Eva Jiříková: Své fotografické úlovky pořizuji v okolí naší chaty
FOTO: Eva Jiříková

Eva Jiříková: Své fotografické úlovky pořizuji v okolí naší chaty

8. 2. 2017

Na portále i60 je známá jako skvělá fotografka, která se zaměřuje především na fotografování ptactva, ale také veverek a jiných živočichů. Odkud jsou její fotografické úlovky a jakou techniku používá? Nejen o tom je rozhovor s paní Evou Jiříkovou.

Jak dlouho fotíte a co vás k focení přivedlo?
Fotím od svých 50 let, kdy jsem si pořídila první digitální fotoaparát. Odmalička brouzdám přírodou a vždy jsem si přála to, co vidím, vyfotit. Doma jsme měli starou Flexaretu, kterou šlo vyfotit 12 černobílých snímků, což mé představy nenaplňovalo.

Učila jste se fotit v nějakém kurzu nebo jste samouk?
Jsem samouk, ale v této oblasti mám velké plány. Až přestanu pracovat, chystám se přihlásit do nějakého kurzu fotografování a také kurzu Photoshopu, kde bych se pořádně naučila svá zařízení správně ovládat a pořízené snímky patřičně upravovat.

Jaký používáte fotoaparát?
Mým prvním byl Olympus, brzy po něm jsem si pořídila Panasonic Lumix, v současné době fotím na Canon EOS 700 D.

Upravujete snímky v počítači?
K rychlé úpravě fotografií používám program Picasa a také trochu experimentuji s Photoshopem.

Na portál i60 vkládáte převážně snímky z přírody, nejčastěji fotky ptáků a veverek? Kde je nejčastěji fotíte?
Máme chatu přímo v lese kousek od Kutné Hory, takže většinu „lovím“ v okolních lesích, také často fotím v okolí rybníků na Černém Mostě v Praze, kde bydlím. Jsou ptáci a zvířata, na které ve volné přírodě jen tak nenarazím, na ty chodím převážně do Zoologické zahrady v Praze. A jinak fotím všude tam, kam se dostanu.

Jak se vám daří fotit plaché ptáky, mnohdy jsou to skutečné fotografické úlovky, kde a kdy na ně číháte?
Většina jsou skutečné úlovky. Okolí naší chaty v lese umožňuje v klidu čekat na tu správnou chvíli. Budu upřímná, jednoduché pítko s čistou vodou, které jsme pro lesní zvířátka u chaty pořídili, zaručuje pravidelné návštěvy nejen různých ptáků, ale i veverek, včetně myšice lesní.   Také při všech vycházkách do lesa, na houby a tak, mi visí fotoaparát na krku.

Znáte druhy ptactva, které fotíte?
Většinu ptáků znám dobře od dětství. Při tomto koníčku jsem se také hodně naučila. Neznámé úlovky si vyhledám buď na internetu, nebo v atlasech, a to se pak už nezapomíná. 

Máte také krásné snímky veverek. Mnohdy to vypadá, že vám přímo pózují. Jak se vám daří vystihnout ten správný čas pro cvaknutí spouště?
Fotografování mě naučilo velké trpělivosti. Co se týká veverek, mají po léta hnízdo na modřínu přímo nad chatou a přes pozemek u chaty vede jejich cesta do druhého hnízda a na lísky a pamlsky v další části lesa. Mimo jiné pravidelně dvakrát za sezonu vyvádějí mladé, pro které jsou okolní stromy jedinečným místem pro jejich učení a hrátky. Za tu dlouhou dobu, co mám možnost je pozorovat, jsem zjistila, jaké mají zvyky, v kolik vyrážejí za potravou a tak. No a potom stačí jen ve správnou chvíli čekat na správném místě. K hlubšímu poznání života veverek mě také přivedlo setkání se vzácnými lidmi, kteří vedou záchrannou stanici PINKY pro veverky a vlastními silami zachrání každý rok kolem sta veverek. Náhodou jsem našla při procházce lesem malé veverče a předala ho tam. Také jsem měla možnost se do záchranné stanice podívat a blíže se s jejich prací seznámit.  Tito lidé si zaslouží si obrovský obdiv a úctu. Více na: http://www.veveratka.cz

