. Dále ještě, a to cituji z i60: „Vulgární či xenofobní názory budou smazány, stejně tak následné diskuse (odpovědi na zveřejněné názory) či urážky jiných čtenářů. K diskusím je určen chat.“ Naprosto souhlasím.

Pokud chcete vložit zprávu, musíte také ještě zatrhnout, zda do skupiny „Líbí“ nebo do skupiny „Nelíbí.“ Toť vaše svobodná volba.

My, čtenáři Líbí/Nelíbí máme dále zase tři možnosti, jak se vyjádřit, tedy po přečtení dané zprávy. První možnost je, že se nevyjádříme vůbec. Druhá možnost je, že vyjádříme souhlas, třetí možnost je, že vyjádříme nesouhlas. Neznám limit, kolik který abonent i60 může vložit zpráv, ale myslím, že žádný takový limit není stanoven. Hlasování je anonymní a dobrovolné. Nezajímá mě ta příslušná zpráva? Tak nehlasuji a je to. Hlasovat k dané zprávě ale mohu jen jedenkrát.

Možná si většina z vás na i60 řekne, proč nám to ten Charvát tady vysvětluje, to je přece obecně známo. Z některých reakcí na této rubrice já mám bohužel dojem, že to obecně známo není.

Dovolte mně několik příkladů z minulých dnů či týdnů.

Myslím, že právě vedení portálu i60 mělo zájem, aby se zde protínaly různé názory, abychom mohli sdělovat právě to, co se nám líbí nebo nelíbí. Omezovat někoho tím, že uvedu a cituji pana Zdenka Prejzu: „Ještě se mi nestalo, abych kdykoliv sem přijdu, nenarazil na jméno Charvát…“ pravidla to nezakazují, ani panu Prejzovi, ani mně.

Mně víc vadí, že se k názorům nevyjadřuje víc nás z i60 – a to obecně. A také nechápu, že někdo se negativně vyjádří a patrně neví, o co jde. Opět cituji, tentokrát pana Farského: Líbí se mi seriál TV Prima ZOOM "Tajný život krav". Několik Ičkařů se vyjádřilo nesouhlasně. Nevím proč? Snad ten seriál o kravách je tak špatně zpracován? Nebo je neodborně proveden? Atd. Já nejsem odborník na zemědělství, proto jsem nehlasoval, ale také proto nemohu hlasovat negativně. Já tím nechci narušit tu svobodu hlasování, naopak, ale mám dojem, že je zde několik Ičkařů, kteří nesouhlasně hlasují s čímkoliv. Aniž, bohužel ví, o co jde.

Poslední citát si opět vypůjčím od pí Skopanové: „To se mi právě nelíbí, že zde můžeme pouze souhlasit či nikoliv, ale už ne polemizovat. Některá témata by si to zasloužila.“ Můj názor je, že to pí Skopanová vyjádřila perfektně – ale proč je tam deset nesouhlasů? Pí Skopanová jen uvedla, že máme my Ičkaři i jiné možnosti, CHAT.

A tak si teď asi myslíte, že vás chci poučovat, že vás chci navádět k tomu, co si nepřejete. Ne, nikoliv, je to jen a jen můj názor. Vy máte dále svoje tři možnosti v hlasování. Prosím, využívejte je.

Že se někomu líbí Boskovická přehrada a někomu ne, no s tím já nic nenadělám, to že se někomu nelíbí, že se v Číně jedí psi, s tím pan Farský také nic nenadělá. Pan Mraček jen upozornil na Moravské vlajky a hned se toto vyvěšení a tyto vlajky nelíbilo mnoha lidem. Ale to je to právo.

Víte, je to jak ve volbách, nebudeme-li my voliči volit, můžeme potom stokrát nadávat, že byl volen Petr a ne Pavel. A nebo, na opak.

Já nerozumím fotografování. A fotka se mně líbí nebo nelíbí. Nehledám v tom osvětlení, perspektivu, ostrost obrazu, záběr zleva či zprava, nehledám v tom něco vyššího, co chtěl fotograf říct tou či onou fotkou. Mně se buď fotka líbí, nebo nelíbí. A je to jedno, jestli je Pražský hrad, a nebo vlčí máky v poli. A o tom to je. Já nejsem žádná komise, klasifikující foto toho či onoho autora.

A rubrika Líbí / Nelíbí je plná demokracie. Využívejme ji. Nebuďme pasivní, nebuďme zatvrzelí odpůrci všeho, co se děje kolem nás. A že nás někdo na něco upozornil, neurážejme se, že to dávno víme. Někdo má rád vdolky a někdo zase holky. Když se panu Farskému líbí pořad o kravách, je to v pořádku, mně se zase líbí pořad o Mallorce. Tím ten pořad o kravách neshodím, neboť mu nerozumím, a ani jsem ho neviděl.

P. S.

A v této souvislosti mě napadá výrok pana Karla Havlíčka Borovského:

Nechoď, Vašku, s pány na led, mnohý příklad známe, že pán se sklouzne a sedlák si za něj nohu zláme.

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Jak je to u vás s četbou? Kolik asi knih přečtete za rok?

Přes dvacet

25%

Mezi deseti až dvaceti

19%

Mezi pěti až deseti

19%

Do pěti

18%

Nečtu knihy vůbec

19%