Můj svět – oslava narozenin a volby
Ilustrační foto: pixabay.com

Můj svět – oslava narozenin a volby

2. 10. 2020

Měli jsme se setkat s rodinou již během prázdnin asi třikrát. Ale vzhledem k známým skutečnostem se setkání nepodařilo, a tak dámy v naší rodině našly druhou polovinu září na svátek Václava jako volný den pro rodinný narozeninový sraz. Podstatná část rodiny asi jedenáct dospělých a čtyři děti školou povinné. Hostitelka se vzorně ujala přípravy celé oslavy. Jídlo, pití, sladké i slané drobnosti, kolik hrdlo ráčí.

Skončil oběd. Pět řidičů nepilo, ostatní pili s rozumem. Myslím, že tentokrát v tom pití vedly naše dámy. Není mezi námi alkoholik, takže každý ví, kdy má říct – díky už mám dost. A toho si vždy velmi vážím. Pijácké debaty, hádky, nadávky a trapasy nemám rád. Postupně jsme se rozešli v rozumnou večerní hodinu.

Jel jsem s přítelkyní domů. Bylo už kolem sedmé večer, z Brna jedeme domů a proti nám jede šňůra aut. Je po dešti, vozovka je skoro suchá, na obzoru je opar, z lesů v údolí Svitavy se kouří. Možná padne mlha. Do protisměru jede souvislá kolona auta, světla jako perličky na šňůře. Kolona aut, která se vrací z prodlouženého víkendu od rodin, z chalup a chat, někteří odpočatí, spokojení, jiní upracovaní, jiní možná spolu v autě nemluví, něco mezi řidičem a spolujezdcem se polámalo. Někdo jde zítra na vyšetření do nemocnice a má přirozený strach. Jak to dopadne. Někde proti nám zase určitě jelo auto, ve kterém seděli dva zamilovaní, a ta jejich láska se probouzí, ano něco krásného vzniká. Mrzí mě, že nemám takovou tu čarovnou moc jako Pošťáci v Čapkově pohádce, abych podle těch světel poznal – a tato světla svítí modře, udělali na chalupě hodně práce, tato světla zase poblikávají, a já bych věděl, že tam v autě někdo zlobí, možná děti, možná tatínek, naopak toto jsou světla růžová, a tam Anička miluje Pepíčka, a tak dále ….

Neviděli jsme žádnou nehodu, tak snad všichni ve zdraví dojeli.

Ale vraťme se k naší oslavě. Myslím, že to probíhá všude dost podobně. Pochválíme jídlo, někdy je skutečně velmi dobré, všimnete si i nějaké narážky mezi snachou a tchýní, a už jste doma, ty dvě se skoro nemilují. Někdo se zeptá, a tak, Pavle, co v práci, a on se zarazí, zčervená a potichu řekne, k prvnímu mám výpověď. Zmlknete, a řeknete pár frází. Zachrání to Anička, Věra nepřijela, je v jiném stavu a pořád je jí blbě. Nevhodně položí otázku Franta, a s kým? Já znám za poslední rok tři hochy, kteří u ní přespávali. Babička odvětí – ty sprosťáku. Alois se přizná potichu a se strachem v očích, že mu na kolonoskopii objevil lékař polyp a musí na operaci. A už se to převede na nemoci, co a jak, a Alois na to - neboj se, to bude dobrý.

Ondra vytáhne za rukáv do předsíně Frantu, jestli je to pravda s tou Věrou, že on s ní taky měl radovánky. Franta jen – ty debile, co ses mě prvně nezeptal. A, Ondro, co na to tvoje Jitka – no ona o tom neví….

Pak se debata ve společnosti dospělých smekla na volby. Nejstarší babička, která je mistrem světa ve sledování TV, ví o politické scéně vše. Trochu si to sice plete, ale jinak mluví dobře. Proberete společně pana Čunka a jeho nový špitál, pana Kalouska a jeho plánovaný odchod do důchodu, či Lidovce i Piráty. A nakonec toho nešťastného pana Babiše – někdo to vyvrátí slovy – lump je to. Mladý podnikatel Václav se ho (Babiše) zastane, s dobrými argumenty. Strýc Dolfa zase řekne, kdyby nebylo teď komunistů, tak je koalice v prd… A už se zvyšují hlasy. Alena nalije raději další slivovici, a tím jsou nesrovnalosti vyřešeny. A už je téma volby klidnější.

Sedím bokem, a pozoruji a sleduji názory. Je zajímavé, že je ta politická scéna rozdělena u nás i v celém Česku tak padesát na padesát. A to je špatně. Lídři stran přešlapují, jako by šlapali zelí. Předseda vlády vypadá unaveně. Navíc volby do krajů se u nás zatím moc nevžily, ony se celkově ty kraje mezi běžnými lidmi nějak zatím nechytly. Kraj je daleko, hejtman je vysoko. Jednou dává peníze kraj a jindy vláda. Volby do obcí a měst, to je jiné kafé. Tam se volí známí lidé, z obce a z města. Ale kraj – nikdo nikoho moc nezná, občané volí spíše stranu a ne lidi, a to je asi ta chyba.

Já si jen myslím, abychom pořád nenadávali, kdo to byl zase zvolen, tak by bylo asi nejlepší, kdy by nás co nejvíc šlo k volbám, a velká účast voličů rozhodla, co a jak dál.

A pak se snad ukáže.

Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

Nový díl: Jak využít QR čtečku v mobilu

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.