Osteoporóza, zlomenina krčku stehenní kosti a endoprotéza
Ilustrační foto: Orling.cz

Osteoporóza, zlomenina krčku stehenní kosti a endoprotéza

23. 11. 2020

Období menopauzy u žen a andropauzy u mužů souvisí s úbytkem kostní hmoty, jenž v průměru ročně činí až 2 %. Hlavní příčinou je postupné ubývání ženských pohlavních hormonů, díl viny ale nesou i další faktory, jako třeba genetická výbava.

Ačkoliv dědičnost ovlivnit nemůžeme, životní styl ano. A s tím je úzce spjata odpovídající výživa kostí.

Osteoporóza je metabolické onemocnění skeletu charakterizované postupným úbytkem kostní tkáně a změnou kvality kosti, které v Evropě postihuje asi 7 % obyvatel. Křehké kosti se jejím důsledkem stávají náchylnější ke zlomeninám, jež vlivem osteoporózy během života prodělá každá třetí žena a každý pátý muž nad 50 let.  Proto byla osteoporóza v roce 1994 Světovou zdravotnickou organizací (WHO) zařazena mezi prvořadé problémy zdravotnictví, neboť například jen Česku dochází zhruba k 50 tisícům zlomenin krčku stehenní kosti za jeden rok. Se zlomeninou krčku stehenní kosti souvisí až dvaceti procentní úmrtnost. Statistiky uvádí, že úmrtnost žen na komplikace osteoporózy je vyšší než na všechny gynekologické nádory, a přesto je osteoporóze a její prevenci stále věnována relativně malá pozornost.

02.jpg

Komu osteoporóza hrozí nejvíce

Jak vyplývá z výše zmíněné statistiky, na osteoporózu jsou náchylnější ženy, a to zejména v období menopauzy, které je charakterizováno úbytkem ženských pohlavních hormonů, proto u žen riziko zvyšuje i odstranění vaječníků či dělohy. Jedna ze šesti žen je ohrožena celoživotním rizikem zlomeniny kyčle, zatímco rakovinou prsu je ohrožena jedna z devíti žen. Osteoporózu mohou uvést do pohybu také onemocnění štítné žlázy, nadledvinek nebo astma, bulimie a jiné. Tato nemoc se rozvíjí plíživě, často nenápadně, prvním příznakem může být až náhlá bolest zad při zlomenině obratle či postupné snižování výšky a zakulacení zad. Platí přitom, že každá zlomenina snižuje kvalitu života nemocných a významně zvyšuje riziko zlomeniny další. Ukazuje se, že až u 80 %žen, které utrpí zlomeninu vlivem zvýšené křehkosti kostí, není pravděpodobná osteoporóza vhodně diagnostikována a léčena.

Pravidelný pohyb a správná skladba jídelníčku

Profesor Adam říkal že: „Nejlepší léčbou osteoporózy je její prevence.“ A dnes se na osteologové shodují na tom, že jedinou možností ochrany kostí představuje důsledná prevence. Také varují před nárůstem osteoporózy, do roku 2050 odhadují nárůst až o 300 procent. Proto nezapomínejme na pohyb, který udržuje jak tělo, tak ducha, v kondici a rovnováze. Bylo zjištěno, že lidé, kteří pravidelně sportují, tančí či cvičí, přicházejí o daleko méně kostní hmoty. V neposlední řadě je třeba dbát na vhodnou skladbu potravy a výživy celkově. Existují totiž potraviny, mohou tělo připravit na budoucí boj s postupující osteoporózou. Patří mezi ně mletý mák, lískové a vlašské ořechy, mandle, sezamová a chia semínka, také sójové boby a tofu, které jsou bohaté na vápník anebo třeba brokolice. Vápník a vitamin D, který se rovněž podílí na zdraví a síle kostí, najdete také v mořských rybách, jako jsou sardinky, tuňák a losos. Dnes už ale všem jasné, že senioři dostatek vitamínu D nemohou získat ze slunečního záření a ni z potravy a vitamín D musí být podávám v doplňcích stravy celoročně. Jeho hladina v krvi souvisí také se silou imunitního systému a schopnosti ubránit se.

03.jpg

 

Silná trojice pro zdravé kosti

Existují ale i mikroživiny, které lze běžné stravy získat jen obtížně nebo vůbec. Právě zde se ke slovu dostává speciální výživa, která je dodá v optimálním množství a snadno stravitelné a vstřebatelné formě. Při poruše kostního metabolismu nebývá porucha pouze na úrovni metabolismu vápníku, ale především na úrovni metabolismu kolagenu, jak již v roce 1949 uváděl Dr. Albright. Pro výživu kostí je tedy velmi výhodná kombinace vápníku a dalších kostních minerálů, vitamínu D a bioaktivních kolagenních peptidů, které stimulují metabolismus kostních buněk. Podporují jejich množení a mladé kostní buňky osteoblasty pak tvoří mladý kolagen (typu III a I), na který se v kostech váže vápník a další kostní minerály. Výzkumem metabolismu kostního kolagenu se zabýval prof. MUDr Milan Adam, světově uznávaný český revmatolog a vědec, člen Akademie věd v New Yorku, jehož celoživotní přínos lékařské vědě byl oceněn prestižní cenou UNESCO. Profesor Adam se zabýval výzkumem pojivových tkání, kolagenu a revmatických chorob včetně osteoartrózy a osteoporózy, které významně souvisejí s poruchami metabolismu kolagenu. Na základě jeho výzkumu vznikl i doplněk stravy Calcidrink®, který je určený ke komplexní výživě kostí, neboť obsahuje látky podporující celou kaskádu kostního metabolismu.

O hodnotě vypovídá obsah

Calcidrink® představuje kombinaci osvědčených bioaktivních kolagenních peptidů Gelita® a vápníku ve vysoce vstřebatelné a využitelné formě lakto-glukonátu vápenatého, který je 490krát využitelnější formou vápníku než běžně používaný uhličitan vápenatý. Dále obsahuje hořčík a vitamín D3, vitamíny C, E, K, mikroprvky zinek, měď, mangan, flór a jód. Navíc pro podporu kostního metabolizmu obsahuje i antioxidanty a fytonutrienty z bylinných extraktů z přesličky rolní, smetanky lékařská, ostropestřce mariánského. Doplněk stravy Calcidrink® je komplexním minerálním a vitaminovým přípravkem podporujícím normální stav kostí, kloubů a zubů. Je určen všem, kteří mají zvýšenou potřebu vápníku, seniorkám a seniorům, lidem, se zlomeninami či lidem po operaci endoprotézy, kdy podporuje hojivé procesy a vhojení endoprotézy kosti, což je důležité pro její stabilitu.

Doplněk stravy Calcidrink® je držitelem prestižních doporučení odborných lékařských společností – České společnosti tělovýchovného lékařství, Společnosti pro pojivové tkáně a Ortopedicko-protetické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

 

Calcidrink® zakoupíte v každé lékárně, na www.orling.cz či v bezplatné poradně na 800 108 999. Cenově zvýhodněnou kúru KOSTI nebo Kolena a kyčle PŘED endoprotézou a Kolena a kyčle PO endoprotéze zakoupíte POUZE na www.orling.cz či v bezplatné poradně na 800 108 999.

zdraví
Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

AKTUÁLNÍ ANKETA