Nejstarší děti: Osmasedmdesátiletá Ada se stále stará o svou 102letou maminku
Čtyři generace. Ročnímu miminku na fotografii je dnes 78 let. A pořád je dítě. Její mamince (uprostřed) je 102 let

Nejstarší děti: Osmasedmdesátiletá Ada se stále stará o svou 102letou maminku

19. 5. 2020

Ačkoliv se její věk blíží k osmdesátce, pořád je ještě dítě. Se svými mladšími sourozenci se stará o svou 102letou maminku. Ada Rašková tak patří k nejstarším dětem v Česku.

O své nejbližší pečuje už téměř patnáct let. Nejdříve těžce onemocněl její manžel. Po operaci tlustého střeva lékař v nemocnici konstatoval, že mu zbývají do konce života týdny. Nakonec ještě žil téměř dva roky, díky péči své ženy. "Věděli jsme, že je to zlé, ale snažili jsme, aby měl ty poslední týdny co nejhezčí. Nakonec to byly ještě měsíce života, i když ty poslední hodně náročné. Ale byl do poslední chvíle doma, s rodinou," vzpomíná paní Ada, která pracovala celý život jako zdravotní laborantka.

Stresy, které si s manželem prožila, se odrazily i na jejím zdraví. Rok po jeho smrti se dozvěděla po vyšetření na mamografu svou diagnózu: rakovina prsu. Zhoubný nádor naštěstí nebyl velký. Podstoupila operaci, při které zjistili i nádorové zárodky v uzlinách. Byla nutná další operace a následná léčba. "Jako by mě manžel volal k sobě. Ale já jsem ještě nechtěla jít. Chtěla jsem vidět, jak půjdou malé vnučky poprvé do školy, užívat si je o prázdninách," líčí nejtěžší chvíle Ada. Po týdnech ozařování byla zesláblá, ale ošetřující lékařka viděla léčbu pozitivně.

Uběhlo osm let, obě vnučky už chodí do školy, ta starší se nyní připravuje na přijímací zkoušky na gymnázium. "Dělají mi radost, sportují, hrají na saxofon a klavír, dobře se učí, stejně jako vnuk, který už studuje gympl a hraje na trubku a basovou kytaru v několika skupinách. Jsem ráda, že můžu být u toho," říká.

Nyní se střídá ses vými sourozenci u své maminky, která letos v březnu slavila 102 let. Ta stále bydlí sama v bytě, ale už špatně slyší a chodí, a tak jí musí být někdo neustále nablízku. Potřebuje nachystat jídlo, uklidit, umýt. A je to čím dál náročnější. "Maminka nebere žádné léky, má pořád chuť k jídlu, každý den se těší na kávičku s něčím sladkým. Péče je ale náročná, ozývá se stařecká demence, často už sama nemám dost sil, hlavně při mytí."

Sama o sobě říká, že pokud se o sebe nebude moci postarat, bude si raději přát umístit v nějakém zařízení pro seniory, protože ví, co by čekalo její rodinu.

Přes to všechno, co prožila, si ale pořád udržuje pozitivní mysl. Když zrovna nemá "službu" u své maminky, je sama na chalupě v Beskydech, kde se stará o milovanou zahradu, chodí na túry, navštěvuje přítelkyně. A jednou za měsíc, dva jezdí do Prahy za synem.

"Hlavně, abychom se už zase mohli vidět. Jsem sice s vnučkami v kontaktu přes Skype, ale není to ono. Doufám, že o prázdninách už bude konec všech opatření a že koronavirus pomine, abychom se mohli zase celá rodina sejít."

 

Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(5 b. / 21 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Honzíku, láska z tohoto článku na mě dýchá až sem na sever. Díky, teď už chápu, proč jsi takový dobrý člověk, aby ne, z takové rodiny. Všem všem mnoho zdraví a pohody. Jste úžasní.
Danka Rotyková
To je tak krásné, že se ani nechce uvěřit. Ale samozřejmě to tak je a já lituji, že moje maminka byla celý život tvrdohlavá. Mohly jsme žít podobně jako paní Ada. Ale co naplat, maminka si vždy prosadila svou vůli. Málokdy jsem její rozhodnutí pochopila, stejně tak moje 2 sestry.
Anna Potůčková
Tak toto je hodně vzácné, ta rodina musí fungovat přímo ukázkově! Moc hezký, lidský článek, kde je nádherné soužití několika generací . Celé rodině přeji hodně zdraví a těm nejstarším pak hodně sil do dalších let! Tím, že moje rodiče se brali téměř ve svých 40 letech jsem o rodiče přišla brzy po svých 40tých narozeninách.
Marie Ženatová
Díky za nádherný článek. Já jsem svou maminku měla do svých 65 let, ona se dožila ve zdraví fyzickém i duševním 92 let. Pro mne to byla krásná léta, kdy jsem byla stále dítětem, ona byla svou vitalitou pro mne také neustále vzorem - tehdy jsem se skutečně vůbec ale vůbec ještě necítila stará.
Hana Čadová
Hezký a dojemný článek. Znám rodinu, kde dcera (70 roků) je nechodí i a její maminka (94 let) je čiperka. Vaší mamince a babičce přeji hodně zdravíčka.
ivana kosťunová
Úžasná paní. Když jsem se podívala na fotky, v první chvíli jsem se lekla, že někdo použil fotky mé maminky. Takhle nějak vypadala. Ale tím veškerá podobnost končí-zahrada jí nic neříkala.
Alena Tollarová
Gratuluji, děkuji za hezké vyprávění a přeji všem členům rodiny hodně pěkných chvil. Můj manžel je sedmdesátileté dítě ...
Zuzana Pivcová
Článek je úžasný, jako ostatně celý "příběh". Jsem, Honzo, moc ráda, že jsem mohla vidět Tvou maminku kdysi v kavárně DADAP na vystoupení Lubomíra Müllera. Je to i od pohledu moc sympatická a krásná paní, na níž je vidět, že bere život pozitivně a nefňuká. A babička je zřejmě obdobná. Přeji vaší celé rodině ještě co nejvíce společného času.
Dana Puchalská
Honzo. To je krásný článek. Já osobně jsem zvědavá, kolik se přihlásí íčkařů nebo íčkařek. A už se na články o nejstarších dětech moc a moc těším.
Jarka Wirterlová
To je úžasný příběh, všem přeji dobré zdraví, ať se ještě dlouho vzájemně užívají.

Zpět na homepage Zpět na článek
Zavřít reklamu