Zvířátka se představují - Kamzík
Foto: autorka

Zvířátka se představují - Kamzík

30. 1. 2018

Halóó, halóó, lidičky! Vy mě neznáte? Jsem hodně příbuzný nesmírně zvědavému a mlsnému domácímu zvířeti, a třebaže mám v názvu horský, nežiji pouze v horách, nýbrž i v lesích. Mým původním domovem jsou vysokohorské oblasti Alp, Tater a Karpat. 

V českých horách se vyskytuji na dvou místech, a to v Jeseníkách a Lužických horách. Byl jsem zde uměle vysazen, což ovšem neznamená, že jsem vyrostl z květináče, nýbrž mě hrabě Kinský dovezl z Rakouska a choval v oboře. Po rozpadu obory jsem se aklimatizoval ve volné přírodě, kde vegetuji bez přerušení už více jak 100 let. Občas mě také můžete zahlédnout v okolí Ještědu a v okrajových pásmech NP Českého Švýcarska, na které Lužické hory plynule navazují.

Už víte, kdo jsem? No přeci kamzík horský, neboli terénní koza. Jsem plný energie a síly a pyšním se zahnutými parůžky, jež na rozdíl od jelenů neshazuji. Zkrátka jsem takové roztomilé elegantní zvířátko.

 

Hodnocení:
(5 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ilona Kolářová
Děkuji všem za komentáře a obzvlášť děkuji paní Horké za upozornění, že kamzík nemá parůžky nýbrž růžky. Mám radost, že sleduje mé články ostřížím zrakem a já se alespoň budu snažit, abych nic neodflákla.
Zorka Horká
Článek príma, ale s těmi parůžky jste trochu mimo, ne? :-)
Blanka Macháčková
Hezké, poučné.
Jarmila Komberec Jakubcová
Ilonko moc pěkná fotka i povídání
Zdenka Jírová
Kamzíky jsme viděli - i když z velké dálky- v Tatrách.
Naděžda Špásová
Ilono, hezké představení kamzíka. :-)
Lidmila Nejedlá
Krásné zvíře a jak je upovídané. A vypadá to, že je v očekávání miminka. Ílo, paráda!
Jana Šenbergerová
Ve volné přírodě jsem viděla kamzíky ve Slovinsku a ve Vysokých Tatrách na Slovensku. U nás jen v ohradě na Rejvízu. Žasnu, jak umně zvládají pohyb ve skalách.
Ilona Kolářová
Zdravím "kamzíka" Jiřku. Liborku, to je velká škoda, protože oni jsou šíleně zvědaví a např. v Alpách číhají na turisty a pozorují je. Fotka je na cestě k lanovce.
ivana kosťunová
Krásné elegantní zvířátko.Zoůsob představení se mi líbí a fotka je nádherná. Povedlo se...

Zpět na homepage Zpět na článek