Odchod Jiřího Bělohlávka
Foto: archiv autorky

Odchod Jiřího Bělohlávka

4. 6. 2017

Ve čtvrtek, poslední květnový den letošního roku zemřel po těžké nemoci ve věku 71 let světově uznávaný český dirigent a šéf České filharmonie Jiří Bělohlávek. Vzpomněla jsem si na rok 1998, kdy s ním můj syn Michal nahrával koncert od J. Sebastiana Bacha pro klavír a orchestr d moll BWV 1052. Jiří Bělohlávek byl tehdy šéfem České komorní filharmonie, kterou založil z mladých hudebníků v roce 1994 a úspěšně vedl 12 let. Syn měl před ním zpočátku obrovský respekt a byl překvapený, jakou má přirozenou autoritu. Od ostatních vyžadoval perfektní připravenost, nikdo by si nedovolil přijít na zkoušku bez stoprocentní přípravy.

Jiří Bělohlávek kromě preciznosti a kvality kladl i důraz na interpretace českých skladatelů. Propagoval českou hudbu v zahraničí a vrátil zpět Českou filharmonii na výsluní. Jednou řekl:

"Hudba je smysl mého života. Já dokonce pociťuju radost, i když si noty jenom čtu.

Dovolte mi, abych jako malou vzpomínku na nezapomenutelného charismatického dirigenta uvedla malé  ukázky z koncertu J. S. Bacha pro klavír a orchestr d moll BWV 1052.

 

J. S. Bach - concerto d minor 1. movement - Michal Mašek piano, Jiří Bělohlávek conductor

 

 J. S. Bach - concerto d minor 2. movement - Michal Mašek piano, Jiří Bělohlávek conductor

 

J. S. Bach - concerto d minor 3. movement - Michal Mašek piano, Jiří Bělohlávek conductor

 

Odchodem Jiřího Bělohlávka ztratila Česká republika osobnost, kterou uznával celý svět, a přesto, že vychoval hodně žáků, těžko se za něj bude hledat náhrada.

osobnosti
Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Oldřich Čepelka
Děkuji za připomenutí. Jsem příznivec hudby cca od Bacha po Rachmaninova...
Věra Ježková
Hezká vzpomínka. Byl to úžasný pán.
Marie Seitlová
Pěkná vzpomínka na skvělého dirigenta. Je to smutná zpráva.
Jana Šenbergerová
Skvělý skladatel, dirigent a interpret = skvělý zážitek. Kdo je lidem přináší, nebývá zapomenut. V tomto případě se sešla skvělá trojka.
Soňa Prachfeldová
Velká ztráta pro hudební svět, skvělý muzikant a dirigent, ještě tu měl být, ale smrt neuprosíme .
Zuzana Pivcová
Je mi z toho smutno, ale je to dáno. V Lidových novinách byly včera tři strany. Jsem ráda, že jsem si tu mohla ty krásné ukázky poslechnout. Díky.
ivana kosťunová
V dnešním deštivém odpoledni jsem si poslechla ukázky z Bachova koncertu. Zvláště ve třetí ukázce jsem ocenila mistrovství Michala Maška. Je hezké, že jsi vzpomněla na Jiřího Bělohlávka. Říkala jsem si, jaká je to ostuda , světove uznávaný dirigent a nikde ani řádku- kromě krátkého sdělení o jeho úmrtí v tisku.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

14%