Cestování – oprašme své názory na obyčejné mapy, na autoatlasy
Ilustrační foto: pixabay.com

Cestování – oprašme své názory na obyčejné mapy, na autoatlasy

5. 8. 2020

Patřím ke generaci, která měla doma po ruce vždy nějakou mapu. Postupně, už za minulého režimu, se začaly vydávat mapy okresů, krajů, jednotlivých částí naší tehdejší republiky Čechy a Morava a Slezsko a Slovensko.

V knihkupectví byl velký zájem o tyto mapy a vždy byly brzo vyprodány. Potom se objevily mapy např. jednotlivých CHKO, mapy hor, mapy řek, atd. Musím se také zmínit, že vycházely i mapy podle odborností a podle potřeby a zájmu, a to turistické mapy, mapy silniční, vodácké, mapy cyklostezek, mapy meteorologické, případně hydrometeorologické, katastrální, vojenské, geologické, mapy železničních tratí, atd., atd…

Také vám musím říct, že mapy jsou mým velkým koníčkem. V době studií jsem váhal, jestli nemám ze stavařiny odejít a přejít na obor tehdy nazývaný G – Geodezie. Zůstal jsem u stavařiny, ale mapy u mě pořád vedou. Pokud se budete pohybovat na Moravě, tak velmi doporučuji návštěvu města Velké Opatovice (okres Blansko), kde v zámku sídlí Moravské kartografické centrum, s nádhernou, stálou výstavou map, historických přístrojů pro tvorbu map, atd. Stojí to za ty dvě hodiny prohlídky i pro starší školní děti. 

Musím se pochlubit, že po svém otci mám doma velkou silniční mapu Moravy z roku 1935, chráním ji jako oko v hlavě. Je skládací, podlepená textilní pevnější, ale pružnou podlepkou, je velmi zachovaná. Také se ale musím přiznat ke krádeži, můj otec v r. 1956 byl povolán na mimořádné vojenské cvičení, v době Maďarské kontrarevoluce, na Slovensko. Byl nasazen jako velitel jedné malé vojenské jednotky v Komárně. Starší kolegové si jistě vzpomenou, o co tehdy šlo. Já jako kluk na základní škole už tehdy miloval mapy. Otec tam v Komárně, v kasárnách, byl vybaven souborem vojenských map jižního Slovenska a severního Maďarska až po Budapešť a Debrecín. Po skončení cvičení a po obsazení Budapešti tehdy Sovětskou armádou, otec jaksi „zapomněl“ odevzdat tyto mapy, a dovezl mně je jako dárek. Ještě je mám doma schované… Snad je to promlčeno.

Dnešní společnost má ve všem možném staženy aplikace map GPS. Družice nám řidičům a turistům a zemědělcům a všem ostatním napomáhají k orientaci, k práci, měření výkonů, anebo i někdy nám hlavu popletou.

V osobních autech je také GPS skoro jako standardní výbava různé kvality a přesnosti, různé velikosti displeje.  

Mapa by ale měla být jakýmsi základem pro orientaci, ta papírová a nikoliv jen ta digitální. Mnoho lidí se totiž na malém prostoru monitoru těžko orientuje, kde přesně to místo, nebo město na malé obrazovce mobilu je. Na papírové mapě je to vždy srozumitelnější, a pozor, v pevném – stálém měřítku. A to je také velmi důležité pro orientaci a velká výhoda proti GPS.

Silniční mapy po jejich rozložení vám snadno přehledně předvedou ve vhodném měřítku, jak se dostanete z města Brno do města Karlovy Vary, dokonce, kde je sever a to, že z Brna pojedete na severozápad a potom přímo na západ. Malá obrazovka digitálního zařízení tuto jednoduchou přesnou orientaci neumožňuje buďto vůbec, nebo jen omezeně.

Už vidím mistry v oboru GPS, jak říkají – co ten chlap tady kecá, my tam vidíme všechno. Chlapci ano, pravdu máte i vy, ale my pamětníci Zápotockého a Gottwalda nejsme v tom tak zběhlí, no v těch digi přístrojích, trošku hůř také třeba vidíme drobná písmena a značky. A když jedeme někam, rádi tam nejdřív jedem prstem po mapě doma, večer před touto cestou. Rádi si někdy i tužkou poznačíme na papírové mapě místa, co a jak! GPS má i výhodu vybraných bodů, které vám nabídne v blízkosti vašeho cíle, jako benzinky, hotely, památky, supermarkety atd… Jen jedním kliknutím, a můžete vybírat, a GPS vás dovede až na parkoviště. Toto zase mapy neumí.

