Zemřel mistr zmrzlin 
Raymond Berthillon

Zemřel mistr zmrzlin
Raymond Berthillon

11. 8. 2014

Úmrtí zakladatele legendárního pařížského zmrzlinářství Raymonda Berthillona, který zemřel v sobotu ve věku 90 let, je dnem smutku pro všechny milovníky zmrzliny. Takto dnes o smrti "mistra sorbetů a zmrzlin" informovala francouzská média. Berthillon, který dnes už světoznámou firmu založil před 60 lety, ze svého obchodu na ostrově Ile Saint-Louis dokázal udělat pařížskou gastronomickou instituci, do níž každý den míří pro svůj kopeček stovky místních obyvatel i turistů.

Berthillon se narodil v roce 1923 a byl původně pekařem. Výrobě zmrzliny se začal věnovat v roce 1954, kdy převzal vedení podniku na ostrově uprostřed Seiny. Jeho výrobky brzy upoutaly místní i odborníky a do nejvyšší ligy ho dostalo hodnocení gastronomických kritiků Henriho Gaulta a Christiana Millaua, kteří jeho zmrzlinu v roce 1961 ohodnotili jako úchvatnou.

Berthillon vyrábí každý den na dvě desítky příchutí zmrzliny, kterou prodává ve svém vlajkovém obchodě a zásobuje jí i další kavárny a cukrárny. Kromě klasických příchutí jako je čokoládová, vanilková nebo jahodová, zmrzlinářství často experimentuje a nechává se inspirovat sezónními surovinami. Mezi speciality patří například Agenaise - zmrzlina s armagnakem a švestkami, ale také sorbety s příchutí rebarbory, fíků nebo rynglí.

Zmrzlinářství Berthillon o sobě tvrdí, že používá spolu s mlékem, smetanou, vejci a cukrem pouze přírodní přísady a že v jeho výrobně se zásadně nepracuje se stabilizátory, umělými sladidly nebo další potravinářskou chemií.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Olga Štolbová
Tedy zmrzlina s armaňakem a švestkami by mně zrovna teď moc chutnala. Bohužel, jeho vlajkový obchod je dost z ruky.