Polozapomenutý recitátor
FOTO: obrazky.cz

Polozapomenutý recitátor

6. 3. 2020

Víte, co mají společného Zelené peří, Plzeňská porta, Docela malé divadlo Litvínov, Václav Hrabě, Karel Kryl? Pro ty, kdo vědí, už se nemusím dále rozepisovat. 

Těm ostatním bych ráda přiblížila osobnost Miroslava Kováříka. Protože ale nedovedu tak ojedinělého člověka popsat několika větami, našla jsem v archivu Českého rozhlasu plus tuto nahrávku, která dle mého názoru plně osobnost Mirka Kováříka vystihuje. 

https://plus.rozhlas.cz/prohlaseni-v-rustine-dostalo-mirka-kovarika-na-cernou-listinu-v-srpnu-68-vysilal-7596316#player=on

 

Byla jsem přítomna jeho vystoupení na nějaké klubové akci. Byl neokázalý, nepotrpěl si na pompézní nástupy a odchody. Prostě přišel, byl tu a recitoval svým zvláštně temperamentním způsobem. Naprosto všechny přítomné svým projevem ovládl. 

https://youtu.be/7_q3as-K1Ew

Tento nenápadný človíček, zcela oddaný své práci, se s tímto světem svým neokázalým způsobem rozloučil dne 4.3. ve večerních hodinách. 

S lítostí si uvědomuji, že se mu nikdy nedostávalo takové pozornosti, jakou by si vzhledem ke svým kvalitám zasloužil. Možná o ni ani nestál. Ani o jeho soukromí toho není příliš mnoho známo.

Prostě jenom člověk, který si celý život dělal svoji práci, za kterou si stál celou svou duší, celým svým srdcem. 

Neměl by být zapomenut 

 

 

 

 

Hodnocení:
(5.1 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
ivana kosťunová
Děkuji za vaše vzpomínky a závidím
Daniela Řeřichová
Měla jsem čest potkávat PhDr. M. Kováříka čtyři desetiletí na mnoha literárních akcích, jimž svým umem a noblesou dodával šarm. Slyšela jsem ho přednášet J. Kerouaca a A. Ginsberga. Stal se pro mou generaci doslova zjevením a objevil nám beatnickou poezii a poetiku. Byl sice o generaci starší, ale vždy si rozuměl s mladými lidmi. Možná i proto byl později oblíbeným pedagogem na Literární akademii J. Škvoreckého. Byl nesmírně vzdělaný, jemný a citlivý. Jeho obecenstvo ho milovalo a vyhledávalo. Naposledy jsem ho zažila při recitování veršů almanachů české poezie, které vydává V. Stibor a na koncertu Missa v roce 2018. Prožil svůj dlouhý život naplno, o čemž svědčí i pořad ČT Ještě jsem tady.
ivana kosťunová
ano, byl dlouholetým pracovníkem Ústeckého rozhlasu. Viz audioukázka v článku.
Alena Tollarová
Mám jméno Miroslava Kováříka v mysli spjaté s rozhlasem - dnes je to Sever, dříve prostě Ústí nad Labem. Nebo se pletu?
Libor Ptáček
I když tento obor jako je recitace jde mimo mně, vážím si umělců minule generace kteří něco uměli a dělali to z lásky a byli ochotni bojovat za svoji vlast.
Zuzana Pivcová
Znala jsem ho víceméně podle jména, na žádné akci jsem ho bohužel neviděla. Někoho je všude plno, jiný, třeba mnohem nadanější, zůstává ve stínu těch "celebrit". Díky, Ivano, jsi opravdu pohotová.
Dana Puchalská
Ano, nikam se necpal.
Soňa Prachfeldová
Skromný člověk, který uměl.
Irena Mertová
Ano, vídali jsme ho na hudebních akcích pod širým nebem, které často uváděl. Byl fajn.

Zpět na homepage Zpět na článek