Titanic
FOTO: wikipedia.org

Titanic

4. 6. 2019

Zkáza Titanicu je téma, které inspirovalo mnoho umělců k vytvoření jejich děl. Uvedené téma se objevilo na Brodwayi ve formě muzikálu, i  v několika filmech. My dnes známe asi nejvíce oskarový film Titanic s Cate Blanchett a Leonardem DiCapriem v hlavních rolích  a se slavným soundtrackem v podání Celine Dion  "My heart will go on "

Není však příliš známo, že toto téma oslovilo autorskou dvojici Bohuslav Ondráček a Zdeněk Borovec k vytvoření první české rockové opery. Stalo se malým zázrakem, že v době nejhlubší totality se podařilo dát dohromady kvalitní muzikanty, zpěváky  a vytvořit nadčasové hudební dílo. Natáčelo se v r. 1976 v Mozarteu, s orchestrem Josefa Vobruby si zazpívali - namátkově E. Pilarová, Věra Špinarová, Petra Janů. Lešek Semelka, Miloš Kopecký, sbor Lubomíra Pánka.

Ráda bych vás pomocí ukázek provedla celou operou.
Známý děj není příliš obměňován, Titanic vyplouvá s velkou slávou na moře, na palubě cestující první třídy, kapela vyhrává, v podpalubí cestují chudí dělníci snažící se dostat do Ameriky. Několik příběhů  lásky a nenávisti, akcentovány sociální rozdíly (úlitba bohům).

Glory:
https://youtu.be/LpvWRDXM52Q     

 

Zatímco na horní palubě se tančí, strojníci v podpalubí tuší budoucí zkázu.
Skvělý Lešek Semelka

Je cítit mráz
Orchestr na palubě hrál do poslední chvíle
 

 

 

Neodkladný zánik

 

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
ivana kosťunová
Vyšlo to ve velmi malém nákladu, kdo se přímo o hudební dění nezajímal, nemohl o tom vědět. Nejsem si tím jistá, ale možná to vyšlo pouze v Gramofonovém klubu, jehož jsem byla členem
Anna Čípová
Neměla jsem tušení, že rocková opera vznikla v dobách našeho mládí. Děkuji, jsem zase o kapánek chytřejší.
Jarmila Komberec Jakubcová
Dík za seznámení s pro mně neznámou operou. Znala jsem jen úvodní píseň k filmu.
Blanka Macháčková
Děláš záslužnou práci. Dík.
Marie Doušová
Tuto operu neznám a ráda jsem se s ní seznámila. Dík.
ivana kosťunová
Děkuji za opravu - chtěla jsem to zveřejnit ve svém Klubu hudebních nadšenců, ale nějak se mi to nezdařilo. Budu asi potřebovat nějaké školení :))
Jan Raška
Odkazy na videa opraveny.
Zuzana Pivcová
To je něco, co zůstalo hlavně lidem mimo Prahu (byla jsem v ČB) zcela neznámo. Mám ale pocit, že se o tom jednou někde v debatě už kdosi zmiňoval. Jsem ráda, že si teď můžu na vlastní uši ověřit, o co šlo a jak se to povedlo. Díky!!
Zorka Horká
Díky za rozšíření obzorů, ale ty odkazy jsou asi nějak divně poskládané, počkám, jestli se nevylepší formátování.
Dana Puchalská
O tom jsem neměla tušení. Děkuju a úryvky si určitě co nevidět vyhledám.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.