Diskuse na internetu jsou plné vášní a nenávisti. Současná doba jev zvýraznila
FOTO: Pixabay

Diskuse na internetu jsou plné vášní a nenávisti. Současná doba jev zvýraznila

4. 5. 2021

Kremrobot, kremrole, covidiot, koronapanikář. V internetových diskusích se objevila řada nadávek spojených s aktuálními jevy, tedy pandemií a krizí mezi Českem a Ruskem. Vulgarity, které by v osobním kontaktu nikdy nevyřkli, používají lidé různého věku, různých profesí, různého společenského postavení.

Ty kreténská kremrole, už zavři hubu. Tuto větu nedávno napsal jednomu z diskutujících na internetu pětasedmdesátiletý vysokoškolsky vzdělaný muž. Ke cti mu budiž, že se podepsal pravým jménem. Vzhledem k tomu, že na stránky, na nichž je aktivní, chodí i jeho žena a jeho syn, dostal otázku: „To jsi opravdu psal ty?“

„Ano, psal.“

„Proboha, tati, proč jsi tak vulgární?“

„Protože mě tam ten idiot už dlouhodobě štve.“

„Řekl bys mu to do očí?“

„Ale prosím tě, vždyť je to jen na internetu, tam se to tak nebere. Ani toho chlapa neznám.“

Kremrole je jeden z výrazů, které se používají pro lidi, kteří jsou příznivci Ruska, tedy současné politiky Kremlu. Podobně se na sociálních sítích uchytil výraz kremlobot. Podle internetového slovníku Čeština 2.0, který zveřejňuje pozoruhodné novotvary, jde  o – zde je přesná citace – člověka tapetujícího internetové sítě ruskou propagandou.

Velký boom zaznamenaly především nadávky spojené s tím, jak lidé vnímají pandemii koronaviru. „Jde zejména o výrazy jako je koronaidiot nebo covidiot, kterými jsou označováni lidé, kteří se v pandemické době chovají nezodpovědně,“ říká Michaela Lišková z Ústavu pro jazyk český.

A tak si lidé v internetových diskusích a na sociálních sítích nadávají do covidiotů, koronaidiotů či koronapanikářů aniž by se znali, aniž by spolu někdy skutečně diskutovali, aniž by se pokusili si své názory vzájemně objasnit.

Internetové diskuse totiž dovedou k vášnivým, vulgárním a nenávistným projevům strhnout i lidi poměrně rozvážné a laskavé.

„Odmítám už s tebou diskutovat, jsi normální koronafobik a domahnij,“ napsal pětašedesátiletému Bedřichovi jeho  kamarád ze školy, se kterým se v poslední době stýká jen prostřednictvím sociálních sítí. „On chodil demonstrovat proti nošení roušek a tvrdí, že covid je chřipečka. Já znám několik lidí, kteří prodělali těžkou formu, soused na covid zemřel. Nesnáším to zlehčování, tak jsem mu jednou napsal, že je covidiot. On reagoval, že jsem koronafobik. Tím to urážení začalo,“ vypráví Bedřich.

A řekli byste si to do očí?

„Ne, protože už toho coronakreténa nikdy nechci vidět.“

Jenže právě pokud jde o témata, která silně rozdělují společnost, je zbytečné projevovat na internetu emoce, názory, přesvědčení. Opačná strana se totiž nikdy nenechá přesvědčit ke změně názoru, naopak ji to jen vybudí k přesvědčení, že její pravda je ta jediná pravdivá. „Společnost je rozdělená. Jedna část je trpělivá a chápe, co se děje. Druhá skupina dlouhou dobu žije v přesvědčení, že pandemie neeexistuje a smyslem všech opatření a očkování je pouze jakési ovládnutí obyvatelstva a této představy se drží, i když kolem sebe mají mrtvé. Oni tuto skutečnost prostě ignorují, tváří se, že není,“ říká evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Martin Kavka, který sbírá novotvary a zveřejňuje je ve slovníku Čeština 2.0, říká, že nad erupcí nadávek spojenými se současnými tématy, které hýbou společností, není třeba se pohoršovat. Naopak. „Svědčí o vynalézavosti lidí, o tom, že čeština se dokáže popasovat se spoustou novinek. To je přece úžasné. A výrazy, které se týkají pandemie, stejně jednou zmizí. A bude to dobrá zpráva, protože to bude znamenat, že zmizela i pandemie. Tedy, doufejme, že to tak bude,“ řekl.

„Ty debilní kremrofile, patřilo by ti zavřít do gulagu,“ dočetl se nedávno pětasedmdesátiletý Pavel na internetové diskusi u svého příspěvku. „Napsal jsem pod článek o vyhoštění ruských diplomatů názor, že bychom neměli dělat rychlé soudy. Toť vše. Nejsem žádný příznivce Putinova režimu, jen jsem chtěl vyjádřit názor, že v diplomacii je nudná jistá zdrženlivost. A ejhle, už jsem debilní kremrofil,“ říká.

„Ty coronapanikářko, zavři se doma a nevylézej ven, krávo. Co je na tom, že chcíplo pár přestárlých dědků,“ napsal kdosi šedesátileté Heleně, která v příspěvku v internetové diskusi popsala, jak covid připravil o život několik obyvatel domova pro seniory, do něhož chodí jako dobrovolnice.

„Byla jsem z toho úplně vyšokovaná. Až jsem se rozbrečela. Jak je možné, že někdo něco takového může napsat?“ říká Helena.

Může. Ba přímo musí. Pro některé lidi je vyjádření názoru v internetové diskusi jakýmsi vyfouknutím svých pocitů, frustrace, zlosti. A současná nepřehledná doba s přemírou informací, ve kterých se ne každý dokáže orientovat,  těmto lidem vyhovuje.

Takže, až vám někdo napíše, že jste kremrole nebo koronaidiot, nezoufejte. A až budete mít neovladatelnou chuť toto někomu napsat, klidně to udělejte. Zkušení borci z internetových diskusí totiž o urážce či vulgarismu za pár minut vůbec nevědí a už píšou nějakou další.

 

 

 

chat internet psychika
Hodnocení:
(4.9 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

Nový díl: Jak využít QR čtečku v mobilu

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Podle lékařů je chůze nejzdravější pohyb. Kolik zhruba kilometrů týdně ujdete vy?

Maximálně tři

18%

Mezi třemi až pěti

15%

Mezi pěti až deseti

16%

Přes deset

23%

Nechodím vůbec, jen na nákup a k doktorovi

14%

Nevím, neumím to odhadnout

13%