Motoristické vteřiny – dlouhé podzimní slunce a jiné pasti na řidiče

Motoristické vteřiny – dlouhé podzimní slunce a jiné pasti na řidiče

4. 9. 2020

 Ať chceme nebo nechceme, prázdní skončily, a tím přichází podzim. Podzim nám poskytuje mnoho a mnoha krás, lesy se barví do nádherné malířské palety, přichází období zvané „babí léto“, objeví se vinobraní a burčák, zemědělci sklízí úrodu a naše země začíná být taková uklízená. Pooraná pole, sklízené ovoce, my i příroda se chystáme na to další – zimní období. Někdo má podzim rád, někdo ho nenávidí, to je ale lidská vlastnost, se kterou nic nenaděláme. Na nás řidiče však čeká již několik specifických nástrah.

Dlouhé slunce. Určitě jste si toho jevu už ve svém životě povšimli. Ráno, když slunce vychází, nebo v podvečer, naopak když zapadá, má nějaké dlouhé paprsky. Ano, jako by se sluníčku nechtělo ráno vyskočit nad tu naši zeměkouli, nad ten náš obzor. Svítí dlouze, přímo proti vám, přímo proti vašemu přednímu sklu vašeho auta, přímo proti vašim očím. A vy najednou, ve vteřině, nic nevidíte. Slunce je ostré. Podobné je to i před večerem. Co dělat. Co nejrychleji snížit rychlost (případně i zastavit), a rychle se zorientovat. Až budu vidět na silnici, tak teprve potom pokračovat v jízdě. Nikdy nejezdit tam, kam nevidím. Dlouhé slunce vám může zhoršit viditelnost – čitelnost barvy na semaforu na křižovatce nebo při řízení dopravy pomocí světelné signalizace, i zde buďte velmi pozorní.

V podzimních dnech, když projíždíte lesním úsekem a svítí slunce, jsou někdy velké optické rozdíly mezi ozářenou silnicí sluncem, a hned vedle toho lesem ve stínu. Jako byste padli do tmy, do tunelu. Opět jediná rada, rychle zpomalit a rychle se zorientovat. Může tam jet v tom stínu cyklista nebo chodec a vaše oko ho nezaznamená, přechod z prudkého slunce do tmy stínu pod stromy je velmi nebezpečný. Navíc naše lesy produkují tolik lesní zvěře, i ta se zde může pohybovat, a těžká dopravní nehoda, jako je srážka se srnkou a podobně, je velmi nebezpečná.

Bláto na silnici – velký podzimní problém. Při zemědělských prací a při dešti se často stává, že se dostane bláto (blatíčko) na silnici. Věřte prosím, že toto blatíčko je velmi kluzké a vaše auto v zatáčce se stává neovladatelným. Proto pozor, dávejte na to pozor zvláště na podzim. Totéž se týká i stavebních prací, které se provádí v blízkosti silnice, i zde se ze staveniště může dostat na silnici bláto. Proto POZOR! Vím, že je povinností zemědělců i stavebníků vše po sobě uklízet, ale někdy to trvá a potom je na vás, jet opatrně. Je povinností zemědělců a stavebníků tak osadit příslušné dopravní značky, ale vy jako řidič přece chcete chránit svůj majetek, svoje životy. 

Opadané listí na silnici. Jednak to může klouzat, pokud prší, ale stačí i ráno při mlze. Také nevidíte, co se na silnici nalézá pod spadaným listím, může tam být výtluk. Tak pozor, prosím.

Kácení stromů v blízkosti silnice. Nejen kůrovec, ale i běžná údržba lesa se může dotknout prostředí kolem vedoucí silnice. Skládky pokácených klád, kůra na silnici, opadávající větvičky či kůra z klád, které po silnici vozí těžká lesní technika a kamiony, to vše vám může propíchnout pneumatiku, rozbít přední okno, nebo způsobit dopravní nehodu. Věnujte, prosím, těmto úsekům s těžbou a převozem dřeva zvýšenou pozornost. Opět jsou zde určitě osazeny dopravní značky – respektujte je.

Zmrzlá voda na střeše plachty kamionu. Na podzim již mohou být teploty, především v noci a ráno, kolem nula stupňů Celsia. A voda na střeše plachty kamionu zmrzne ve velké ledové kostky, a to je velmi, velmi nebezpečné. Dávejte proto pozor, když jedete třeba brzo ráno za kamionem. Ono sice vyhláškou je dáno, že řidič kamionu musí plachtu před jízdou očistit, ale bez urážky, ještě jsem to neviděl žádného řidiče dělat. Ale že na mě z kamionu padal sníh a led a já musel velmi rychle v autě reagovat, tak to je pravda.

Na podzim bývají už i časté ranní mrazíky a to najednou z ničeho nic začínají silnice klouzat a namrzat. Je to třeba jen krátký úsek několik desítek metrů – např. v lese, kolem rybníků, potoka či řeky, kde se drží vlhkost. I tak krátký úsek stačí na smyk při nepozornosti. Mrazíky na podzim, kdy je v poledne kolem +20°C a ráno -4°C – to je pro řidiče velmi psychicky náročné.

Nástrahy krásného podzimu k tomu našemu životu patří, my řidiči a řidičky, zvláště seniorky a senioři, co již nosíme brýle, si tyto nástrahy musíme uvědomit a naučit se na ně včas reagovat. Běžte k očnímu lékaři na kontrolu zraku, je to důležité pro vaše řízení auta.

Určitě si uvědomujete větu z jednoho našeho krásného filmu, kdy pan Labuda říká panu Hrušínskému: „Pane doktore, vy jste se zase kochal“…. Prosím, vy se za volantem ale nekochejte, ať nedopadnete jako pan Hrušínský.

I na podzim se držme zásady šťastného návratu z našich podzimních, barevných cest.

P. S.

Vážené řidičky a řidiči, prosím, než sednete za volant, prosím, očistěte si i svoje brýle. Budete se divit, jak dobře budete najednou vidět. Čistěte je třeba jemným vlhkým hadříkem, a ta mlha co byla před tím, najednou není … Šťastnou cestu.

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

První díly: Jak si nainstalovat a používat aplikaci Whats App

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Za šest měsíců budou volby do Poslanecké sněmovny. Kdyby volby byly už nyní, kterou stranu/hnutí/koalici byste zvolili?

ANO 2011

16%

Koalice Pirátů + STAN

13%

SPOLU (Koalice ODS, TOP09, KDU/ČSL)

11%

SPD

9%

ČSSD

9%

KSČM

7%

Trikolora

9%

Jiná strana či hnutí

8%

Ještě nevím

9%

K volbám vůbec nepůjdu

9%