Lnice obecná: užívá se na žlučník, játra, ale také čistí pleť a bělí pihy
Ilustrační foto: pixabay.com

Lnice obecná: užívá se na žlučník, játra, ale také čistí pleť a bělí pihy

21. 6. 2018

Je to krásná rostlinka s nápadně pěknými žlutými květy ve tvaru hroznů. Roste všude možně - ve volné přírodě, ale také ve městě, u ces. Ale nejkrásnější je na louce nebo u lesa, kde vytváří souvislé porosty. A ty doslova mezi trávou a stromy na mýtinách svítí.

Známá je i pod  dalšími názvy ovčí hubičky,paštička,telecí čumák,žába. Roste na loukách,na pasekách v lese,ale klidně jí najdete i v parcích nebo i u silnic. Jako je moje fotografie,kterou jsem přiložila pod článek.

V lese je víc než krásná. Vytváří koberce žlutých květů ,které jsou spolu s trávou a stromy víc než krásné a zářivé.To se musí vidět.

Kvete v červnu až říjnu. Bylinku si ale musíte natrhat jen vy sami, protože v lékárně ji nekoupíte. Trhá se celá kvetoucí nať. U větších exemplářů pouze její horní část, a to co nejdříve po začátku kvetení.

Trhá se celá kvetoucí nať a u větších exlemplářů pouze její horní část. A to co nejdříve po začátku kvetení.

Bylinka nemá žádné nežádoucí účinky. Naopak. Má široké uplatnění při léčení.

Léčí hemeroidy i zlatou  žílu, podává se při zánětu i onemocnění žlučníku, při hepatitidě,  zánětu jater, zánětu prostaty a potížích s močením, při žaludečních i dvanácterníkových vředech, proti pálení žáhy. Má i projímavé účinky.

Lnice se používá i na nečistou pleť a dokonce bělí pihy.

Nečistá a pihovatá pleť
Silný odvar ze lnice. 2 lžíce na 1/4 litru horké vody. Vlažným odvarem čistíme pleť a někdy zmizí i pihy.

Zánět spojivek
Formou obkladu.pomáhá při zánětu spojivek a do odvaru přidáme světlík a heřmánek.

Léčivá mast
Z natě lnice lze vyrobit mast podobně jako z měsíčku zahradního. Je to starý a osvědčený lék na hemeroidy. Mast aplikujeme po sedací koupeli.

Čaj
1polévkovou lžíci rozdrcené suché byliny přelijeme 1/4 litrem vařící vody a necháme 10 - 15 minut vyluhovat.

A nakonec jsem přidala čaj při zánětu žlučníku
Smícháme 5 dílů nati lnice, 4 díly kořene čekanky, 4 díly kořene pampelišky, 3 díly máty - natě, 3 díly řepíku - natě, 3 díly ožanky (růžová čpavá hluchavka) - natě + na prach roztlučené semeno ostropeřce.

2 lžíce směsi spolu se lžičkou prachu ze semene ostropeřce vložíme do 1/2 litru vody, přivedeme k varu a asi 1 minutu povaříme. Necháme 15 minut přikryté vyluhovat. Čaj přecedíme a pijeme ho teplý po třetinách připraveného množství 20-25 minut před jídlem.

 

bylinky příroda
Hodnocení:
(5 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Mužíková
Za tyto články jsem vděčná, člověk si uvědomí jaká čerodějka je přírodní lékárna.
Jarmila Komberec Jakubcová
Dano máš báječné recepty a znalosti okolo bylinek. Líbí se mi tvoje články protože se dozvídám věci které neznám. Dala bych ti i 10 hvězdiček.
Alena Vávrová
Také znám jako lnice květel.
Věra Ježková
Hezká, téměř univerzální, bylinka.
Libor Farský
Tvé vědomosti jsou, Danko, obdivuhodné.
Mirek Hahn
Líbí se mi celý seriál o bylinkách, poznamenal jsem si pár věcí, které se mi hodí. Děkuji :-)
ivana kosťunová
Ano, pantoflíček jsme tomu říkali- ale že má takové účinky, jsem nevěděla, škoda, že jsem neznala dříve, mohla jsem si ušetřit žlučník :)) Dano- dobrýýý
Marie Doušová
Moc zajímavá rostlinka. Ještě jsem se s ní nesetkala a že dost často brázdím přírodou. Snad se někdy poštěstí. Dík.
Dana Puchalská
Zuzano, květel je to taky.
Jana Kollinová
Při pohledu na fotografii jsem si řekla "to je přece pantoflíček a jaký krásný." Luční kvítek mého dětství. Díky za článek.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.