Motoristické vteřiny 19/21 - cyklista a spol.

Motoristické vteřiny 19/21 - cyklista a spol.

3. 5. 2021

Každý z nás měl jako malý capart nějaké to kolo, koloběžku nebo trojkolku. Kdybyste se mě zeptali, kdo mě naučil jezdit na kole, tak nevím. Asi já sám a mnohokrát jsem z něho spadl.  Jen si pamatuji, že maminka měla krásné dámské kolo a jezdila na něm skoro celé jaro, léto a podzim do zaměstnání, pracovala jako prodavačka v potravinách. Měla na kole krásné barevné síťky, aby se jí sukně nezapletla do zadního kola. Velmi mně to potom připomněla paní Vášáryová v Postřižinách. Otec měl kolo chlapské, se štanglí, potlučené, ale skoro jako závodnička. Maminčina kola jsem se nesměl dotknout, neb maminka říkávala, ani se na to moje kolo nedívej, já tě znám, jak by to dopadlo. Měla pravdu. Otcovi to zase bylo jedno, chápal moje potřeby. Tak jsem se naučil jezdit na jeho kole, a to pod štanglí. A svými nápady jsem otcovo kolo „mnohokrát upravil a hlavně vylepšil“.

Teprve potom jsem zdědil kolo po bratrancovi, ¾ chlapecké, a pak teprve jsem si vydělal na brigádě „velké peníze“, a taky jsem moc šetřil a koupil jsem si kolo Favorit na galuskách – dvojtalíř vpředu a pětikolečko vzadu. Galusky. No, to byla nádhera. To jelo samo. Toto krásně drncalo po dlažbě na tvrdých galuskách.

Cyklistika prodělává krásné období růstu zájmu o tento sport, hlavně ve městech. Velice vzrostl za poslední rok či dva zájem o kola a prodalo se jich značné množství. Staví se cyklostezky, ty se staví i v rekreačních oblastech naší republiky. Podle mých zkušeností však označení velké části cyklostezek neodpovídá vyhlášce o provozu na pozemních komunikacích, cyklistické stezky jsou buďto zcela neoznačeny nebo většinou špatně označeny. A to jak svislými dopravními značkami, tak také důležitým vodorovným dopravním značením. Škoda, že to nedotahujeme do konce.

Projednává se podmínka zachování bočního odstupu aut od cyklistů, parlament schválil již 1,5 metru, ještě to bude řešit senát a pak se bude čekat na podpis pana prezidenta. Tato podmínka je již odsouhlasena v několika evropských státech – Maďarsko, Německo, Belgie, Francie atd., mezi odborníky i Policií jsou k tomu vážné připomínky.

Na druhé straně je nutno konstatovat, že i mnozí cyklisté se nechovají na silnicích přímo nejvzorněji. Častá jízda po chodnících, zneužívání přechodu pro chodce po přejetí cyklistou, kličkování mezi vozidly v kolonách a časté nedání přednosti v najetí na hlavní silnici s vědomím, já potřebuji „jen“ půl metru a tam se vždy snadno vmáčknu. Tak to „snadno“ stojí ročně mnoho cyklistických lidských životů.

Je pravdou, že se postupně vylepšuje vybavení kol, musím ale opět podotknout, hlavně ve městech. V obcích na venkově se ale velmi často jezdí na kolech, které svojí výbavou zdaleka neodpovídají podmínkám kol v provozu na pozemních komunikacích. Osvětlení, brzdy, apod., to je ten nejčastější problém.

Helma to  je pro cyklisty dilema. (Dilema je v prostém překladu dvojí volba). Ano, a nošení helmy na kole je také dvojí volba. Buď ano, nebo ne. Svého času, před asi 40 roky, bylo dilema používání bezpečnostních pásů v autě. To bylo křiku, to bylo vyjádření mnohých „lékařů a odborníků“, že se v tom nedá dýchat, že se člověk dusí. Dnes to používáme všichni a jen ti hazardéři se svým životem nikoliv. U cyklistické helmy je to totéž. Zákon to zatím stanovuje jako podmínku pro cyklisty mladší 18 roků. Ale světový výzkum radí, helma vám na kole, vážený cyklisto, může zachránit život. Tak se budeme pár roků dohadovat, rozumní lidé již helmu bez ohledu na věk používají, a ostatní se musí rozhodnout. Ale smrtelných úrazů cyklistů bez helmy je více jako dost. Zvážit to musí každý sám.

Přeji všem cyklistům krásné a veselé kilometry, a ať nejsou vystrašení, neboť v té jedné zlidovělé písničce nebo odrhovačce se zpívá: „Cyklista, cyklista není vůle má, cyklista jen dumá, kdy mu praskne guma….“

Na závěr dnešních motoristických vteřin jen to, že pořád musíme myslet na pravidlo šťastného návratu.

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

Nový díl: Jak využít QR čtečku v mobilu

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.