Den v našem domě

Den v našem domě

4. 12. 2020

Náš dům byl postaven asi před jedenácti roky. Je to bytovka, moderně navržená, se dvěma samostatnými trakty a s traktem obslužným. Takových bytovek jsou v naší republice jistě stovky, ale spíše tisíce. Spravuje tuto bytovku vedení družstva, které jsme si kdysi zvolili.

My zde nebydlíme celou dobu. Přistěhoval jsem se sem k přítelkyni asi před třemi roky – tedy jako na stará kolena. Bytů je šedesát šest, malých i větších, to není ale podstatné. Já jsem před několika roky zjistil, že moje stařecké síly umdlévají, že starat se o rodinný domek, to mně činí již určitou námahu, už to není radost, dcera má krásný velký byt v krajském městě a nepatřila nikdy k nadšencům bydlet v rodinném domku. Proto padlo rozhodnutí po úmrtí manželky, dům se prodal a já šel do bytovky. Tolik jen pro vysvětlení.

Bydlí se nám krásně. Starost o bydlení je minimální, Vedení družstva má zde i „domovníka“, který se snaží něco lépe a něco hůře opravit, něco opraví rychleji a na něco se zase čeká.

Za posledních několik roků došlo k významným změnám v obsazení bytů. Jednak někteří mladí majitelé prodali byty starším, jednak mladší majitelé často pronajímají byty a to i opět starším. Takže nás zde žije více jako polovina v důchodovém věku. Jsme tedy v pozici, že náš dům stárne, stárneme tady my, ale především my důchodci. To je problém ale celostátní. Maminek a tatínků s kočárky byste zde napočítal sotva na prstech jedné ruky.

Měla být v květnu schůze, mělo se volit nové vedení našeho družstva. Pár mladých o to nemá zájem a my staří už na to většinou nemáme. A co je také špatné, majitelé bytů, kteří mohou hlasovat, většinou mladší lidé, na takovou schůzi nepřijdou. Samozřejmé je, že to má řešení, dát plné moci, ale zase tak jednoduché to není. A tak se svolá schůze, je tam důležitý program, je nutné zvýšit fond oprav, je nutné dát dohromady plán oprav na nový rok, atd. je nutné zvolit i nové předsednictvo, staří to nechtějí dělat. Ale přijde nás jen pět a půl. Ano, „Stanovy“ mají i na tento patový stav řešení.

Já chci jen říct, že i zde je odpovědnost jednoho každého z nás za svůj majetek. Tedy mnozí mladí si koupili byt, obratem ho za vysokou částku pronajímají, a mají výdělečnou činnost. Ale na schůzi nepřijdou – nezájem. O povinnosti ke svému majetku – nezájem. Pořádek v domě – nezájem. O svůj majetek se nestarají. A tak kritiku některých z nás berou jako přemrštěnou, úklid domu min. 1x týdně, to je zbytečné, oprava výtahů, zbytečná, atd., atd.

Asi před pěti roky, zde v našem domě, exekutor pro naplacení nájemného jednomu takovému majiteli odebral byt exekucí a prodal ho, tak aby družstvo dostalo náklady za neplatiče zpět. Tento mladík měl zde dokonce byty dva. Exekutor zabavil oba byty. Čtyři roky byl klid. Nyní se odněkud tento mladík vrátil (možná z léčebny či z vězení, to nevím), a začal obtěžovat všechny obyvatele domu. Klíče od domu zůstaly, klíče od traktů mu zůstaly, tak se zde začal pohybovat jako doma, a lidem jako mstu vypíná jističe elektrického proudu, neoprávněně parkuje na vykázaném parkovišti, atd., atd. vše už řeší policie, ale velmi pomalu, bez nějakého zájmu. Jejich přístup nemá nic společného s tím – Pomáhat a chránit. Obtěžování tohoto člověka trvá již šest měsíců, a policie je nemastná a neslaná. Vyměnili jsme všechny klíče, které měl a měl je neoprávněně, ale jeho obtěžování trvá dále.

Tak i toto je druhá strana mince – druhá strana bytu v bytovce.

Náš dům má ještě jednu vlastnost, nebo zvláštnost, obyvatelé maji minimum psů a koček. Také by se to dalo spočítat na prstech jedné ruky.

Starší obyvatelé nemají zájem platit víc do fondu oprav se slovy – já už zde dlouho nebudu, a tak co do toho budu cpát peníze, mám malý důchod. Skladba bytů však dává předpoklad, že bude přibývat nás starších, nás důchodců, kterým stačí menší byt.

Tak, protože jsem slyšel od svých známých podobné problémy, mám za to, že by se tím měly příslušné orgány vážně zabývat.

Ano, tak si připadám jako Jan Neruda s tím slamníkem……

Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

AKTUÁLNÍ ANKETA