Mnoha lidem dělá problém skloubit mapu s terénem a vědět trvale, kde já teď jsem, a kde je sever. Tím se dámám omlouvám a nemyslím to jen na ně. U papírové mapy jste srovnaní ihned.

Pokud narazíte na silniční objížďku, tak už mohou být komplikace. GPS vás vede někudy jinudy (pokud je to dobrá GPS a má RDS), ale vy to tam znáte. Pokud zastavíte na krajnici a mrknete okem do autoatlasu či papírové mapy, hned víte, jak je vedena objížďka. Nebo – znáte-li to tam a víte, že GPS vás vede na Horní Lhotu, tak vy víte, že k babičce je lepší už jet přes Dolní Lhotu. A o tom to všechno je.

Dobrá GPS vás i informuje i o kolonách, uzavírkách, dopravních nehodách atd. Proto já zapínám GPS a udám cíl, abych jednak věděl, kolik mám ještě času nebo km do cíle, a jestli po cestě nepotkám nějakou překážku. Přiznám se, že často vypínám zvuk.

Těm mladším dám teď domácí úkol – co je to měřítko mapy, a kolik je jeden centimetr na mapě kilometrů ve skutečnosti při měřítku mapy 1: 50000, což je velmi rozšířené měřítko pro mapy silniční a dálniční. Tak, mladíci, přemýšlejte. Nám starším ten úkol dávat nemusím, my to sypeme z rukávu. Doufám, že pan ministr školství, tento, co teď zrušil matematiku, coby maturitní předmět, by to uměl lehce říct, nebo spočítat. Nebo neuměl? Prosím, zkuste bez pomoci jakéhokoliv vyhledavače na vašem PC nebo mobilu.

Samozřejmé je, že digitální mapy v mobilu nebo v PC, mají také desítky výhod, přiblížit si daný bod, vypočítat trasu, najít dané místo, pravidelná a častá aktualizace mapy, atd., atd. Vše si můžete doma či v kanceláři vytisknout.

Já si jen myslím, že řidič, turista apod. by měl využívat oba druhy map, jak papírové, tak digitální, to je to ideální snoubení. GPS v autě je dobrý rádce, ale špatný pán. Je známo mnoho příkladů, kdy GPS se orientuje z neznámých důvodů falešně. I já mám jeden případ v blízkosti našeho města, kde je rovná silnice, a GPS vás třikrát upozorní jet vlevo, a vpravo je v tom místě jen úzký sjezd do lesa. A silnice je při tom navíc přímá. Ale i tady se chybička vloudí, a to se musí tolerovat.

U jízdy podle GPS je nutné počítat také s tím, že tento systém je už dnes velmi chytrý. Vy jste zvyklí jezdit k babičce pro vajíčka z Horní Lhoty do Kadaně přes Brumovice (vymyšleno, prosím), protože se vám tam líbí, ono je to sice o 5 km dál, ale je tam klid. Ale GPS vám určí trasu přes Krválovice (také vymyšleno), kde sice je větší provoz, ale je to o 5 km kratší a rychlejší. I na toto si musíte zvyknout. GPS vás bude opravovat a navádět jinam. I mně to dělá, a já si s tou dámou, co mě vede v autě, povídám a říkám jí ne, ne, madam, tudy dnes nepojedeme. Až mě bába naštve, tak jí vypnu zvuk a je to. Je tam samozřejmě možnost na GPS, svoji trasu si předvolit tedy hned přes ty Brumovice. Atd.

Proto vzájemné používání mapy (autoatlasu) a GPS je to pravé „ořechové“. Třeba se vám mapy natolik zalíbí, že se do nich budete rádi dívat a sledovat, co se kde děje.

Přeji vám příjemné procházky a výlety podle map i podle GPS. Někdo má rád holky a někdo vdolky, já v tomto případě obojí, tedy papírové mapy i GPS.

Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Zavřít reklamu