Můj seniorský život: Nadávka "starobní důchodce"
ILUSTRAČNÍ FOTO: pixabay.com

Můj seniorský život: Nadávka "starobní důchodce"

31. 1. 2016

Jednoho dne jsem obdržela obsílku od Správy sociálního zabezpečení. Měla jsem se dostavit a dodat podklady pro výpočet starobního důchodu.

Zvedl se mi žaludek jak z tohoto odporného výrazu, tak ze skutečnosti, že už je to tady. Jak se na to vůbec někdo může těšit? Možná nějaký zazobaný restituent, ale ten už stejně dávno nedělá a povaluje se někde na rodinném panství v lůně přírody.

Který sprosťák takový výraz vymyslel? Jak si jen mohl dovolit jednoduše označit člověka za starobu? Jak nedůstojné a ponižující! Člověk přeci může být normálně v penzi, na odpočinku, ale ještě ne na věčném, dokonce i v důchodu. Dala jsem si práci a vyhledala na internetu, jak decentně titulují takto potrefené jedince v cizině: Penzioner, Rentiér, Rentner, Pensionato.

Takže to musel formulovat nějaký český zamindrákovaný budižkničema.

U nás doma tento termín funguje jak nadávka. Když mě syn chce vytočit, nazve mě starobním důchodcem.

Pravda, naše společnost úctu ke stáří a ke zkušenostem vůbec nemá. Už s padesátníkem se téměř nikde nepočítá.

Čím je vlastně definovaná staroba? Jistě věkem. Ale v šedesáti je jeden plný energie a druhý troska, která neudrží myšlenku a možná ani stolici.
Na úřadě jsem s opovržením hleděla na úřednice, které vůbec nemůžou za to, že já jsem starobní důchodce.

Ještě s větším opovržením až s nevěřícným úžasem jsem později hleděla na sumu, kterou mi za celoživotní tvrdou dřinu vyměřili. Jen s tou, bez práce, bych brzy toto pojmenování naplnila skutkovou podstatou.

Multikina poskytují starobním důchodcům slevu na představení. Když není nikdo na blízku, koupím si důchodcovský lístek, abych měla aspoň nějakou satisfakci.

Zajímavá situace často nastává při návštěvě výstav. V kase tam sedávají ještě větší „báby“ než já a ty se zpravidla jízlivě zeptají, zda si přeji seniorskou vstupenku. Dovedu si živě představit, jak se v duchu škodolibostí celé tetelí. V takových případech se zachovám podle momentální nálady a tudíž i duševního rozpoložení. Buď rezignuji a vezmu seniorskou nebo se ve mně vzedme vlna ješitnosti a hrdosti: zaplatím dvojnásobek a tetelím se zase já, jak jsem bábu převezla. Pokouším se brát to jako hru, ale nějak se to pokaždé nedaří.

Mohla by to být zajímavá otázka jak pro psychology, tak pro tvůrce úředních termínů.

Sebevědomý a tudíž pravděpodobně aktivní senior by byl přeci pro společnost docela výhra, nebo snad ne?

 

Můj seniorský život - nová soutěž magazínu i60 o zajímavé ceny. Jaké je to být seniorem? Jak prožíváte toto období života? Co vám seniorský věk vzal a dal? Jak se změnil váš život po odchodu do důchodu? Jak se bavíte v seniorském věku, co nejčastěji děláte? Jste aktivním seniorem, anebo většinu času trávíte sami? Napište nám do nové čtenářské soutěže magazínu i60 své příběhy a postřehy, povídky, glosy. Více o soutěži se dozvíte zde.

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Růžena Antlová
Název starobní důchodce mě ani tolik neštve jako jiné věci v naší ČR .
Jana Slavíková
Mně je jedno, jestli mi na účet chodí důchod nebo penze, případně renta. Důležité je, že chodí a že s tou částkou dokážu v pohodě vyžít. Spíš mě točí věty o tom, že "důchodci se ráno strkají v Lidlu" nebo že "důchodci to všechno vykoupili". To se bráním, že já v den zahájení letákových slev do supermarketů nechodím a v 7 ráno se neperu o košík, to se pomalu probouzím. Myslím, že není důležité, do jaké skupiny nás úřední jazyk zařadí, ale jak se cítíme. PS - překlep v profilu jde lehce opravit :-)
Elena Valeriánová
Mě spíše rozčílí dělení následující: občané - senioři. Copak senior není občan, je to nějaký poddruh?
Zdenka Jírová
Paní Vlasto, smiřte se s tím, že jste důchodce, protože na to máte právo. Slovo "starobní penze" je jen odlišení od " invalidní penze" a to také není lahůdka to slyšet, zvláště v mladém věku. Berte to jako "úřední řeč" a moc nad tím nedumejte. Mně se loni v lázních stalo, že jsem chtěla navštívit koncert v kostele, ale vstupné bylo příliš vysoké. Je mi 71 let a tak jsem se ptala na seniorskou slevu. Paní mi řekla, že ta je zde až od 70 let. Když jsem jí řekla, že mně je 70 let, jestli chce vidět občanku, tak se divila, že na to nevypadám. To mne nakonec potěšilo víc než ta sleva, kterou jsem dostala.
Marie Magdalena Klosová
"Nadávka" ty jeden starobní důchodce",mě upřímně rozesmála.Pravda je,že se "starobou"tady na portále nemáme nic společného,ale český jazyk se s tím zatím nevypořádal k naší spokojenosti.Nesmíme se brát tak vážně.:) mm
Hana Rypáčková
A zrušit pojem předemřelý - pro právníky...
ivana kosťunová
To je nápad !
Redakce i60
Nuže přátelé, ani nám se "starobní důchodce" nelíbí, napíšeme tedy paní ministryni práce a sociálních věcí.
Tomáš Horáček
Mluvíte mi z duše, termín "starobní důchodce" je ohavný a apriori degradující. Nejsem háklivka, ale tohle mne vážně irituje.
Hana Rypáčková
Já hrdě hlásím všude u pokladny -důchodce. A mám mnohdy levnější vstup než studující vnučka. A těším se na sedmdesátku- to to popojede. Například někde je lyžování zdarma. Starobní je lepší než invalidní důchodce. Jsem ráda, že jsem se důchodu dožila. Někdo ne a je jim to houby platné , že byli oslovováni mladý pane, mladá paní...

Zpět na homepage Zpět na článek