Můj svět – ach ti šmejdi!
Ilustrační foto: pixabay.com

Můj svět – ach ti šmejdi!

30. 7. 2020

Jsem rád, že český národ těmto darebům dal jednotné jméno. Když řeknete tedy „šmejdi“, všichni už ví, o co jde, všichni to ví bez ohledu věku, pohlaví či profese. Pojmenování šmejdi se rozšířilo do všech nečestných oblastí.

Zamyslel jsem se nad jejich vznikem. Lákavé nabídky zboží, lákavé autobusové zájezdy do atraktivních míst, většinou s velkou slevou nebo zcela zdarma, obědy na těchto zájezdech třeba také zdarma. A pak šup, drazí, teď vám nabídneme naše zboží, a věříme, že nakoupíte. Nebo různé peněžní dary na nemocné děti, na domovy důchodců, apod.

Že se vám zdají ceny zboží vysoké, nevadí, my vám to vše tady vysvětlíme. Nemáte peníze, nevadí, dáme vám to na „výhodné“ splátky. Neunesete to domů, nevadí, přijdeme k vám a dovezeme to. Nemůžete v pátek, nevadí, my k vám přijedeme klidně i v sobotu. Tato ochota poblázní kde koho. K tomu ještě hodně úsměvů, ty jsou přece zadarmo. Ptáte se, na který domov důchodců vybíráme peníze, no přece tady na ten váš. Na náš? Ale my tady žádný nemáme!

Tito prodavači nebo prodavačky jsou vždy pěkně a čistě oblečení, pánové v kravatách, dámy s větším dekoltem (dědo nekoukej jí tam!), a na velmi vysokých podpatcích, v úzké sukni či v kalhotách obtažených, s příslušným intenzivním parfémem. Většinou je nabídka doplněna reklamním klipem o nádobí, hrncích, nebo opékači topinek. K tomu řízek se salátem a pivo. No, nekup to! Dcera bude mít za chvíli 40. narozeniny a mám pro ni za 30 tisíc Kč dárek – jídelní soupravu. Nemám na ni – oni to chtějí jen v šesti splátkách a bez navýšení – frajeři.

No, teď zájezdy s prodejem zboží už tak nefrčí. Teď zaklepou nebo zazvoní tito frajeři u vás doma. Ať je to zboží, nebo elektrický proud, nebo plyn, nebo cokoliv jiného – často i operátor k mobilnímu telefonu.

Vážení, já vám říkám NE, NE, NE. Vyhodit, nepustit ani za práh, neposlouchat, že je to jen dotaz. NIC! Tito školení lidé vědí, jak na vás, jak vám mazat med kolem „huby“ a co potom dál. Až odejdou, tak si to v klidu na gauči rozmyslíte a zjistíte, co za pitomost jsme udělali a podepsali, babičko. Malé písmo, velké písmo, je to jedno, je tam váš podpis a často i číslo vašeho občanského průkazu. POZOR. Nic nepodepisujte. Klidně řekněte, já si to rozmyslím a zeptám se dětí, nebo souseda, nebo třeba i právníka. Prevence je zde velmi důležitá, aby nedošlo k velkým chybám a škodám, abyste potom neměli velké starosti.

Jednou z organizací, která je zde pro ochranu spotřebitelů, je organizace „d test“ s internetovou adresou:  https://www.dtest.cz.

Dále pak např. Česká obchodní inspekce – internetová adresa: https://www.coi.cz .

Neváhejte zavolat Policii, když vás doma, takovíto lidé obtěžují! Vážení kolegové senioři a seniorky, nepodléhejte těmto falešným reklamám, braňte se slůvkem, ne, já si to rozmyslím a na shledanou. A pokud už jste to provedli, neodkládejte řešení problému. Na výše uvedených adresách vám jistě rádi a dobře a zdarma poradí.

Máte-li pocit, že se k vám tito lidé nacpali, a nechtějí odejít, tak Policie je zde od toho, aby sjednala pořádek. Nebude to vaše ostuda, ale ostuda a HLAVNĚ postih těch šmejdů.

 

Šel jsem u nás po pěší zóně, včera před polednem. Spěchám, lékárna je za rohem, rychle. Zastavuje mě mladík v červené vestě, pěkně oblečen, čistě, učesán, bílá košile a nějaká lejstra v ruce, přispějte na nemocné děti. Zarazil jsem se, to je tento týden už potřetí, dvakrát v Brně a teď u nás. Zastavil jsem asi metr za ním, na co je to, prosím? Ptám se, na nemocné děti. Jak nemocné? No – hodně. No prosím, mohu vidět váš občanský průkaz a oprávnění? Mohu vidět vaši pokladničku, s plombou? Mladík zmizel jak pára nad hrncem, i s pytlíkem drobných peněz z mikrotenového sáčku. Také šmejdi, zneužívají nás, slušné občany. Šel jsem dál po svém. Nevěřil jsem mu.

 

Proto prosím, buďme obezřetní, než si něco objednáme u člověka, kterého neznáme, než přispějeme na něco, o čem toho moc nevíme. Jsou to naše peníze a my si o nich rozhodujeme a ne nějací šmejdi.

 

Děkuji vám za pozorné přečtení.

Hodnocení:
(4.8 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Bude podle vás Roman Prymula lepším ministrem zdravotnictví než Adam Vojtěch?

Rozhodně ano

20%

Myslím, že ano, Adam Vojtěch byl opravdu slabý

16%

Nevím, to se uvidí

18%

Myslím, že ne, Vojtěch nebyl špatným ministrem

25%

Rozhodně ne,

21%