Můj svět - praní a žehlení

Můj svět - praní a žehlení

15. 10. 2020

Nesouhlasím s názorem paní Daniely Kolářové, která odpovídá ironicky panu Svěrákovi na připomínku ke sledování TV seriálu ve filmu Vratné láhve něco jako: ..a už jsi někdy žehlil? Nesouhlasím, nesouhlasím, nesouhlasím. Já žehlím rád.

To píši i tvrdím s vědomím toho, že u většiny mužů jsem asi poklesl na dno jako naše národní hospodářství během koronaviru. Já se přiznávám i k tomu, že rád peru. Ne, neperu takové ty dámské drobnosti, co se dělá v ruce v umyvadle. Jinak se tím praním a žehlením bavím. Pečlivě dělím prádlo na druhy, na barevné a bílé, na prádlo osobní a ručníky a utěrky. Samostatně peru prádlo ložní. I s teplotami na praní si hraji, ty nejnižší nebývají to nejlepší. Mám prádlo bílé, skutečně bílé. A také plně využívám sušky, je-li to nutné. Suška je velmi dobrá věc. Já dlouho váhal, až si ji koupila dcera, zhlédl výsledek, nic už mě neudrželo a i já ten stroj koupil. K praní a sušení si vybírám kvalitní špičkové výrobky – nyní i sety.

Studuji pečlivě návody a každé prádlo jak v pračce, tak v sušce dostane to, co si zaslouží. O prádlo jako takové se starám mnoho desítek roků. Teď ale, poslední roky vyhrála v této soutěži moje přítelkyně. Varuje mě větou – to není mužská práce a to mě, jako chlapa, uráží. Chci bojovat o to, abychom i my muži měli vyvážená práva. Já chci právo na praní, žehlení i sušení.

Jeden den ráno, bylo krásné babí léto, zapnula přítelkyně pračku. Myslela si - to budu sušit krásně venku. Najednou mě volá: pojď si to poslechnout, to čerpadlo, co čerpá vodu z pračky, má divný zvuk, a co víc, pračka odmítá odstřeďovat. Odšroubovali jsme filtr, ten, co zachycuje nečistoty, co je za čerpadlem, a nic - filtr nešel vysunout. Tak to bude problém. Podívám se na svoji družku, a v jejich očích vidím mírné uhnutí pohledu. No víš, já když jsem v srpnu byla v lázních, tak jsem potom hodila plavky do pračky a ztratil se mně tady v té pračce jeden drát z horního dílu plavek. Já jen – no tě bůh.

Klekl jsem na zem, zkoušel i mírným násilím filtr vytáhnout – pružil, vytáhnout nešel. Bylo jasný, že ten drát se tam zasekl a drží flitr. Přidal jsem na síle, nic. Říkám, mám strach víc zabrat, abych to nepokazil ještě více. A napadla mě parafráze“ Kdepak soudruzi v Německu udělali chybu“, že neví, že do dámského prádla se dávají dráty.

Máme kamaráda, opraváře těchto přístrojů. Pavel se zasmál a povídal, už jedu k vám, nebo se rozvedete kvůli pračce. Byl u nás coby dup. Vysvětluji mu odborně tento problém. On řekl, já vím. A jako v detektivce povídá – otočte se a nedívejte se. Klekl na zem, zabral veškerou sílou, rána jak z děla, jako když Švédové obléhali Brno. Filtr byl venku i s drátem – pružinou od podprsenky. Podal nalezený ocelový podpěrač dámských vnadů mé přítelkyni a řekl jí, no nic moc Lido, tím se nechlub, to jsem tahal i dvakrát větší. Smál se. Poděkovali jsme, a chtěli platit. On řekl ne, až vypálíš meruňkovici, tak na mě nezapomeň. Už jsem vypálil a nezapomněl. Co kdyby nám zase chyběl někde nějaký drát….

Ano, já rád žehlím, já mám rád froté ručníky v koupelně velké a tvrdé jako smirkový papír č. 5. Měkké ručníky, co vám kloužou po těle, ne, to není moje parketa. Takové měkké dostanete ze sušky, žehlit je nemusíte. Ale mně se do nich ale blbě utírá, a tak já to přehlížím, on ztvrdne – ten ručník.

Někdy se nám stane, že v tmavém prádle, v riflích, teplácích apod. zapomeneme bílý papírový kapesník. Na černých kusech to je pohroma. Vybírat to ručně, nekonečná práce. Nadávám na sebe jako špaček. Až přítelkyně řekla, chlapče (měla by jít na oční), chlapče nenadávej. Hodila prádlo s roztroušenými kousky kapesníků do sušky, a suška to vše vyčistila, v několika minutách.

Když žehlím, tak si pustím nějaké audi vyprávění, od Haliny Pawlowské, nebo pan Vieweg se také dobře poslouchá. Miluji třeba oba Čapky. A to se krásně žehlí. I žehlička musí být výkonný špičkový přístroj, musí např. sama vypnout, kdybych na to zapomněl, abychom nevyhořeli.

Možná si dámy teď myslí, že tento fejetonek je ironie. Ne, není. To je pravda, pravdoucí. Nejsme asi chlap, ale dívat se na 22 bláznů na hřišti, jak se propocení honí za něčím, to není moje parketa. Pak se zjistí, že drogovali, výsledek anulují. U sportovců je zjišťováno stále více a více, že berou zakázané látky.  Žehlič a pradlák, jako já, nebyl nikdy diskvalifikován, že by drogoval.

A tak se těším, zítra mě čeká ložní prádlo. A pustím si při žehlení na audiu Miroslav Horníčka. Někdy i romantickou Malou noční…, Ravelovo Bolero, atd.,….

Hodnocení:
(5.2 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Zavřít reklamu