Sněží si to, sněží…
FOTO: autor

Sněží si to, sněží…

14. 1. 2021

Sněží si to, sněží…

Jel jsem včera ráno do práce. Sněžilo. Nespěchal jsem, bylo krásně, jel jsem krokem. Teplota asi dva stupně pod nulou. Slabá mlha a do toho padaly vločky sněhu, takové ty velké, mokré, u nás se jim říká „sedláci“, ano, říká se - padají sedláci. A my, malé děti v mateřské školce, my jsme stály u oken a dívaly jsme se na to hru barev, bílých vloček a světel, a byly jsme tím okouzlené.

Sněhu přibývá, tam se nad silnici ohne větvička a padne na auto těžký sníh, tam proběhla liška, tam proletěla sýkora koňadra. Je ticho, i to auto z Vranova na Lesnou jede jako v papučích. V zatáčce vyjede městský autobus do protisměru. Zastavil jsem, aby řidič autobusu mohl snadno projet. Usmál se na mě a pozdravil a poděkoval mně rukou. Bylo krásné zimní bílé ráno v lesích na severu Brna.

Vrátil jsem se zpět do mateřské školky - Pani učitelka nám najednou (tehdy, asi dva roky po II. světové válce) tiše, do toho sněžení, a nenápadně, šeptala báseň – já si myslím, že je od Františka Hrubína – my děti jsme ztichly a její klidný něžný hlas nám recitoval potichu a mile:

 

Sněží si to, sněží,

kolem starých věží,

běž, synečku běž,

dones mně tu věž.

 

Je moc těžká táto,

na nohou má bláto,

a na hlavě sníh,

těžko bych ji zdvih.

 

Ano, takto si to pamatuji. Možná jsem si to za ta léta upravil, a možná je ta báseň pana Hrubína jinak. Ale to jsem udělal nerad, můj starý mozek si tu romantickou báseň pamatuje takto. Ano, tuto básničku znám již nejméně 75 roků, věřte.

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA