Motoristické vteřiny – únava za volantem
Ilustrační foto: pixabay.com

Motoristické vteřiny – únava za volantem

10. 8. 2020

Pokud zde dnes uvádím únavu za volantem, myslím tím i za řídítky motocyklu. Prožíváme léto, prožíváme dovolené, prázdniny. To vše je něco, co se během roku většinou neděje, něco, na co nejsme zvyklí.

Všechny věci neobvyklé mohou vést k určité větší únavě za volantem. Přivezete například děti k babičce a k dědečkovi na prázdniny. Děti se těší. Vaši rodiče ale chtějí využít návštěvu a řeknou vám, ty Franto, když už jsi tady, tak pojď, vykopeme těch deset řádků brambor. No, maličkost, tak na dvě nebo tři hodiny. Dáte se do práce, děda vám pomáhá, a ejhle, záda IT referenta nebo záda mladého pana profesora češtiny jsou velmi a nezvykle namáhána. Splněno, dáte ještě sám brambory dědovi a babičce do sklepa. Pár pytlů – to nic není.

Už je po poledni a babička volá – děti k obědu. Vaše děti přiběhnou, a sní tolik, že se jen divíte. No, mami, říkáte babičce, toto by doma nikdy nesnědli. Ale Františku však se najez taky a hned je na talíři osm knedlíků a svíčková a dva velké kusy masa. Už jsem měl hlad, tak to jídlo do vás padá jako Němci do krytu. Babička ještě připraví nealko pivo. S chutí ho skoro naráz vypijete. Protáhne se. A mami, já už musím jet, my jdeme s Aničkou grilovat k Pavlovi, no z Prušánek. Však ho znáš. Maminka kývá hlavou a říká, a moc nepij, on ten Pavel dost dřív pil, chovej se tam slušně a pozdravuj Aničku. O děti se nebojte, budou u nás jako v bavlnce. Ano děti už jsou pryč s kamarády někde u rybníka. A o tátovi už neví. Najednou si Franta vzpomněl, že musí brát teď léky na vyšší tlak, už asi dva týdny. Tak rychle, v poledne zapomněl, prosí, mami trošku vody. Maminka podává skleničku, a hned se ptá, co to bereš za léky, synku, no doktor mně před dvěma týdny naměřil vyšší tlak, tak jen na srovnání. No, nevím, Franto – ty se moc honíš. Franta se rozloučil s rodiči, poděkoval, děda mu přibalil šrůtku uzeného a flašku slivovice, babička zase dvě plata domácích vajec. Sedl do auta a padesát km, co má před sebou, a po dálnici do krajského města, slabá hodinka.

A teď si to sečtěme – práce na zahradě, nezvyklá a těžká – přichází únava, pořádný oběd a přejedení – žaludek potřebuje na zpracování hodně krve, mozek se odkrevní, přichází opět únava, lék na tlak, tak ten většinou uklidňuje – přichází únava, jízda po dálnici za tepla a proti slunci – přichází únava. Na neštěstí je zaděláno, Franta usnul za volantem. I ta babička by zasloužila dostat na zadek, měla Frantu položit na gauč a za hodinku ho vzbudit.

Pozor na léky, po mnohých se chce spát, skutečně, poraďte se svým lékařem.

Také se nezapomeňte před jízdou řádně vyspat, aspoň osm hodin. Vím, že je to individuální, ale dobrý spánek vám dá velkou sílu.

Že vám tady píši pohádku? NE! Sáhněte si do svědomí, jestli se vám někdy něco podobného nestalo? Ale stalo. Prosím, proto se měl Franta u babičky a dědečka natáhnout na pár minut na ten starý gauč v kuchyni, hodit si dvacet, jak my u nás na Moravě říkáme, potom by se probudil a byl by fit.

Jakmile cítíte poklepání únavy na rameno, zastavit, procvičit se, protáhnout se nebo si hodit pár minut šlofíka, a bude zase vše v pořádku. Nedívejte se na hodinky, i když vám uteče rande, nebo jdete na audienci k ministrovi, to je jedno, váš život je vždy na prvním místě, záchrana vašeho života je nade vše. Mikrospánky a přemáhaný spánek za volant nepatří.

Já proto na cestách nemohu pít pivo, po jakémkoliv jsem unaven a musím si zdřímnout.

Káva vás postaví na nohy, ale jen na pár minut – káva není řešení. Velká pomoc za volantem je dodržování pitného režimu, musíte vypít za horka ty své dva až tři litry tekutin, pokud možno neslazených, nejlépe je pitná voda. Pitná voda, je bez vůně, chuti či zápachu a rozum nekalí, jen budete chodit častěji čurat (a to nevadí, to je dobré pro činnost vašich ledvin). Pít, pít, pít!

Pokud jde o jídlo, tak při jízdě a před jízdou jezte prosím skromně, jen polévku třeba, zeleninový salát, kousek pečiva, nic tučného, nic bohatého na kalorie. Žaludek potom těžce pracuje a mozek je unaven. Najíte se večer, až po jízdě, až přijedete do cíle. Klidně si vezměte rohlík nebo chleba a po půl hodině si ukousněte, když máte velký hlad. V létě a při dlouhých cestách se varujte jakéhokoliv alkoholu, nesmí platit – jedna dvanáctka pivo, to nic není, ne! To je velký motoristický hřích, může vás stát řidičák a bohužel i životy.

Pokud jedete na dovolenou nebo z dovolené, velmi často se stane, že ostatní ve voze usnou a vy jediný musíte dávat pozor a řídit. I toto je nakažlivé, vyprávějte si někdo s řidičem, dělejte časté zastávky, nepřeceňujte svoje schopnosti v délce dojezdu do cílového místa.

Vážení motorističtí přátelé, dodržujme pravidlo šťastného návratu. Mysleme na své chování jako řidiče před jízdou, nepodceňujme mikrospánek.

Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Zavřít reklamu