Hrozí vám osteoporóza? Otestujte se!

Hrozí vám osteoporóza? Otestujte se!

15. 10. 2013

Osteoporóza postihuje významnou část naší populace. Tato nemoc způsobuje řídnutí kostí, které ztrácejí svou pevnost a pružnost. Tím dochází ke snazšímu vzniku zlomenin a dalším zdravotním komplikacím. Zlomeninu související s osteoporózou utrpí za svůj život 30-50 % žen. Nemoc se však nevyhýbá ani mužům.

V civilizovaných zemích se výskyt osteoporózy odhaduje na 7-8 % populace. V přepočtu na Českou republiku to představuje 1 milion nemocných. Výskyt osteoporózy v populaci se však neustále zvyšuje. „Důvodem je především zvyšující se věk populace, nedostatek pravidelného pohybu, snížený příjem vápníku, ale především vitamínu D do organismu,“ říká doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., vedoucí Osteocentra Fakultní nemocnice Plzeň – Bory.

Kost není mrtvá hmota

Celý život se v kosti odbourává stará kost a její poškozená struktura a zároveň se buduje z vápníku a dalších důležitých stavebních prvků struktura nová. Tento proces závisí na našem pohybu, stravě, zdraví a dalších faktorech.

Největšímu ohrožení jsou vystaveny ženy v přechodu a po něm. Ztrácí totiž ochranu poskytovanou ženskými pohlavními hormony estrogeny, které řídnutí kostí zpomalují.

Řídnutí kostí vede k jejich oslabení a vzniku zlomenin, především krčku kosti stehenní, předloktí nebo obratlů, a to i bez příčiny nebo následkem nepatrného úrazu. „Pád u pacienta s osteoporózou je příčinou 90 % všech zlomenin horního konce kosti stehenní. Vážné zlomeniny mohou dále vést až k trvalému postižení a invaliditě,“ uvádí doc. Vyskočil.

Řídnutí kostí lze výrazně zpomalit

Boj s osteoporózou je náročný. Kromě zdravé životosprávy a pravidelného pohybu můžeme přistoupit i k užívání různých léčivých přípravků (např. Caltrate Plus), které obsahují vápník a vitamín D, nezbytný pro vstřebávání vápníku ze střeva, a kostní minerály.

 

TEST: Může se osteoporóza stát i vaším problémem?

- Utrpěl/a jste někdy i po malém úrazu zlomeninu?
-  Užíváte po dlouhou dobu kortikoidy? 
-  Máte štíhlou nebo malou postavu?
-  Vynechala vám někdy menstruace na dobu delší než půl roku?
-  Byl/a jste někdy ve svém životě upoután/a alespoň na několik týdnů na lůžko (úraz, nemoc)?
-  Strávíte denně na čerstvém vzduchu méně než 1 hodinu?
-  Děláte nějakou pravidelnou pohybovou aktivitu méně než 2x týdně?
-  Kouříte pravidelně?
-  Vypijete více než 3 šálky kávy denně?
-  Vypijete denně méně než 0,5 l mléka nebo sníte méně než 100 g polotučného sýra?

Jestliže na 3 a více otázek odpovíte ANO, potom i vám hrozí riziko osteoporózy. Zamyslete se nad svým každodenním příjmem vápníku i dalších důležitých prvků a případně zvažte konzultaci tohoto problému se svým lékařem.

 

Obáváte se osteoporózy i Vy? Chcete se dozvědět o osteoporóze více informací? Chcete se na příznaky osteoporózy sami zeptat odborníka? Sledujte magazín i60 ve středu 23.10. 2013 od 13.30 hodin, kdy bude hostem našeho chatu MUDr. Barbora Hanychová, lékařka Diagnostického centra Olšanská a Centra pohybové medicíny Pavla Koláře. Lékařka se kromě dalších oblastí dlouhodobě věnuje prevenci a diagnostice osteoporózy. Pokud se nebudete moci chatu zúčastnit, pošlete nám své dotazy na adresu redakce@i60.cz.

 

Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA
AKTUÁLNÍ ANKETA

Budete letos hlídat vnoučata více než v předchozích letech? (Vzhledem k omezenému cestování do zahraničí)?

Ano, budu mít vnoučata na delší dobu než loni

26%

Ještě nevím

19%

Ne, bude to přibližně stejné jako v předchozích letech

29%

Vnoučata o prázdninách už delší dobu nehlídám

26%