Zavzpomínejte na Honzu Vyčítala
FOTO: Martina Pauerová pro commons.wikimedia.org

Zavzpomínejte na Honzu Vyčítala

2. 3. 2020

Když jsem poprvé uslyšela Vyčítala zpívat, byl to pro mne trochu šok. Špatná výslovnost některých hlásek, ochraptělý hlas,t o odporovalo všem zásadám, kterým nás učili v hudební škole.

A ten člověk zpíval v rozhlase, vystupoval veřejně, dokonce vydával desky!  Ovšem jeho kreslené vtípky, jejichž ústřední postavou byl vždy tramp s cigaretou v koutku úst a jezevčíkem, mi připadaly docela vtipné.  Časem jsem si zvykla a našla jsem zalíbení v jeho romantických textech. Byly to vlastně zpívané příběhy, zážitky. 

Velmi ráda mám jeho Vzpomínky poštmistrovic kluka

Častým tématem jeho textů bylo neznámí hrdinové, kteří položili životy v boji za svobodu svých zemí.  

Zpíval o nich s chlapským obdivem a klukovským romantismem.

 

https://youtu.be/K90-IAHzr6U

 29.února 2020 si tento skalní tramp sbalil svoji usárnu a nenápadně, jak bylo jeho zvykem, se odebral tam, odkud není návratu. Vzal si s sebou hodnoty, které celý život vyznával. Kamarádství, statečnost, lásku k  přírodě, úctu k bojovníkům za vlast.

Snad nám něco z toho ve svém odkazu ponechal. Tyto hodnoty zde totiž zoufale chybí 

Na závěr si poslechněme jeden z nesčetných hitů, které otextoval pro skupinu Greenhorns, kterou zakládal a se kterou spojil celý svůj tvůrčí život.

 

 

 

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Díky, Ivano, za Tvou pohotovou reakci. Naživo jsem viděla pana Vyčítala zpívat v Kaizlových sadech před Invalidovnou, když byla před několika lety slavnost k výročí atentátu na Heydricha. Líbily se mi jeho nezaměnitelné kreslené vtipy.
Dana Puchalská
Ivano, je fajn, že jsi napsala o Honzovi Vyčítalovi článek. Měla jsem ho ráda. Škoda, že odešel.
Věra Ježková
Ivanko. díky. Byl sympatický, jeho písničky mám ráda.
Irena Mertová
Měla jsem ho moc ráda. Zas další kousek mého světa je pryč... zůstaly písničky....

Zpět na homepage Zpět na článek