Motoristické vteřiny – došlo k dopravní nehodě
Ilustrační foto: pixabay.com

Motoristické vteřiny – došlo k dopravní nehodě

17. 8. 2020

A jsme u bolestivého tématu, které jsem tak trošku odkládal. Ne proto, že bych se s vámi nechtěl rozdělit o zkušenosti a doporučení co a jak při dopravní nehodě. Ale skoro vždy je to věc ošidná. Ve velké většině případů si každý z účastníků dopravní nehody myslí, že on není viník, ale nehodu zavinil ten druhý. Policie musí vyšetřit pravdu.

Před jízdou nepít alkohol a nebrát drogy. Pokud dodržíte tuto zásadu, tak vyšetřování nehody bude pro vás výrazně jednodušší. Denně bohužel sedají za volant desítky řidičů pod vlivem alkoholu a drog.

Před jízdou prosím zkontrolujte, zda máte všechny doklady s sebou, řidičák, osvědčení o TP, občanský průkaz, zelenou kartu (bude podle nového rozhodnutí jednotně nyní bílá), potvrzení od lékaře o provedené lékařské prohlídce (pro nás starší).

Dopravní nehoda – říká se jí „ťukanec“ nebo plech na plech, ať se to stane na parkovišti u obchodního centra nebo na silnici, to je jedno. Žádné zranění, škoda, řekněme do 20 tis. Kč. Poškození „třetí osoby“ není. V tom případě je nejlepší, když se domluvíte s druhým řidičem. Vyměníte si všechny nacionále, včetně pojišťoven, uděláte nákres na papír, co a jak bylo a jak to proběhlo. Policii není nutno volat, na všem jste se dohodli a vzájemně si to podepsali, bude-li u toho navíc ještě svědek (nejlépe cizí osoba), který vám to také podepíše, že to tak proběhlo, tak je to velmi dobré a vše je splněno. Pojišťovna to vyrovná, a pokuta nebude, ani trestné body nebudou.

Dopravní nehoda – došlo při ní ke zranění, nebo škoda je vyšší jak 100 tis. Kč, nebo byla způsobena škoda „třetí osobě“, nebo se nemůžete domluvit s účastníky dopravní nehody, kdo to vše zavinil – tak volat Policii č. 158. Policie to musí vše vyšetřit, bude se dýchat na alkohol, prověřovat drogy, atd., budou padat pokuty a přijde viník o body. Je-li tam zranění, je nutné se nejdříve postarat o zraněné osoby. Musíte počítat s tím, že třeba Záchranná služba nebo Hasiči přijedou velmi rychle, ale na Policii můžete i nějakou dobu čekat. Buďte trpěliví.

Při dopravní nehodě – musíte vždy pustit varovná světla – tj. čtyři blinkry, abyste upozornili ostatní řidiče, že se něco nenormálního děje na silnici. 

Při dopravní nehodě – musíte vždy označit místo nehody, bezpečnostním trojúhelníkem, musíte si obléct oranžové nebo žluté vesty, posádka musí jít za svodidlo, pokud tam je a to zvláště na dálnici. Toto vše platí i při tom, pokud máte nějakou poruchu na vozidle, když si nevíte rady, došel benzin či nafta, prázdná pneumatika apod., volejte asistenční službu, přes svoji pojišťovnu.

Při dopravní nehodě – musíte vždy mít na mysli nejdříve ošetřit zraněné, zavolat Záchranku a Policii, potom označit místo. Nemotat se po silnici a obléct výstražnou oranžovou vestu. Při oznamování, kde se tato dopravní nehoda stala, prosím buďte velmi přesní - např. v Dolní Lhotě, ul. Nádražní dům č. 55, nebo silnice č. 150, v Mladkově na křižovatce na Skalici, a pod. Pokud by šlo o železniční přejezd, tak každý železniční přejezd má své číslo, uvedené na dopravním značení přejezdu. Pokud by šlo o nehodu na mostě, tak každý most má své číslo, vždy na začátku mostu - např. 373 - 004 - to je silnice č. 373 a číslo mostu je 004. Je tím přesně uvedeno, kde se stala nehoda. A tak podobně.

Při dopravní nehodě – musíte vždy jako účastník silničního provozu poskytnout první pomoc. Nesmíte ujet od nehody. Poskytnout první pomoc musíte i jako náhodný kolemjdoucí chodec nebo náhodný kolemjedoucí řidič.

Při dopravní nehodě – musíte vždy zabránit dalším škodám, dalším nehodám, které by vaší liknavostí mohly vzniknout.

Při dopravní nehodě – musíte si vždy uvědomit, že už je vaše cesta (kamkoliv) narušena, že už to asi časově nestihnete, že se musíte podřídit dané situaci. Že je to čára přes váš dnešní plán.

Při dopravní nehodě – byste si měli vše nafotit, nebo natočit video na mobil. Máte-li dokonce ve voze kameru a kamera byla při jízdě zapnutá, tak to může být velký důkaz pro Policii, při vyšetřování vaší dopravní nehody. Třeba na kameře bude v záznamu, že na křižovatce jste jeli vy na zelenou, kdežto ten zprava tím pádem měl červenou….a pod.

Prosím, zapamatujme si tato tísňová telefonní čísla:

 • 150 Hasičský záchranný sbor
 • 155 Zdravotnická záchranná služba
 • 158 Policie České republiky
 • 156 Městská policie
 • 112 Jednotné evropské číslo tísňového volání
   

Prosím dodržujme, pravidlo šťastného návratu. Přeji vám hodně šťastných kilometrů. Buďme k sobě ohleduplní, pomáhejme si. Nejen na silnicích.

Hodnocení:
(6 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

 • Váš nejnovější článek
 • Nejnovější komentáře k vašim článkům
 • Nové vzkazy od přátel
 • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.