Založil Amazon a v moři našel 
motory z mise Apollo 11

Založil Amazon a v moři našel
motory z mise Apollo 11

11. 1. 2014

Šéf největšího internetového obchodu světa Amazon.com Jeffrey „Jeff“ Bezos založil tuto firmu před 20 lety. Tehdy mu bylo třicet. Nyní činí jeho jmění podle časopisu Forbes na 29 miliard dolarů, což jej řadí do dvacítky nejbohatších lidí světa. Tvrdohlavý podnikatel, který slaví 12. ledna padesátiny, se ale nesoustředí jen na Amazon, například loni koupil prestižní americký deník a už delší čas též investuje mimo jiné do kosmického programu.

Knihy, elektronika, móda, hračky, nábytek...

Firmu Amazon založil Bezos v roce 1994 v Seattlu pod jménem Cadabra. Zpočátku nabízela pouze knihy, postupem času se ale sortiment rozšiřoval a dnes zahrnuje širokou škálu produktů včetně elektroniky, módy, hraček či nábytku. Amazon je rovněž významným hráčem na poli cloud computingu, tedy poskytování kapacit vzdálených serverů. Pod Bezosovým vedením uvedl Amazon koncem roku 2007 na trh populární čtečku elektronických knih Kindle, která znamenala revoluci v oblasti distribuce literatury.

Obchod, který má rozsáhlé sklady a pobočky po celém světě a chystá se také do Česka, za předloňský rok utržil rekordních 61 miliard dolarů, což je o čtvrtinu více než v roce 2011. Amazon se stal symbolem úspěchu internetového byznysu. Je firmou, která (na rozdíl třeba od firem Yahoo, Microsoft či Apple) neprožívá výkyvy, ale od svého vzniku vytrvale roste.

Tvrdohlavý pedant se moc neukazuje

Bezos nevystupuje na veřejnosti příliš často. Sám sebe označuje za tvrdohlavého, kolegové tvrdí, že je pedant, není vždycky milý a nepříliš rád komunikuje se zaměstnanci, nejraději by prý viděl své lidi pracovat pořád. Ve podnikání se orientuje na dlouhodobé investice, i když to pro jeho vlastní firmu může krátkodobě znamenat propad zájmu investorů.

Kromě Amazonu založil Bezos v roce 2000 společnost Blue Origin, která vyvíjí technologii pro komerční lety do vesmíru. Předloni také dotoval expedici, která objevila skoro v pětikilometrové hloubce Atlantského oceánu motory vesmírné lodi, jež vynesla v červenci 1969 prvního člověka k Měsíci. Z pěti motorů typu F-1 prvního stupně americké nosné rakety Saturn V mise Apollo 11 by Bezos rád vyzvedl alespoň jeden.

Unikátní hodiny na 10 tisíc let

Loni v srpnu pak koupil Bezos za 250 milionů dolarů americký list The Washington Post. A také vložil 42 milionů dolarů do projektu Clock of the Long Now – ten má za cíl vyrobit elektronické hodiny, které by vydržely fungovat minimálně 10 tisíc let.

Jeffrey Preston Bezos se narodil 12. ledna 1964 v Albuquerque ve státě Nové Mexiko jako Jeffrey Preston Jorgensen. Ve čtyřech letech jej adoptoval původem Kubánec Miguel Bezos, nový manžel jeho matky. V polovině 80. let absolvoval Princetonskou univerzitu a následně pracoval v několika firmách včetně finančního fondu na Wall Streetu. Je ženatý, má čtyři děti. V roce 1999 jej americký časopis Time zvolil osobností roku.

 


Autor: editor editor
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Zavřít reklamu