Jak jsme zachraňovali pejska
Foto: autorka

Jak jsme zachraňovali pejska

11. 2. 2020

Bydleli jsme na konci vesnice kousek od Kozího vrchu a často se stávalo, že jsem v blízkosti našeho domu nacházela opuštěné pejsky nebo kočky, které lidi vyhodili z auta, případně nám je házeli přes plot. Každou chvíli jsem volala městskou policii a zajišťovala převoz do útulku.

Jednoho dne, v polovině dubna, jsem jako obvykle otevřela okno v ložnici, abych se pokochala pohledem na rozkvétající stromy a keře na Kozím vrchu. Z rozjímání mě probralo štěkání, jež vycházelo od protější skály. Můj ochranitelský instinkt zpozorněl, nicméně jsem se utěšovala, že někdo podniká výlet na oblíbený turistický cíl se psím kamarádem.

Další den byl slyšet štěkot zase. Vypravila jsem se svým psem Asimem pod skálu, prolézali jsme všelijaké úkryty, ale bezúspěšně. Štěkot neustával, odrážel se od skal a nebylo možno přesně určit, odkud vychází. Vydrápali jsme se na úplný vrchol, rozhlíželi na všechny strany, kromě několika otisků stop zvířat ve zbytcích sněhu jsme nic neobjevili. Usoudila jsem, že se patrně zaběhl nějaký pejsek, honil lesní zvěř, spadl na nepřistupné místo a nemůže ven. Kde by ale mohl být? Dole byl slyšet štěkot naprosto zřetelně, nahoře ne. Sešli jsme z vrchu opačnou stranu do sousední vesnice, vyptávala jsem se lidí a došla k závěru. Pes se musel nacházet na straně, kde jsme bydleli, a to přímo pod vrcholem. Kontaktovala jsem městskou policii:
"Zase Vy? Tak kdepak máte toto nešťastníka?"
"Ještě ho nemám a nemohu ho najít."
Vysvětlila jsem celou situaci a zapůjčila dalekohled. Policajti mi po chvilce sdělili, že oni zajistí pouze převoz a psa si mám najít sama.

 

dsc00346-3.jpg

Asim, můj osobní stráže, který by za mě neváhat položit život a který se velice často podílel na záchraně opuštěných pejsků a koček.

Byla jsem zoufalá. Následující den jsem se opět vydala na vrchol hledat něšťastného pejska. Aniž bych dopředu cokoliv plánovala, potkala jsem známého pána s dcerou z dolního konce vesnice, kteří se taktéž vydali po stopách psího volání a nesli s sebou lano. Po chvilce jsme narazili na mladíka s dvěma pejsky. Jakmile se dozvěděl o naší akci, ochotně se k nám připojil a na záchranu čvernožce jsme už byli čtyři. Dlouho jsme chodili kolem dokola Kozího vrchu, opět prolézali cestičky a úkryty ve skalách, po psovi ani stopy. Po několika hodinách pátrání mě napadl poslední zoufalý pokus. Zkusíme prolézt mezi zarostlými hustými keři kolmo nahoru, odkud je štěkání slyšet nejsilněji. Vzhledem k náročnosti terénu zůstal dole pán s dcerou a já s mladíkem jsme se plazili nahoru. Po několika metrech jsme narazili na dokonale ukrytou krkolomnou stezku! Plazení vystřídalo lezení po čtyřech a těsně pod vrcholem nás čekalo překvapení. U silného kmene seděl přivázaný na krátkém řetězu vystrašený, vyčerpaný pejsek středního vzrůstu.

Nad cestou dolů jsme moc nepřemýšleli, museli jsme jednat rychle, pejskovi docházely síly. Mladík si posadil pejska na klín, sjel po zádech dolů, nohama razil cestu a  já za ním. Absolvovali jsme "jízdu smrti". Pán dole už měl pro pejska připravenou misku s pitím, a když nás uviděl, jak jsme prolétli křovím, zablácení a špinaví, vytřeštil oči a začal radostí křičet:
"Dokázali jste to, zachránili jste ho!"

"My všichni dohromady jsme ho zachránili."
Na víc jsem se nezmohla při pohledu na zbědovaného pejska a rozbrečela se. Nebyla jsem sama.

Přivolaní policajti zabalili pejska do deky, převezli do útulku a my se radovali, že jsme vytrvali v pátrání, nenechali se odradit a tím chlupáče zachránili od kruté smrti.

Soutěž - Mazlíčci
Hodnocení:
(5.1 b. / 25 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Josef Borecký
Palec nahoru krásné
Marie 00000
Krásný článek.
Květuše Pinkasová
To bylo dojemné, až neuvěřitelné, co všechno je možné až nemožné, Ilonko!
Jana Šenbergerová
Měl štěstí v neštěstí, když se setkal po zlých lidech s dobrými. Obojí si bude určitě pamatovat.
Libor Farský
Moc Ti fandím !!!
Zdenka Jírová
Moc hezký konec, kdyby se to nepovedlo, tak bych brečela.Taková lidská krutost je strašná. Kdyby to šlo, tak bych takového majitele uvázala na to stejné místo a nechala ho tam bez jídla a pití aspoň týden, aby si to užil. Pak bych se ho zeptala, jaké to bylo ? tom samém místě stejně jak uvázal p sa a nechala bych ho tam alespoň týden bez vody a jídla.Jaký by měl potom názor na svůj čin?
Ilona Erika Kolář
Děkuji vám všem za komentáře, vážím si jich a je vidět, že je zde spousta lidí, kterým není lhostejné týrání zvířat. Ve svém životě jsem zažila i dokonce vyhrožování, pokud nenechám určité věci na pokoji, ale já to nevzdávám, chlupáči se sami bránit neumí. Ještě jednou děkuji vám všem.
Jaroslava Handlová
Příkladný a obdivuhodný čin záchrany psa. Ilono, zasloužila bys odměnu za vytrvalost, statečnost a dobré skutky - i za tento článek!
Zdenka Hillová
Ilonko máte zlaté srdíčko díky
Anna Potůčková
Moc hezký a dojemný článek. Ilonko máš obrovské srdce! Díky Vaší záchraně pejsek se mohl radovat ze svého života!

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

15%