Jak často fotíte?
V rámci možností pořád, i do práce nosím fotoaparát v batohu na zádech (co kdyby mi něco přeběhlo přes cestu). Nezaměřuji se pouze na ptáky a veverky, fotím vše živé, často fotím ve městě, kde se snažím zdokumentovat například nepořádek v našich ulicích, co do přírody nepatří a podobně.

Vystavovala jste někdy své fotografie?
Fotím pro radost, zatím jsem své fotografie nikde nevystavovala, ale využívám je ve své práci učitelky. přírodopisu J, nebo na seminářích pro učitele.

Neuvažovala jste o tom, že byste ke svým snímkům přidala i doprovodné slovo, tedy připravila nějakou fotoreportáž?
Ano, už jsem o tom uvažovala, dokonce to mám i v plánu, ale zatím se sama sobě vymlouvám na nedostatek času.

Jaké máte další koníčky kromě fotografování?
Co se týká mých dalších koníčků, jsou spojené s fotografováním. Je to například střih a tvorba videa, práce s grafickými programy, a to vše právě s využitím počítače.  

Autor: Redakce i60
Hodnocení:
(4.9 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Ježková
Úžasné, nádherné fotky. Zahřály mne u srdce.
Libuše Hvězdová
Moc hezký a zajímavý rozhovor, "přírodní" fotky paní Jiříkové hodně obohatily tento portál. Paní Jiříková, přeji Vám vše dobré, aby se Vám focení i nadále tak hezky dařilo a velký dík Vám i redakci za ten rozhovor.
Alena Tollarová
Vítám počin redakce, kterým rozhovor s paní Jiříkovou je. Také jsem byla na okolnosti kolem vzniku krásných fotografií zvědavá. Nadále dobré světlo, paní Evo.
Miluše Hasenohrlová
Krásné pokoukání na fotky paní E.Jiříkové.Jen tak dál....
Jiřina Votavová
Zajímavý rozhovor a krásné fotografie. Chce to určitě hodně trpělivosti a hlavně bystré oko. ☼
Ladislav Vesecký
Hezká fota. Moc.
Jarmila Fialová
Paní Eva má začátky focení shodné se mnou - flexaret,Olympus,P.Lumix,Picasa,ale dál už jsem líná namáhat hlavu a hlavně mi chybí ta trpělivost.
Jaroslava Handlová
Tajemství úspěchu je odtajněno. Mám podobnou radost, jako všichni ostatní, co se vyjádřili již přede mnou, a to jak ze zodpovězených otázek, tak i pěkných fotek. Dík redakci i paní Evě.
Anna Potůčková
Moc děkuji za tento rozhovor. Některé otázky jsem si ve svém nitru také kladla a zde byly zodpovězeny. Krásné úlovky ! Dobrý nápad s tím kurzem, také zatím pracuji a budu-li zdravá v důchodě, tak nějaký fotografický si asi také udělám.
Eva Jiříková
Děkuji všem za milé a pozitivní reakce na rozhovor i mé fotografie, zpříjemnili jste mi celý den. Odpověď pro paní Novotnou, poslední dva roky nejvíce využívám objektiv EF 70-200 mm f/4 L USM, na hmyz a rostliny objektiv Macro Lens EF100 mm, pro běžné focení Canon Lens EF 17-40 mm. Než jsem si pořídila digitální zrcadlovku, byla jsem velmi spokojená s aparátem Panasonic Lumix FZ37 (18x optický zoom, 12 Mpx), byl lehký, uměl pěkné fotografie a nebyly s ním spojené žádné další výdaje.

Zpět na homepage Zpět na článek
Zavřít reklamu